אחרי מו''מ חשאי: התנאי של חאן אל אחמר לפינוי מרצון

הפלסטינים מהכפר הלא חוקי מסכימים להתפנות בתמורה לקבלת דרכון ישראלי ומעבר ליישוב ליד מצדה. המתווה יוצג לאישורו של נפתלי בנט. רגבים: ''רעיון הזוי ומסוכן''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י' באב תשפ"א

אחרי מו''מ חשאי: התנאי של חאן אל אחמר לפינוי מרצון-ערוץ 7
בנט בחאן אל אחמר
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

תושבי הכפר הפלסטיני הבלתי חוקי חאן אל אחמר חתמו על מסמך שבו הם מתחייבים לפנות את הכפר הממוקם ליד כפר אדומים, בתמורה לקבלת דרכון ישראלי.

התושבים הסכימו לפינוי מרצון ומעבר שקט שלהם ליישוב באזור מצדה. המתווה שגובש במו''מ חשאי בשנתיים האחרונים יובא בקרוב לאישורו של ראש הממשלה נפתלי בנט.

בתנועת רגבים הזהירו: ''מדובר ברעיון הזוי וממוחזר פרי מוחו הקודח של פעיל שמאל שנועד להחיל את רעיון השיבה הערבי דה-פאקטו. הרעיון ההזוי אכן הונח על שולחנו של נתניהו והוא זרק אותו מכל המדרגות. אנו בטוחים שגם בנט מספיק אחראי בכדי להמשיך ולגלגל רעיון מסוכן זה בהמשך מורד המדרגות''.

שר החוץ, יאיר לפיד, הודיע אתמול (ראשון) על כוונתו לבחון את ההשלכות של פינוי הכפר הפלסטיני וכתב במכתב למזכיר הממשלה כי הפינוי עשוי לפגוע ביחסי החוץ של ישראל.

לפיד אמר כי בכוונתו "לבחון את התנאים הדרושים לפינוי המאחז ולקיים בחינה משמעותית ומעמיקה של כלל ההשלכות החוקיות".

"בשנת 2018 אישר בית המשפט העליון להרוס ולפנות את המאחז, אולם בשל שיקולים מדיניים כאלו ואחרים, שהתקבלו על ידי הממשלות הקודמות – לא פונה המאחז עד עצם היום הזה", כתב לפיד במכתבו ואף הדגיש כי "פינוי המתחם טומן בחובו מספר אתגרים כבדי משקל, הן ברמה הפנים-מדינית והן ברמה הבין-לאומית, ועל כן עלול להוביל להשלכות מדיניות רבות".

הממשלה היתה אמורה להציג את עמדתה בעניין הפינוי בשבוע שעבר, ביקשה מבג"ץ ארכה בת חודשיים כדי לגבשה ומסרה כי עדיין מתנהל משא ומתן עם תושבי הכפר.