הבית שאליו הושלכו בקבוקי תבערה בלוד
הבית שאליו הושלכו בקבוקי תבערה בלוד צילום: דוברות המשטרה

שירות הביטחון הכללי עצר שמונה ערבים, אזרחים ישראלים תושבי לוד, בחשד שיידו בקבוקי תבערה לבית של משפחה יהודית בשכונת שער העיר הסמוכה לתחנת הרכבת בעיר לוד.

הפיגוע התרחש ב-25 במאי בשעות הלילה. חמישה בקבוקי תבערה הושלו לעבר בניין מגורים בו מתגוררים תושבים יהודים ברחוב בעל התניא 6 בלוד. בפיגוע נגרם נזק לשתי דירות ולא היו נפגעים בגוף.

המחבלים שנעצרו קשרו יחד חמישה בקבוקי תבערה על מנת להעצים את הבערה ולגרום פגיעה משמעותית יותר ברכוש או בנפש. באורח נס לא נפגעו בני המשפחה שאל חצר ביתה הושלכו בקבוקי התבערה.

השתלשלות הפיגוע:

בזירת הפיגוע נכחו טילבה אל טורי, אזרח ישראלי בן 19, וכן קטין נוסף, אשר מהחקירה בשב"כ עלה כי השליכו יחד את בקבוקי התבערה. כמו כן בפיגוע השתתף גם ראפאת אל טורי, אזרח ישראלי בן 19, אשר שימש כתצפיתן של החוליה ועמד עימם בקשר באמצעות מכשירי קשר ווידא שאין כוחות משטרה באיזור.

מהחקירה עלה גם כי ראפאת היה מעורב ביידוי אבנים במהלך המהומות בלוד בחודש מאי וכי טילבה אל טורי היה מעורב בעבר בסחר והחזקת אמל"ח.

מחקירת השב"כ עלה כי חשודים נוספים שימשו כסייענים מרכזיים בפיגוע:

נסאר אבו זאיד, אזרח ישראלי בן 19 - היה שותף פעיל בהכנות לפיגוע. מהחקירה עלה כי נאסר ייצר את בקבוקי התבערה וביצע סיורי שטח יחד עם מבצעי הפיגוע לקראת הוצאתו לפועל. כמו כן עלה כמעורב בהתפרעויות שאירעו במהלך חודש מאי 2021.

מהחקירה התברר עוד כי אחיו של נסאר - גאסר אבו זאיד, אזרח ישראלי בן 22, וגלאל אבו זאיד אזרח ישראלי בן 21, היו מעורבים בהכנות לקראת הפיגוע ובכלל זה כי עסקו בייצור בקבוקי התבערה וכן בסחר והחזקת אמל"ח.

עוד עלה מהחקירה מעורבות של קטין נוסף כמי שסיפק למבצעי הפיגוע את מכשירי הקשר ששימשו בפיגוע ואת האופניים ששימשו להכנות לפיגוע. מהחקירה עלה עוד כי אימסלם אל טורי, אזרח ישראלי בן 20 היה גורם מוביל בתכנון הפיגוע.

ניסו להצית שוב את הפרעות

גורם בשב"כ אמר כי ''מדובר בפיגוע שונה במאפייניו מהפיגועים אחרים שבוצעו במהלך המהומות בחודש מאי 2021 - הפיגוע לא בוצע בלהט הרגע ובאופן ספונטני אלא תוכנן במשך ימים ארוכים ומומש כשבוע לאחר ההפוגה באירועי האלימות בכלל ובלוד בפרט וזאת על מנת להצית מחדש את האירועים, על רקע האווירה המתוחה ששררה בעיר באותה התקופה''.

''הפיגוע בוצע לאחר תכנון מקדים ובמאפייני תשתית של התארגנות טרור מקומית תוך ביצוע סיורי שטח לצורך בחירת יעד מתאים ונתיב מילוט מהיר מהזירה, ייצור בקבוקי התבערה, ושימוש במכשירי קשר בזמן ביצוע הפיגוע''.

לדברי הגורם, ''שירות הביטחון הכללי רואה בחומרה רבה את מעורבותם של אזרחי ישראל בטרור, וימשיך לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו בכדי לסכל כל איום ולמצות את הדין בחומרה עם כלל המעורבים באירועי טרור על רקע לאומני''.

בימים אלו הסתיימה חקירתם של המעורבים והבוקר הוגשה לבית המשפט הצהרת תובע על הכוונה להגיד נגדם כתב אישום בימים הקרובים.