מחדל זועק לשמיים: סכנת חיים בהר הזיתים

בכל שבוע נפגעים יהודים מאבנים וסלעים שערבים מיידים בציר הנסיעה המרכזי בהר הזיתים. בארגון חוננו דורשים: "להגביר את השיטור במקום".

אורלי הררי - ערוץ 7 , י' באב תשפ"א

מחדל זועק לשמיים: סכנת חיים בהר הזיתים-ערוץ 7
טרור אבנים
צילום: חוננו

כבר לפני למעלה מחודש התריעו בארגון חוננו על חוסר האכיפה בציר המרכזי בהר הזיתים, "ראבעה אל עדוויה", ועל הסכנה האורבת מצד תושבי השכונה הערבים לכל נוסע יהודי באזור.

בחוננו ביקשו ממשטרת ירושלים להגביר את האכיפה במקום ולתפוס את החשודים באירועי התקיפה, אולם מאז רק התווספו נפגעים יהודים נוספים.

בשבוע שעבר זרקו תושבי השכונה הערבים אבנים לעבר מכוניתו של הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת, וניפצו את שמשות הרכב. נהגו של הרכב נפצע כתוצאה מהרסיסים. אולם סיפור הפגיעה ברב אליהו אינו היחיד.

צילום: חוננו

לפני כשבועיים נפצע א' באורח בינוני מזריקת אבנים בציר. א', בן 36 מביתר עילית נסע לבית הקברות בהר הזיתים לפי הוראות ה'וויז', כשלפתע הגיח לעברו מחבל והטיח סלע גדול בעוצמה בשמשת הנהג.

השמשה התנפצה לרסיסים, הסלע חדר לרכב ופגע ישירות בפניו של א'. הוא נחתך בשפתיו והחל שותת דם, שיניו הקדמיות נשברו והוא נזקק לטיפול מקיף, וזרועו נחבלה מהסלע. בנס לא איבד א' שליטה על הרכב, ביצע פניית פרסה ונמלט מהמקום תוך שהוא מזעיק את כוחות המשטרה ומד"א. הוא פונה לבי"ח הדסה עין כרם והוגדר פצוע בינוני". א' נזקק לתפרים ושיקום ארוך.

צילום: חוננו

במצטבר העניק ארגון חוננו סיוע משפטי לעשרות אירועי תקיפה באזור, בחודשים האחרונים. ביניהם בני זוג מאזור השרון, כשהאישה בהריון מתקדם, שניסו להגיע לכותל ונתקלו בלינץ'. הם הותקפו על ידי כ-30 פורעים שיידו לעברם בלוקים ואבנים. שמשות הרכב נופצו ובני הזוג נפגעו.

תקיפה נוספת אירעה לזוג יהודים תושבי 'בית אורות', ולזוג מהעיר נתניה, שהותקפו באותו היום בהפרש של רבע שעה. יהודי מבוגר מהעיר בני ברק שהיה בדרכו לאזכרה משפחתית עם אחיו ובנו בן ה13 הותקפו באבנים. סלע ענק שחדר לרכב פגע בכתף הילד, ובלוק נוסף פגע באח הנהג.

עוד אירוע המטופל על ידי ארגון חוננו התרחש לפני כחודש. צעיר בשנות העשרים לחייו תושב פרדס חנה וחברתו הותקפו באבנים כשנסעו בוואדי ג'וז. המוני פורעים השליכו על הרכב סלעים, אבנים וחפצי מתכת. שמשות הרכב נופצו, המחבלים שברו את המראות, ואך בנס הצליחו השניים להימלט. הנהג נפצע מהסלעים בידיו ובראשו, נגרמו לו חתכים מהשמשות שהתנפצו והוא נזקק לתפרים.

צילום: חוננו

אלו מקצת התקיפות שארגון חוננו מטפל בהן, וישנם אירועים נוספים שלא הובאו לידיעתו. לפי עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו די גם באירועים החלקיים הללו כדי לחשוף מהלך שיטתי וברור, הקורה יום אחר יום, ומסכן חיים.

"מדובר במקרה חירום, בו בכל יום שעובר נתונים יהודים לסכנת חיים מיידית, והמחדל זועק לשמיים, כאשר האירוע הבא ברור שיתרחש חלילה". כך כתב עו"ד בלייכר כבר לפני למעלה מחודש, והמציאות רק מוכיחה כי צדק.

"שוב ושוב יהודים שבאים לפקוד את הר הזיתים חווים חוויה אכזרית, אשר מותירה בגופם ובנפשם צלקות. באחריותכם לשים סוף לשגרה מדממת ומזעזעת זו", ביקש עו"ד בלייכר ממשטרת ירושלים, והוסיף "אבקש להגביר את השיטור באופן מיידי במקום, ולעשות כל שניתן על מנת לתפוס את החשודים בתקיפות ולהעמידם לדין".