תפילה במערת המכפלה
תפילה במערת המכפלהצילום: ISTOCK

במסגרת פרויקט הנגשת מערת המכפלה למתפללים הרבים, נראה כי עדיין ישנם מכשולים רבים המקשים על אנשים בעלי מוגבלויות להתפלל במקום בנוחות המירבית.

בכירים במנהל האזרחי מסרו בתגובה לפרסום בערוץ 7: "הוגשה בקשה בנוגע לכך לוועדת המכרזים של המנהל האזרחי, כאשר זו תאושר היא תגיע לכדי ביצוע".

יוזכר כי לפני מספר חודשים הסתיימה הנגשת מערת המכפלה על ידי בניית מעלית ושביל גישה למקום. המעלית והשביל נחנכו בטקס מכובד, אך יחד עם זאת הגיעו לאחרונה פניות רבות מטעם אנשים בעלי מוגבלות, בטענה כי פנים המערה איננו נגיש כלל עבורם, ואכן נראה כי בתוך המערה בין כל חדר ואולם ישנה מדרגה גבוהה שאדם עם כיסא גלגלים איננו יכול לעבור אותה, אלא בתמיכת אנשים אחרים. העניין כאמור מקשה מאוד על כניסת אנשים עם כסאות גלגלים, ולפעמים אף מונע את כניסתם למקום לגמרי.

מדרגה לא מונגשת במערת המכפלה
מדרגה לא מונגשת במערת המכפלהצילום: ׳בצלמו׳

בעקבות כך פנה ארגון ׳בצלמו׳ למנהל האזרחי, האחראי על המקום, בבקשה לסיים את הנגשת מערת המכפלה. במכתב שנשלח מטעם ׳בצלמו׳ לראש המנהל האזרחי, תא"ל פארס עטילה, כתב מנכ"ל הארגון שי גליק: "ראשית אודה לך על כל המאמץ עבור הנגשת מערת המכפלה. לצערי הגדול המלאכה טרם הושלמה. אמנם המעלית בנויה לתפארת וכך גם השביל ואף שירותים מונגשים יש בחוץ. חרף זאת בפנים המערה יש שישה מדרגות קשות וגבוהות. לא ניתן להיכנס למערה בלי לעבור לפחות שני מדרגות ששוב הינם קשות ומייגעות. כאשר בתוך המערה שוב נתקלים במדרגות הללו".

"הוצבו במקום רמפות זמניות אולם הם מאוד לא נוחות וקשות לתפעול ואין אדם במקום שעומד ואחראי על הדבר. בחודשים הקרובים צפויים להגיע מאות אלפים למערה, ביניהם אנשים רבים בעלי מוגבלויות, אשר סוף סוף שמחים להגיע למקום בכבוד. אנא פעלו ככל יכולתכם לזרז ולסיים את הנגשת המדרגות באופן סופי", סיים גליק את מכתבו.

נראה כי לאחר הפרסום בנושא, מתבצעות פעולות של המנהל בוועדת המכרזים, זאת על מנת לקדם את ביצוע עבודות ההנגשה אודות המדרגות האמורות, כך מסרו בכירים במנהל לערוץ 7. בקשה בנידון הוגשה לוועדת המכרזים, כך שלאחר אישורה בוועדה יפעלו הגורמים הרלוונטיים במנהל, על מנת להביא לתיקון הליקויים הנדרשים.

היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים מסרה בתגובה: המקרה המתואר בפנייתך מוכר ומטופל על ידי הגורמים הרלוונטיים במנהל האזרחי במסגרת תוכנית הנגשת מערת המכפלה.