הניצחון של אביתר

העם זז ימינה, ומאחז אביתר קם בדיוק כאשר "הכוכבים הסתדרו" והציבור בישראל היה בשל למהלך.

חופית שמור , ט' באב תשפ"א

הניצחון של אביתר-ערוץ 7
חופית שמור
צילום: באדיבות המצולמת

בדיוק כפי שהובטח ומהר מהצפוי, לפני כשבוע החל להתבצע במאחז אביתר סקר קרקע במטרה להכריז עליה כאדמת מדינה, ככל שלא ימצא לה בעלים פרטי.

הניצחון הגדול והנשגב אכן יהיה הכרזה על אביתר כיישוב מן המניין, אך יש ניצחון נוסף, לא פחות בחשיבותו, והוא עצם המהפכה שחלה בתפיסה של החברה הישראלית ביחס להתיישבות; מהפכה שמשפיעה באופן ישיר על ההנהגה וגורמת לה לשחרר את הבלמים: לא עוד נחלתם של המתנחלים בלבד, אלא מקום מושבם של מתיישבים מכל רחבי ארץ ישראל. הישראלים צמאים לציונות ישנה-חדשה. ההתיישבות מרווה את צימאונם.

הכביש שנסלל מחבר בין הלבבות

היישוב אביתר, אם אכן יקום, יהיה היישוב הראשון שנבנה ביהודה ושומרון בתמיכת המדינה מזה שנים רבות. במהלך השנים הללו, חלו תמורות משמעותיות בחברה הישראלית שהובילו לשינוי בתפיסה – מההתקוממות הפלסטינית בתחילת שנות האלפיים, דרך ההתנתקות ותוצאותיה הרעות ועד למלחמה אחת וארבעה מבצעים בהם העורף היה מעורב.

נתון נוסף שלא כדאי להתעלם ממנו ושבוודאי תרם למהלך, הוא העובדה שהן בקואליציה והן באופוזיציה יש כוחות ימין שמנסים לאגף אחד את השני כל הזמן, והמרוויחים הם אנחנו. העם זז ימינה, ומאחז אביתר קם בדיוק כש"הכוכבים הסתדרו" והציבור בישראל היה בשל למהלך. זה בא לידי ביטוי, בין היתר, בכך שבתוך מספר ימים המאחז התמלא עד אפס מקום, ולדברי דניאלה וייס, ממקימי המאחז, רשימת ההמתנה מנתה עשרות משפחות.

התלכיד האנושי באביתר היה מגוון – מחילונים ועד חרדים; תושבי יהודה ושומרון שחיכו לקריאה ותושבי מדינת ישראל כולה – מהעיר ומהכפר. הכביש שנסלל מחבר בין הלבבות.

את ריקוד הטנגו הזה המדינה נותנת למתנחלים להוביל

"יד אחת בונה והשניה הורסת" הוא משפט ותיק שמיוחס לממשלות ישראל, כמעט לדורותיהן, שמצד אחד מסייעות לפיתוח ההתיישבות, ומצד שני – מפרקות אותה. ואם תרצו – כמעט במקביל. לא נגזים אם נאמר שהממשלות בשני העשורים האחרונים האמינו בהתיישבות רחבה, אך לא היו מספיק אמיצות כדי לחולל תוכנית בניה ממשלתית-ממלכתית מקיפה שכוללת הקמה של ישובים חדשים.

המתנחלים, בנעיצתם את הדגל על ראש הגבעה, מאתגרים את מדינת ישראל למתוח את גבולותיה, תרתי משמע. בריקוד הטנגו הזה, שני הצדדים מעוניינים. אלא שהמדינה מעדיפה לתת למתנחלים להוביל בריקוד, בתקווה שזה יהפוך לריקוד מנצח.

המאחז אביתר ניצח לפחות בקרב אחד – הקרב על התודעה הישראלית

המאבק על אביתר וההסכם שנחתם הובילו לסטנדרט חדש: באין הנהגה שתעשה מהפכה מלמעלה, יש אזרחים שיעשו מהפכה מלמטה, ונראה שכרגע זה מקובל על שני הצדדים בבחינת הרע במיעוטו. הרוח הגבית שמקבלים המתנחלים חזקה מבעבר ומקיפה ביותר. אותה רוח גבית מחלחלת אצל ההנהגה - זו שבקואליציה וזו שבאופוזיציה - בונה לה אופי ומאיצה בה.

עד עכשיו, לאביתר יש הישגים משמעותיים מובהקים שיפרצו את הדרך לישובים הבאים – רתימה של מרבית אזרחי ישראל להתיישבות בהתלהבות ודחיפה של המדינה לתת יד בהקמת ישוב חדש ביהודה ושומרון.