ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, מתייחס בראיון לערוץ 7 לדיווח אותו מסר בישיבת שדולת ארץ ישראל ולפיו לא פחות מארבע מאות משפחות יהודיות עזבו את העיר בעקבות הפרעות.

"זה נתון שקשה לאמוד אותו בזמן אמת", אומר רביבו אך מציין כי על פי נתוני מחלקת הארנונה ומוסדות החינוך שבעיר אכן מדובר בנטישה בהיקפים שכאלה. "אין ספק שהפרעות תפסו אותנו בתקופה של פריחה בעיר ונתנו מכה קשה למורל. אנחנו מקווים שנחזיר את המצב לקדמותו".

רביבו מדגיש שאין לראות בנתונים ניצחון למתפרעים ולפורעים "אבל זה מגדיר את המצב כפוסט טראומה. זו הייתה חוויה מאוד מטלטלת ואני כמי שנולד כאן בעיר לא זוכר דבר כזה, ובוודאי הצעירים שהגיעו לגרעין התורני והצעירים מקרב הסטודנטים עבורם זה חריג בכל קנה מידה, וכך גם ברמה הלאומית".

"קרה פה אירוע שאסור שהוא יקרה", אומר רביבו ומזכיר כי אמנם בעירו ובערים המעורבות האירועים הגיעו לשיא, אך הם היו נחלתם של כלל תושבי ישראל. "אני מאוד מקווה שבקיץ הקרוב חלק גדול מהמשפחות שעזבו יחזרו אחרי שעברו לאזור ההורים ושכרו שם דירות. בחודש וחצי האחרונים ובוודאי בשבועיים האחרונים אין אירועים, אין זיקוקים ואין אירועי ירי, מה שמוכיח את מה שאמרנו כל השנים, תביאו כוחות מיוחדים לטפל בפשיעה הגואה בחברה הערבית כי כמויות הנשק המופנות כיום פנימה לתוך החברה הערבית עוד יופנו החוצה כלפי הציבור היהודי ואכן, אשר יגורנו בא לנו, אבל אחרי ההלם הראשוני של המשטרה ושל כולנו המשטרה התעשתה והכניסה כוחות גדולים שהם הסיבה לשקט שיש היום שהוא משמעותי יותר ממה שהיה לפני הפרעות".

"זה לא גזירת גורל", אומר רביבו ביחס לאירועם האלימים וקובע כי מספר השוטרים בעירו לא יכולה להמשיך להיות כמו במודיעין, אלא מתוך הבנה שהעיר מועדת לחיכוכים, ולכן יש להכפיל את מספר השוטרים בעיר על מנת להביא לתחושת ביטחון אישי.

עוד מציין רביבו כי האכיפה המוגברת המוכיחה את עצמה כיום מוכיחה שהוא עצמו צדק כאשר טען כלפי השב"כ שהמציאות בה הארגון אינו קיים בעיר אינה מקובלת. כיום פיגועים ואירועים קשים נמנעים מבעוד מועד כדוגמת אירוע הטרור שנמנע בשכונת חב"ד בעיר.

בדבריו משבח רביבו את השפעת נוכחותו המתרחבת של הגרעין התורני בעיר, נוכחות המתמקדת בפן החברתי קהילתי של העיר וכל שיח היהודים ערבים אינו מעסיק אותו, בניגוד לאופן בו מנסים גורמי שמאל וארגוני ערביים לתייג את גרעין והחברים בו.

"אני קורא שיגיעו לכאן עוד אלף ואלפיים משפחות איכותיות", אומר רביבו ומציין את ההצלחה בשדרות שם למרות מטחי הטילים אין הגירה שלילית בשל הטבה במס הניתנת לאוכלוסיה אקדמית וחזקה. המשמעות של הטבה זו היא מתן אפשרות לייעד את תקציב המשפחה לחינוך, לאיכות חיים וכיוצא באלה. "חייבים לשנות את מפת העדיפות ולהסתכל עליה לאו דווקא בהיבט הגיאוגרפי", הוא אומר ומדגיש שאינו רוצה לפגוע בשוכני הפריפריה הרחוקה יותר, אך מבחן התוצאה מגלה שמדובר באוכלוסייה חזקה שבחרה להתגורר במקומות הללו בשל איכות החיים שם לצד המהפכה התעבורתית שקירבה את הפריפריה למרכז. המסקנה העולה מכך היא שהטבות צריכות להינתן על בסיס חברתי ולא גיאוגרפי. "מי שגר היום בעיר מעורבת צריך לקבל הוקרה על כך".

את דבריו חותם רביבו בקריאה לציבור הציוני דתי להצטרף לעיר אותה הוא מגדיר כמעצמה של תרבות הממוקמת במיקום טוב ובה משולבת תעסוקה קלה ונוחה, רמת חיים טובה, תשתיות איכותיות ומערכת חינוך טובה ומתפתחת. "זה הזמן להרים את הדגל הציוני ולהתנחל בלבבות ובעיר לוד".