ח"כ משה אבוטבול
ח"כ משה אבוטבול צילום: חזקי ברוך

ח"כ משה אבוטבול מש"ס פנה יחד עם ארגון 'בצלמו' לשר הדתות מתן כהנא בבקשה כי יסייע ויפעל למען הנגשת בתי הכנסת ברחבי הארץ.

"אנו פונים אליך בבקשה שתפעל להנגשת בתי כנסת ברחבי הארץ", נכתב במכתב שנשלח על ידם ."כידוע לך חוק שיווין זכויות לאנשים עם מוגבלות מחייב הנגשת מבני ציבור ואכן היום רבו מבני ציבור נגישים. דא עקא שרוב בתי הכנסת נבנו קודם החוק ורובם ככולם הינם עמותות פרטיות שהכסף לא מצוי בכיסם".

"בנוסף, בתי כנסת רבים נבנו עם מדרגות כדי לקיים הידור מצווה של 'מעלין בקודש'", הוסיפו. "דבר זה פוגע בכלל אזרחי ישראל בעת שהם באים למקום לתפילה רגילה או תפילות חג שבתות בר מצווה שבתות חתן ולהבדיל אזכרות".

"אכן לא ניתן להנגיש את כל בתי הכנסת ברחבי הארץ שכן הדבר יעלה הון רב", כתבו. "יחד עם זאת בהחלט ניתן ואף חובה לדאוג שבכל שכונה או אזור יהיה בית כנסת אחד נגיש לגמרי כדי שיוכלו לבוא אליו בעל מוגבלויות גם בשבתות וחגים ברגל".

לדבריהם, "עלות הנגשת בתי כנסת ברובה איננה גבוהה שכן רוב ככל בתי הכנסת נבנו בקומת קרקע וכך הדבר איננו מצריך עלויות גבוהות של מעלית וכדומה, אלא רמפה פשוטה והתאמות בתוך הבית כנסת. אנו קוראים לך להקים תכנית בה ימופו כל השכונות בהם נדרשת הנגשת בית כנסת באזור, ולאחר מכן בשיתוף פעולה בין משרדך לגופים כמו הביטוח הלאומי וקרן העיזבונות לבצע בפועל את הנגשה".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אנחנו מקבלים פניות רבות של אנשים הזקוקים לכך. ביחד עם עמותת נגישות ישראל וחבר הכנסת אבוטבול נפעל שבכל הארץ יהיו בתי כנסת נגישים לכל אדם מכל עדה שיוכלו להתפלל בכבוד ולהרגיש בבית".

עוד באותו נושא:
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו