אימאם לוד: המדינה הזויה, הולכת אחרי בן גביר

השייח יוסף אלבאז הגיב לכתב האישום נגדו על הסתה לאלימות. "חיפשו שעיר לעזאזל. בן גביר קרא לעצור אותי והמדינה הלכה אחריו. אני פועל לקירוב לבבות"

ערוץ 7 , י"א באב תשפ"א

אימאם לוד: המדינה הזויה, הולכת אחרי בן גביר-ערוץ 7
השייח' יוסף אלבאז
צילום: רשת 13

השייח יוסף מוחמד אלבאז, אימאם העיר לוד, ביקר בחריפות הבוקר (שלישי) את ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום בגין הסתה לאלימות בפייסבוק ואיומים על סגן ראש העיר.

"כתב האישום נגדי נובע ממניעים פוליטיים בלבד. מצער מאד שמדינה הזויה מסכימה להיות סוכנת של קיצוניים כמו בן-גביר ואנשים כמוהו", אמר אלבאז בראיון לאתר ynet.

"זה מצחיק מאוד להגיד את זה. שנים פעלתי בקהילה בלוד, תמיד לאיחוי הקרעים ולקירוב לבבות. פתאום בגלל שאדון בן גביר קרא לעצור אותי המדינה הלכה אחריו".

אלבאז טען: "המדינה התעלמה מהפוסטים שפרסמתי במהומות במבצע שבו קראתי להרגעת הרוחות וקראתי לסבלנות וסובלנות. התעלמו מזה לגמרי".

אלבאז אמר כי לא התכוון להסית נגד שוטרים, אלא שיתף קטע מסרט ללא כוונות נסתרות: "שלושה שבועות מהרגיעה, כאשר כולנו שכחנו כבר את מה שקרה, פרסמתי סרטון, סרטון מעולם הדמיון, כמו שכל האנשים מפרסמים, ונתתי שם תגובה שקשורה אך ורק לסרטון, לא למציאות".

"המשטרה היא משטרת אפרטהייד במדינת אפרטהייד, שיש לה אינטרס ברור אחרי כל המחדלים הנוראיים שלה (של המשטרה). היא צריכה 'נרטיב' שיסדר את זה, צריכה שעיר לעזעזאל".

האימאם נשאל אם הוא רוצה להביע חרטה על ההסתה בפייסבוק ואמר "אין לי מה להביע חרטה על דבר שלא התכוונתי אליו ולא אמרתי אותו. על מה להביע חרטה? תגיד למשטרה שתמצא את האנשים שהוציאו פוסטים לעקר נשים של ערבים ולסרס את הגברים ולטבוח בהם. תגיד למשטרה שתחקור את אלה ותגיד להם להביע חרטה. האנשים האלה שהכריזו עלינו מלחמה עדיין לא נחקרו. לא נשאלו. עד עצם היום הזה".

בתחילת החודש הוגש כתב אישום נגד האימאם יוסף אלבאז, בן 62 מלוד, בגין הסתה לאלימות ברשת החברתית פייסבוק כלפי שוטרים ובגין איומים בפייסבוק כלפי סגן ראש העיר לוד, יוסי הרוש. כתב האישום הוגש באישור פרקליט המדינה, עמית איסמן.

אלבאז שימש בין השנים 2018-1991 כאימאם של מסגד אל עומרי (המסגד הגדול) בעיר לוד, וגם לאחר תקופה זאת הוכר כאימאם למרות שלא נשא בתפקיד רשמי. בשנים האחרונות נשא הנאשם, מפעם לפעם בימי שישי דרשות במסגד וכן נשא דרשות במסגדים נוספים בארץ.

האימאם אלבאז מחזיק פרופיל בפייסבוק אליו מקושרים אלפי חברים ואלפי עוקבים. הוא נאשם כי בחודש שעבר פרסם בפייסבוק קטע מסרט קולנוע שבמהלכו מוצג רצח אכזרי של שני שוטרים, ואליו צירף טקסט הקורא לאלימות ומעודד מעשי אלימות כלפי שוטרים. הפוסט זכה לחשיפה של אלפי אנשים ושימש במה לאחרים להביע תמיכתם בתכנים באמצעות רגשונים (אימוג'ים), שיתופים או תגובות.

בנוסף, אלבאז נאשם כי פרסם פוסט ובו איום כלפי סגן ראש עיריית לוד, יוסי הרוש, וכן גורמים נוספים, על רקע הקמת שביל גישה בסמוך לבית ספר בעיר לוד.

בפוסט כתב, בין היתר: "מכתב פתוח לראש העיר... מציע לכם לבלום את הבריונים שלכם, כי התגרותכם תחזיר אותנו לחודש אחורה (בהתייחס לגל ההתפרעויות האלימות שהתנהלו בעיר לוד ובמקומות נוספים בארץ על רקע לאומני-גזעני, שכלל תקיפות של כוחות המשטרה והביטחון, הכל במהלך מבצע "שומר חומות"), ואתם תשלמו את המחיר על פעולות אלו. ולגבי המלחמה שאתה מאיים עלינו יוסי הרוש... מבטיחים לך אנחנו, נהיה מספיק אחראיים לגרום לך שתבין שנוותר על נשמתנו בזול במטרה לחנך אותך ולהפסקת בריונותך".