ראומה הררי
ראומה הררי צילום: ללא קרדיט

דובר נתב"ג צייץ השבוע וטען שקל מאוד לומר את המילה נתב"ג סביב העיסוק בנגיף הקורונה.

הוא בא להגן על נמל התעופה הלאומי, שבדומה לשאר המוסדות האחרים במדינה, גם הוא בסך הכל, חוזר לשגרה. אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שנתב"ג לא רק מהווה את שער היציאה לעולם, הוא גם שער הכניסה  לכל הווריאנטים ומסכן את כל מה שעמלנו עליו בשנה האחרונה.  

בעבור רבים, נתב"ג מהווה תו תקן  ל'נורמליות', שער היציאה מסיר הלחץ  הישראלי המבעבע אל העולם. הישראלים מצידם אוהבים לטוס, והרבה. לטורקיה, למזרח, לקרובי משפחה, לקברי צדיקים ולאן שרק אפשר. הנוסעים מכל המגזרים, ושכבות האוכלוסייה.

אחרי שנת קורונה לחוצה, ארבע מערכות בחירות, מבצע שומר חומות, חל"ת  ועוד ועוד, מובן, מדוע הישראלים רוצים קצת שקט. שביל הנוסעים העמוס בדרך לבידוק הביטחוני, מסמל עבור רבים, את 'טעם החופש'. והשנה הישראלים הפנימו את המסר, שבמקום שאין מדיניות ברורה, אפשר וכדאי לנצל הזדמנויות.

אמנם  הנוסעים מתחייבים בבדיקות קורונה באישורים ובידודים, ואמנם קיימת "המלצת" המדינה  שלא לנסוע, אך אלו עדיין  בגדר המלצות בלבד. ולכן, רבים בוחרים להמתיק את ימי הקיץ ב"גניבת" מספר ימי אוורור.

שנת הלימודים נמצאת כבר מעבר לפינה, ונכון לכתיבת שורות אלו, מספר הנדבקים והמבודדים הולך ועולה ואיתם מספר החולים הקשים. שרת החינוך הבטיחה ששנת הלימודים תפתח כסדרה, אך חודש לפתיחת השנה והחשש הגדול הוא, שתלמידי ישראל עלולים שוב לשלם את המחיר.

על פי המחקרים האחרונים  למידה משמעותית Social Emotional Learning  (SEL) נוצרת מתוך למידה חברתית ורגשית ואת זה קשה מאוד לייצר מרחוק .מגיע לתלמידי ישראל, ללמוד מקרוב, פנים אל פנים, לתרגל, לדבר, להנות מהפסקות עם ריח של סנדוויצ'ים, לטייל להתחנך ולגדול.

קובעי המדיניות חייבים להבין שהאסקפיזם המתוק- החופשות העולמיות, עלולות  לעלות לכולנו ביוקר ובמיוחד לתלמידי ישראל, ואחרי שנת התשפ"א מגיעה להם שנה טובה יותר.

הכותבת: יועצת חינוכית, מדריכת במ"ה מחוז מרכז