מתן כהנא
מתן כהנא צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

לאחר ששר הדתות מתן כהנא (ימינה) חסם פרצות שעלולות לאפשר לארגונים לא אורתודוקסים להקים גופי כשרות, הרפורמים זועמים על תכנית הכשרות שהוא מוביל.

''הרבה הרפורמית'' נועה סתת, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, אמרה כי בהצעת החוק הנוכחית "השר כהנא מתגלה באופיו האמיתי כשמרן המשמר את המונופול של הרבנות הראשית בנושא הכשרות".

לדבריה, "רפורמת הכשרות של השר כהנא היא אומנם צעד קטן בכיוון הנכון, אבל כאשר בודקים את נבכי החוק מבינים כי זהו צעד לא משמעותי, כאשר בפועל הוא מנציח את האפלייה של ציבור גדול שאיננו אורתודוכסי".

"אנחנו דורשים מהשר כהנא לתקן את הרפורמה כך שארגונים לא אורתודוכסים יוכלו לתת לציבור הישראלי כולו - על כל זרמי היהדות שבו - שירותי דת ובכללם - תעודות כשרות", כך נועה סתת.

כאמור, בסביבת השר כהנא חששו שהחוק שצפוי לעבור לאחר קריאה ראשונה לדיון בוועדת חוקה שבראשה ח''כ גלעד קריב (העבודה) וכך החוק יעבור שינויים שיאפשרו פרצות לחדירת הרפורמים.

לכן פועלים בסביבת השר לוודא שהחוק יעבור לדיון בוועדת הכלכלה שבראשה עומד ח''כ מיכאל ביטון מכחול לבן, שם אין חשש שהחוק יעבור שינויים בעיתיים.

פינדרוס: הרפורמה בכשרות טובה לבד"צים החרדים ערוץ הכנסת

רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב שמואל אליהו, תקף היום (שלישי) את שר הדתות מתן כהנא בעקבות רפורמת הכשרות שהוא מתכנן להעביר.

"לא שמעתי מאדם אחד שעוסק בכשרות שאומר שהרפורמה טובה", אמר הרב אליהו בראיון לישי לפידות ויקי אדמקר ב'קול ברמה'. לדבריו, "מי שמברך זה רק אנשים שלא מבינים בזה. תהיה אנרכיה".

אחד הרבנים שתומך ברפורמת הכשרות של השר כהנא הוא ראש ישיבת הר עציון הרב יעקב מדן. הרב אליהו: "הרב מדן ראש ישיבה, הוא לא מבין בזה".

"הסיבה לרפורמה היא רק בגלל הסכמים פוליטיים, רק כי כהנא מחוייב להסכמים קואליציוניים", אמר. "כהנא, תרים טלפון תשאל אותי. אין לו שום מושג בכשרות. הוא לא התייעץ עם אף אחד".

עוד באותו נושא:
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו