השינויים שעוברת החברה, ופעילות של גופים רבים שמטרתם לפורר ולרסק את התא המשפחתי, מצליחים ליצור סדקים במשפחה, בתהליך המחלחל לתוך החברה הישראלית ואף לחברה הדתית.

לקראת ט''ו באב, תושק חוברת העוסקת בנושאי זוגיות ומשפחה וייחשף סרטון הומוריסטי של ארגון חותם המתאר את האבסורד בכך שקל יותר להתגרש, לעומת הקושי הגדול לפטר עובד. החוברת תחולק לזוגות העומדים להתחתן שיקבלו את החומרים בכניסה למשרדי הרבנות רגע לפני כניסתם לרישום לנישואין

לקראת ט"ו באב שיחול בימים הקרובים מפרסם ארגון 'חותם' בשיתוף ארגון "בוחרים במשפחה" חוברת חדשה שנוגעת בשאלות היסוד בנושא המשפחה. האם נישואין הם ברית או חוזה?

אנשים מחפשים בן זוג, אך פעמים רבות הם מחפשים בעיקר את הנאתם וטובתם האישית בלבד. נישואין כאלו דומים לכריתת חוזה - הסכם בין שני צדדים, במסגרת הזאת, כל אחד מהשניים מתאמץ להשיג עבור עצמו את התנאים הטובים ביותר מכוח ההתקשרות בין שני הצדדים, ותנאי 'פרישה' מיטביים. ההתמקדות החוזית ברווח או בהפסד שבנישואין, גורמת לריבוי גירושין או ויתור מראש על ניסיון לבנות בית משותף ומחייב לאורך זמן.

לעומת זאת, מבט על נישואין כברית, מכוון לבניית קשר שבנוי על בסיס ערכים משותפים ומטרה משותפת. קשר כזה שנוצר על ידי מאמץ רב ושקעה הדדית.

כיום, ארגונים דתיים ליברליים מציעים לבני הזוג לכתוב הסכם ממון לפני החתונה, כדי להימנע מסכסוכים ארוכים בנוגע לרכוש, במקרה של גירושין. הסכמי ממון אלו נובעים מתפיסת הנישואין כחוזה. עצם הרעיון לשלוח בני זוג מאוהבים לעורך דין כדי לאשר לפני הנישואין את סעיפי ההיפרדות ביניהם, עלול לפגום ביצירת הקשר והברית ולהוות גורם המעודד גירושין.

חוברת 'זוגיות ומשפחה – ברית או חוזה' המסבירה לעומק את הנושא, תחולק ע"י ארגון חותם בכניסה למשרדי הרבנות ברחבי הארץ ותוגש לזוגות הנרשמים לנישואין.

בנוסף, בחותם השיקו סרטון הומוריסטי המסביר כי בעולם המודרני, קשה מאוד לפטר עובד אבל קל יותר להתגרש.

לדברי ארגון חותם: "הסרטון בה להמחיש את האבסורד שבדבר, כיום קל יותר להתגרש וקשה יותר לפטר. הבחירה בחיי זוגיות מחייבת אתחול של עולם הערכים. בחוברת החדשה, אנו מציעים לנוער להורים ולמחנכים סט ערכים יהודי, שמתמודד עם תפיסות העולם העכשוויות, ומציג להם חלופה יהודית".

לקריאת החוברת לחצו כאן