משה בר סימן טוב: תקווה אינה אסטרטגיה

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר קורא להתפכח מההנחה שהחיסונים הביאו לסוף עידן הקורונה ולייצר הסכם שיאפשר לקבל חיסונים מעודכנים.

ערוץ 7 , ט' באב תשפ"א

משה בר סימן טוב: תקווה אינה אסטרטגיה-ערוץ 7
משה בר סימן טוב
צילום: פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות לעבר, משה בר סימן טוב, מתייחס למצב התחלואה בקורונה בישראל ולהתנהלות הנדרשת כעת ממערכת הבריאות.

במאמר שפרסם הבוקר (ראשון) בעיתון 'ידיעות אחרונות' הוא כותב, "הניסיון שנצבר בארץ ובעולם צריך לאפשר לנו התמודדות עם המגפה ללא סגרים. אבל לשם כך ישראל צריכה לגבש אסטרטגיה ארוכת טווח, בלי לאבד שליטה, בהנחה שהתפרצויות משמעותיות נוספות עלולות לקרות, ולגבש בהתאם כלים שיאפשרו התמודדות תוך פגיעה מינימלית במרקם החיים החברתי והכלכלי".

בר סימן טוב מרגיש שהנחות היסוד נכון לעכשיו - שגויות. "כרגע נראה שהאסטרטגיה של ישראל מבוססת בעיקר על תקווה שהמצב לא יתדרדר, שהחיסונים יוכיחו שהם בכל זאת עובדים או שלווירוס פשוט יימאס והוא יעזוב אותנו. ייתכן שזה יהיה המצב, אך כל יום שעובר מחזק את הסיכוי שייתכן ופנינו להתפרצות משמעותית עוד יותר, שעלולה לאיים על מערכת הבריאות ולגרום לתמותה נרחבת ולנזקים בריאותיים ארוכי טווח. זה יכול לקרות כתוצאה מירידה באפקטיביות החיסון או מהמשך התפתחותם של וריאנטים נוספים ועמידים יותר".

לדעתו, "המשמעות של לחיות עם הקורונה לא אמורה להיות להשלים עם המחירים הבריאותיים שלה, אלא להכיל אותה בלי שתיגרם פגיעה קשה לבריאות או לכלכלה. האסטרטגיה הישראלית חייבת לכלול צעדים בעלי אימפקט גדול יותר ממסכות ותווים שמחים".

הוא מונה מספר צעדים חשובים שיש לנקוט בהם בעת הנוכחית. "צריך לייצר הסכם אסטרטגי שיאפשר לקבל חיסונים מעודכנים, שמתאימים לשינויים בווירוס. התקווה שהמכון הביולוגי יעמוד במשימה היא לא ריאלית. כך גם התקווה שנצליח להקים קו ייצור מקומי לחיסונים בשנים הקרובות. והכי חשוב: ההפנמה הלא נעימה שהאירוע הזה איתנו לעוד הרבה מאוד זמן. כמו רבים, גם אני קיוויתי שהחיסונים הביאו לסוף עידן הקורונה, וכיום אני גם מתבדה. אפשר לומר בסבירות גבוהה שבלי אסטרטגייה ארוכת טווח, שמתמודדת באומץ עם הסיכונים והמאפיינים הייחודיים של המגפה – הקורונה תכה בנו גל אחרי גל אחרי גל. הוכחנו מספיק פעמים שיש לנו את היכולת להתמודד עם אתגרים גדולים. זה הזמן לעשות זאת שוב".