שבועיים לאחר נפילת חוק האזרחות: משרד הפנים מסרב לטפל באיחוד משפחות פלסטיניות

שבועיים לאחר שהתיקון לחוק האזרחות פקע, פניות של פלסטינים לרשות האוכלוסין נענו בתשובה כי ברשות ממתינים "לקבלת הנחיות נוספות".

ערוץ 7 , י"ג באב תשפ"א

שבועיים לאחר נפילת חוק האזרחות: משרד הפנים מסרב לטפל באיחוד משפחות פלסטיניות-ערוץ 7
סילמן ושקד במליאת הכנסת
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

משרד הפנים מסרב לדון בבקשות של פלסטינים הנשואים לאזרחים ישראלים לעבור ''איחוד משפחות'', אף שהוא מחויב לכך לאחר שהקואליציה לא הצליחה להאריך את הוראת השעה שהסדירה את האיסור.

על פי הדיווח בעיתון "הארץ", שרת הפנים איילת שקד הנחתה את רשות האוכלוסין וההגירה במשרדה שלא לטפל בבקשות עד לגיבוש מדיניות בנושא.

כזכור, הוראת השעה מנעה הענקת מעמד של אזרחים לפלסטינים הנשואים לישראלים. כל עוד הוראת השעה היתה בתוקף, כל בקשה שהוגשה למשרד הפנים נדחתה אוטומטית מתוקף החוק, אלא אם שר הפנים החליט אחרת. לאחר שתוקפה פג, אמור המצב להיות הפוך - כל בקשה אמורה להיבחן בידי שב"כ, ואם לא תימצא מניעה ביטחונית, היא תאושר אוטומטית אלא אם שר הפנים יחליט אחרת.

ב''הארץ'' דווח כי פלסטינים שביקשו מרשות האוכלוסין לשדרג את ההיתר ברשותן לאזרחות מלאה, והגישו בקשות עבור בני פחות מ-35, לא נענו או שנתקלו בתשובה כי "בשלב זה לא נוכל לקבוע תורים חדשים וזאת עד לקבלת הנחיות נוספות".

מרשות האוכלוסין נמסר בתגובה: "לפקיעת חוק האזרחות וחוק הכניסה לישראל (הוראת השעה) נלוות משמעויות המשליכות על עבודת גורמי המקצוע. עד לגיבוש נהלי עבודה מתאימים, בקשות להארכת רישיונות קיימים לפונים הנמצאים כבר בהליך תוארכנה. בקשות חדשות למי שמבקש להתחיל הליך לקבלת מעמד תטופלנה לכשיגובש הנוהל. כך גם בקשות לשדרוג מעמד תטופלנה עם גיבוש הנוהל ועד לגיבושו יוארך הרישיון הקיים".