נחמן אש
נחמן אשצילום: Yonatan Sindel/Flash90

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, מסביר היום (ראשון) את חשיבות החיסונים כנגד נגיף קורונה, לאור התפרצות וריאנט הדלתא בישראל.

"זו הדרך להתמודד עם ההתפרצות הזאת. הסיכון של מחוסן להדביק או להידבק נמוך, ככל שאחוז המחוסנים יגדל המחלה תדעך. הפתרון הוא התחסנות והדרך זה הסברה", דברי אש בראיון ל-103FM.

באשר לביקורת על הדברים שאמר ראש הממשלה נפתלי בנט נגד מתנגדי החיסונים הבהיר אש: "חס וחלילה להתייחס ללא מתחסנים כאויב. אני חושב שעבודתנו לשכנע אותם בחשיבות ההתחסנות לעצמם. החיסון עדיף על פני המחלה, וככל שהיא מתפשטת הסיכון עולה. בראייה הכוללת, הדרך להתמודד עם ההתפרצות, זה שיהיו לנו יותר מחוסנים ונגיע לחסינות עדר".

בימים האחרונים התפרסם מכתב עליו חתומים מספר רופאים בכירים הקוראים לחסן את אוכלוסיית המבוגרים בישראל במנת חיסון שלישית, עוד בטרם אישור ה־FDA. פרופ' אש הביע את דעתו על כך: "אני עדיין מחכה לתוצאות יותר ברורות גם של דעיכת החיסונים, זה עדיין לא ברור. אני גם רוצה לראות שזה בטוח, שזה לא מייצר יותר תופעות לוואי. בהינתן שני הדברים האלה אני חושב שנקבל את ההחלטה לתת את המנה השלישית. ה־FDA מסתמך על ניסיון בעולם, הניסיון הראשון יהיה אצלנו ויכול להיות שנצטרך לקבל החלטה לפני האישור של ה־FDA".

כמו כן, התייחס למגמת העלייה במדדי התחלואה, והודה: "קצב העלייה של החולים קשה הוא משמעותי, הוא כמו קצב העלייה של המאומתים. נכון שבזכות החיסונים אחוז החולים קשים יותר קטן, אבל אנחנו מגיעים לקרוב ל־100 חולים קשים, ואלה מספרים שמתחילים להדאיג לנו".

"כאשר נגיע למספר חולים קשים, אם נגיע, סביב ה־400 זה יהיה מאוד מאוד מדאיג, ויהווה קו אדום לצעדים נוספים שצריך לנקוט כדי לעצור את התחלואה. מקווה שלא נגיע לשם". כשנשאל האם גורמים במשרד הבריאות חשים תסכול משרים כדוגמת השרה יפעת שאשא ביטון, השיב: "אנחנו רגילים לשיח הזה שהיה לכל אורך הדרך, כאשר יש חוסר הבנה לגבי הדרך שאנחנו הולכים לעבור בה שהיא דרך די ברורה"ף סיכם אש.