הקריקטורה שהרגיזה את חבר הכנסת מש"ס

ח״כ אבוטבול מש״ס תקף את הקריקטורה בעיתון 'הארץ' במסגרתה 'הואשמו' המתפללים בכותל המערבי בתשעה באב בהפצת קורונה.

בן שאול , י"א באב תשפ"א

הקריקטורה שהרגיזה את חבר הכנסת מש"ס-ערוץ 7
משה אבוטבול
צילום: אברהם הלל שרייבר/TPS

ח״כ אבוטבול מש״ס תקף במליאת הכנסת את הקריקטורה בעיתון 'הארץ' במסגרתה 'הואשמו' המתפללים בכותל המערבי בתשעה באב בהפצת המחלה.

״אני רוצה לדבר דווקא על דבר שהוא מאוד מאוד עצוב. אנחנו יודעים שהמצב מאוד מאוד לא קל עם כל הנושא הזה של התחלואה, אך אנחנו באמת רואים דבר מאוד מוזר – שדווקא בעיתון 'הארץ' בוחרים לעשות קריקטורה כנגד החרדים, שהם לא חלק מתוך ההדבקה", פתח אבוטבול את נאומו.

"אנחנו לא מוצאים היום תחלואה בערים החרדיות, לא מוצאים תחלואה בתוך הציבור החרדי, אלא דווקא רואים את זה במחוזות אחרים. ופתאום בעיתון הארץ ישנה קריקטורה שבאמת אומרת המון המון כמה שנאה יש לעיתון הארץ ולאותו עמוס בידרמן כלפי חרדים – כשהחרדים לא חלק מגל ההדבקה וכמעט ולא נמצאים על המטוסים''.

לדבריו, רוב ההדבקה נמצאת דווקא אצל הציבור החילוני. "התמונות בנתב"ג מספרות את הסיפור כולו. מי שראה את התמונות אתמול בנתב"ג ראה בדיוק על מה מדובר שם. היית צריך להביא זכוכית מגדלת כדי לחפש שם חרדי. וגם היום.

"אי-אפשר להפוך את החרדים למפיצי מחלה עם אף ארוך. אז מה עושים? מזעיקים את עמוס בידרמן, ובתוך עיתון הארץ הוא מצייר – הוא לא יכול לצלם, אז מה הוא עושה? הוא מצייר את ההמונים שמפיצים את המחלה בנתב"ג, ואיפה הוא שם את זה? בתוך הכותל. ואז בכותל, כשאנחנו נמצאים שם על חורבן בית המקדש, הוא בא ומסית: "האם יש להם תו שמח?". כלומר, גם עקיצה, להשחיז את הסכין, לסובב את הסכין. איך קוראים לזה? הנדוס תודעה. בגרמניה היו קוראים לזה אנטישמיות.

"אני רוצה למחות על הדבר הזה. לא ייתכן שהחרדים כעת לא חלק מהקורונה ובכל אופן מדביקים אותנו. נמצא פה שר הבריאות הורביץ שחייב לתת גם את הדעת לנושא הזה.

"העיקר באים ומה אומרים? יש מחלות ויש דברים, ונזכרים שאולי לא ניתן לאלה שרוצים לנסוע לאומן בראש השנה. הרי התחלואה לא נמצאת שם ואף אחד לא מדבר שם. יש בלבול מאוד גדול בממשלה המבולבלת הזו, שמנסה לעצור את ההמונים מלהגיע פעם בשנה, שהם רגילים להגיע לרבנו נחמן מברסלב לאומן.

"אני קורא כאן לממשלה לעשות את כל אשר לאל ידה לאפשר להם להגיע לשם בכבוד, לכל אותם חסידי ברסלב, לא לנסות לעצור את זה – לא ליברמן ולא כל האנשים האלה מחפשי רעתנו, כי בסופו של דבר אותם אנשים רגילים במשך דורות להגיע להתפלל בציון קברו של רבי נחמן מברסלב.

"אני דורש מכם, אנא, לא לנסות להתעלל באותם חסידים. כי גם אם תנסו לעשות זאת בכל דרך, הם יודעים להגיע לאומן גם בדרכים אחרות – בטיסות מעבר - קונקשיין כזה או אחר – וחבל סתם להתחכם איתם. בסופו של דבר, אומן, אומן, ראש השנה – זה המקום״.

כזכור אתמול פורסמה קריקטורה בעיתון 'הארץ' בה נמתחה ביקורת מרומזת על המתפללים בכותל המערבי בתשעה באב.