נפתלי בנט: החלטות הממשלה הן חובה, לא המלצה

ישיבת הממשלה נערכה הבוקר (שני) בטרקלין שאגאל בכנסת במטרה לשמור על ריחוק חברתי. ראש הממשלה נפתלי בנט פתח את הישיבה בקריאה לאזרחים לציית להנחיות הממשלה במסגרת המאבק בקורונה.

"אני רוצה לומר כאן באופן ברור: החלטות הממשלה אינן המלצות, הן מחייבות. מי שיפר - ישלם", אמר בנט ופירט, ''מסכה במקומות סגורים – היא חובה, לא המלצה. החל מיום רביעי – הגעה לאירועים תתאפשר למחוסנים, מחלימים ובעלי בדיקה שלילית – זו חובה, לא המלצה. שמירה על בידוד – זו חובה, לא המלצה. אלו הן חובות של האזרח, ואנחנו נעמוד עליהן".

בנט הדגיש כי המטרה המרכזית של הממשלה היא פתיחת שנת הלימודים בצורה חלקה. "אנחנו נערכים מראש עם תכנית סדורה ונודיע על הכל באופן מסודר עם זמן היערכות״.

לדברי בנט, מגיפת הדלתא ממשיכה להתפשט במהירות ברחבי העולם. ''זו מוטציה מדבקת הרבה יותר מקודמותיה. העולם הולך ונצבע באדום. מטרתנו כממשלת ישראל היא לשמור על החיים ועל שגרת חיים.

''הממשלה כבר נוקטת שלל פעולות: הפעולה המרכזית היא הענקת הגנה חזקה ומהודקת, במיוחד לקשישים ולפגיעים בבתי אבות ובבתי החולים הגריאטריים. אנחנו מקיימים אספקה רציפה של חיסונים ומגבירים את האכיפה''.

בנט סיפר כי ישנם למעלה ממיליון ישראלים שיכולים להתחסן ועוד לא התחסנו. ''מי שלא מתחסן מסכן את עצמו, מסכן את משפחתו, מסכן את חבריו, מסכן את הפרנסה של סביבתו ומסכן את פתיחת שנת הלימודים.

''לכן, אני קורא לכל מיליון האזרחים הללו שעוד לא התחסנו: צאו היום להתחסן. יש מספיק חיסונים לכולם. צאו היום, זו חובתכם האזרחית. ככה נגן על עצמנו. החיסון גם מועיל בצורה משמעותית לצמצום ההידבקות, וגם בהקלת המחלה למי שבכל זאת נדבק, אבל החיסון לבד לא מספיק''.

בנט ביקש: ''עטו מסכות במקומות סגורים. תבינו, החיסונים לבד לא מנצחים את הדלתא. מסכות לבד לא מנצחות את הדלתא. מסכות פלוס החיסונים מנצחים את הדלתא.

''הדבר השלישי - המבוגרים שבינינו, שנמצאים בבתיהם, נמצאים שוב במצב פגיע, אז תשמרו עליהם. תשמרו על סבא ועל סבתא. תפגשו אותם, אבל בחוץ באוויר הפתוח, עם מסכות ועם ריחוק חברתי. אם נעשה את הדברים האלה, אנחנו ננצח את מגפת הדלתא.

''אני רוצה לומר באופן ברור: החלטות. הממשלה הן לא המלצות - הן מחייבות. מי שיפר ישלם. מסכה במקומות סגורים היא חובה, לא המלצה. החל מיום רביעי - הגעה לאירועים, חתונות, בר מצוות, תתאפשר למחוסנים, למחלימים ולמי שמביא אישור שלילי לקורונה – זו חובה, לא המלצה. שמירה על בידוד – זו חובה, לא המלצה. אלו הן החובות של האזרח, ואנחנו נעמוד עליהן''.

''לצד זה, הממשלה מקיימת את כל הפעולות הנדרשות. אנחנו עכשיו נערכים מראש עם תכנית סדורה לתקופה הקרובה, עד לשנת הלימודים. בזמן הקרוב אנחנו נודיע על הכל באופן מסודר, בלי הנחתות של הדקה ה-90, כדי שיהיה לכולם זמן להיערך''.

ראש הממשלה התייחס לפתיחת שנת הלימודים בצל המגיפה, ''מטרתנו המרכזית - לפתוח את שנת הלימודים בצורה חלקה. עברנו שנה שבה החינוך היה הדבר הראשון להיפגע, וראינו מיליוני תלמידים שמשלמים את המחיר ודוהים מול הזום בבית. הפעולות שאנחנו נוקטים עכשיו, מטרתן לסייע לנו לפתוח את שנת הלימודים כסדרה.

''לכן, ההסדר הוא פשוט - האזרחים יקיימו את ההנחיות, ואנחנו כממשלת ישראל נתכנן קדימה ונבצע את הפעולות הנדרשות'', הוסיף בנט.