ראש מועצת שומרון יוסי דגן עם יו"ר ''נחלה'' צבי אלימלך שרבף
ראש מועצת שומרון יוסי דגן עם יו"ר ''נחלה'' צבי אלימלך שרבף צילום: רועי חדי

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון שהעביר את לשכתו לאביתר לפני יותר משבוע, הגיב בחריפות לדחיית ההשגה שהגישו התושבים נגד פינוי המאחז.

"ראשית אני שמח על כך שהמנהל האזרחי מודה במכתבו כי הישוב אינו יושב על אדמות פרטיות", אמר דגן, "זוהי בושה וכלימה לקרוא שרשות של צה"ל ומשרד הביטחון מסתמכת על התפרעויות של מחבלים מביתא כטיעון לעקור ישוב בישראל. אין פרס גדול מזה לטרור. בחמאס יכולים להדפיס את המכתב של משרד הבטחון ולתלות אותו על הקירות בביתא ובשכם''.

''זהו פרס כפול. גם לעסוק באובססיביות, בהריסת ישוב שקם כתגובה ציונית לפיגוע, וגם לתת פרס מובהק לטרור, זו הקריצה לטרוריסטים להתפרע, ולזרוק אבנים על חיילים ועל אזרחים".

עוד מוסיף דגן: "זה מעניין, תמיד מסבירים לנו שאין כוח אדם לטיפול בבנייה הבלתי חוקית הערבית ושל הרשות הפלסטינית בשטחי C, אולם פתאום מתברר שהמנהל האזרחי יודע לעבוד גם לאחר חצות הלילה. למרות שצו התיחום שונה כבר לפני שנים כך שאפשר יהיה להוציא אותו גם למקבצי בנייה לא חוקית ערבית של הרשות הפלסטינית ביו"ש, המנהל האזרחי לא מוצא לנכון להפעיל אותו.

"כשאנחנו פונים עם דרישה לאכוף על שטחי C בנייה לא חוקית ערבית שהיא למעלה מפי 10 מהבנייה היהודית הלא חוקית מסבירים לנו שאין כוח אדם. מצער מאוד שכשיש בניה יהודית, במקום שגם על פי בדיקות של מערכות המדינה ניתן בקלות להסדיר אותו, לא רק שיש כוח אדם אלא שעל מנת למהר בהריסה, פתאום יש כוח אדם והוא גם מוציא מסמכים משפטיים לאחר חצות הלילה".

עוד הדגיש דגן כי "דבר אחד ברור, גם בדחיית ההשגה לא חוזרים על עלילת השווא של גורמים פוליטיים כאילו מדובר באדמות פרטיות, אלו אדמות שאפשר להסדיר אותן ורק החלטה פוליטית מונעת זאת". דגן הוסיף כי הוא מצדיע לתושבי אביתר הגיבורים שאוחזים בקרקע ונתנו תשובה הולמת לטרור, כלשונו.

כאמור, המנהל האזרחי דחה את ההשגה שהוגשה נגד פינוי היישוב החדש אביתר. בתשובה להשגה נכתב על ידי המנהל האזרחי כי המתיישבים "הפרו את הדין בצורה בוטה וחמורה, זו התנהלות שבשום אופן לא ניתן להשלים עימה".

בתגובת המנהל האזרחי נכתב הוא כי "המאחז 'גבעת אביתר' הוקם באופן לא חוקי, הכול נעשה בניגוד מוחלט לדין וללא כל הסדרה קניינית או תכנונית. הקמת המאחז הבלתי חוקי תרמה לערעור היציבות הביטחונית במרחב".

באשר לתב״ע שהגישה המועצה האזורית שומרון - יועמ״ש איו״ש קבע כי אין לה התכנות תכנונית ושאין למתיישבים זכויות במקרקעין. לדברי היועמ״ש הגשת התב״ע בקרקע שאין להם זיקה קניינית אליה - לא מונעת התחלת הליכי אכיפה.

על פי יועמ"ש איו"ש, כוחות הוסטו מפעולות משמעותיות אחרות כדי לאבטח את היישוב והדבר פוגע ביכולת לשמור על ביטחון האזור כולו.

כעת הסעד היחיד שנותר בידי 50 המשפחות המתגוררות ביישוב, הממוקם סמוך לצומת תפוח בשומרון, הוא פנייה לבג"ץ וייתכן שיעשו זאת.

צבי סוכות, אחד מראשי היישוב, תקף את ההחלטה: ״‏הישוב אביתר תורם להפרת הסדר הציבורי בדיוק כמו כל נוכחות יהודית בארץ ישראל כבר 100 שנה. ‏הם לא קיבלו אותנו מאז ועד היום בשום מקום. לגירוש יהודים בגלל שערבים משתוללים אין שם אחר מלבד כניעה לטרור. ‏מביש״.