הרב יהושע שפירא
הרב יהושע שפירא עזרא טרבלסי

עשרות חיילי הסדר לקראת סיום השירות בצה"ל השתתפו בכנס שחרור של איגוד ישיבות ההסדר ומועצת המכינות הקדם צבאיות במרכז האקדמי לב בירושלים.

הכנס נערך בהשתתפות ראש ישיבת ההסדר רמת גן הרב יהושע שפירא, הרב הראשי של משטרת ישראל הרב רמי ברכיה, ראש הישיבה לבוגרי צבא במוסדות 'בני דוד' בעלי הרב אליעזר קשתיאל ראש בתי המדרש במרכז האקדמי לב הרב יוסף צבי רימון, וראש מטה איגוד ישיבות ההסדר אורי פינסקי.

משתתפי הכנס נהנו משיעורי הכנה לחיים, הרצאות על התנהלות כלכלית נבונה וכן הרצאות בנושא זוגיות והכנה לעולם הדייטים.

בנוסף, לאורך היום פעלו במקום עשרות דוכנים המציעים לתלמידים אפשרויות ללימודים אקדמיים, ובמקביל נערכו שולחנות עגולים למסגרות המשך ללימוד תורה, בתי מדרש באקדמיה, בתי מדרש בשילוב עבודה מועדפת וכפרי סטודנטים. זאת לצד שולחנות עגולים עם נציגות ממשטרת ישראל והשב"ס, השב"כ, המוסד, מהמגזר ציבורי, מתחומי התיישבות והחינוך.

הרב יוסף צבי רימון בכנס
הרב יוסף צבי רימון בכנס צילום: דוברות

הרב שפירא אמר בכנס: "ישנם שטוענים כי בדור שלנו קיימת שנאת חינם רבה, יש שמשווים אותה לתקופת חורבן הבית. הגיע הזמן לדבר על שנאת החינם שהייתה טרום תקופת החורבן בין שומרי התורה והמצוות לבין הצדוקים והבייתוסים כי אותם נצטוו לפי הנצי"ב לשנוא ולהרוג".

לדבריו, "שנאת האחים לובתה בעקבות מעשי רצח והוצאות להורג שבוצעו לשווא באנשים צדיקים שנחשדו בהשתייכותם לזרמי הצדוקים והבייתוסים. בניגוד לכך, בדורנו אנחנו רואים שאהבת החינם הולכת וגוברת. ברמת גן ובבני ברק אנחנו רואים אברכים חרדים מבני ברק בחברותות משותפות עם אברכים מהציונות הדתית, בישיבה כאן ובישיבות אצלם בבני ברק".

הרב רימון אמר: "כפי שבשנת השמיטה הקרבה אנו מכניסים את הקדושה לגופנו על ידי אכילת פירות השמיטה, כך עלינו לדאוג כי דבר אנו מכניסים אלינו, לגוף או לנשמה יהיה בקדושה, במיוחד בתחום האקדמיה. מדובר בעולם עם כוחות מדהימים אבל רק אם נכניס לו קדושה נוכל להתקדם בדרך הנכונה. על אדם שמסיים את לימודיו בישיבה מוטלת החובה לשמור על קשר הדוק עם התורה, שחבריו וסביבתו יהיו בני תורה, והמוד האקדמי שבו בחר ללמוד יהיה מקום של צניעות ויראת שמים".

הרב רמי ברכיהו בכנס
הרב רמי ברכיהו בכנס צילום: דוברות

אסף שור, סמנכ"ל מועצת המכינות, אמר: "יום כזה של עצירה וחשיבה, קבלת עצות מפי תלמידי חכמים ואנשי מעשה רגע לפני שיוצאים לחיי המעשה הוא ממש בגדר חובה. הצורך להמשיך לשמור על עמוד שדרה ערכי ורוחני ולהמשיך לחיות חיים של שליחות ושל יראת שמים זה צו השעה ואנו תקווה שהיום הזה יהיה מסייע למטרה חשובה זו. תענוג לראות עשרות בוגרי ישיבות ומכינות שמגיעים לכנס כזה בהתלהבות וברצון ללמוד ולקבל החלטות טובות מתוך תורה".

אורי פינסקי, רמ"ט איגוד ישיבות ההסדר, אמר: "אנו רואים חשיבות גבוהה בהכוונת בוגרי הישיבות, גם שיוכלו להמשיך את התורה אותה למדו וקיבלו בישיבה וגם לשלב עמה עשיה בעולם העבודה והאקדמיה. בוגרי ההסדר אמנם משתחררים מהצבא, אך יישארו דבוקים לעולם התורה והערכים. אנו שמחים על שיתוף הפעולה עם כלל הגורמים שהביאו להצלחת היום החשוב הזה".