לוחצים עלינו להבלגה מסוכנת. דיין
לוחצים עלינו להבלגה מסוכנת. דיין צילום: אלירן אהרון

הגזרה הצפונית מתחממת, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, מאיים בתגובה וודאית לכל תקיפה אווירית של ישראל.

הוא גם קובע שישראל נמנעה במשך 15 שנה ממערכה בצפון בשל החשש מתגובת ארגונו. על הגורמים האפשריים להסלמה בצפון ולתגובה הראויה מצידה של ישראל מתייחס בראיון לערוץ 7 חבר הכנסת לשעבר, ראש המל"ל לשעבר, סגן הרמטכ"ל בעבר האלוף במיל עוזי דיין.

"מדובר בהתדרדרות קשה שנמשכת תקופה ובגלל שממשלת ישראל מתעלמת מכך כוכבי הרשע מסתדרים בשורה", אומר דיין ומזכיר את ההתעלמות הישראלית מההתקפה האיראנית על האניה, מתקפה שלא זכתה לתגובה. "איראן מנהלת מלחמה בעצימות נמוכה ומנהלת מתקפות במקומות שונים, בים, בגולן וכו', היא תומכת בגופי טרור כמו חיזבאללה וחמאס ועושה את זה גם כדי ללחוץ על האמריקאים לגבי ההסכם הגרעיני וגם כדי לנסות את הממשלה החדשה כדי לראות עד כמה הם יוכלו להרחיק לכת בלי תגובה".

דיין מדגיש כי אמנם איראן היא מדינה גדולה אך גם היא פגיעה. על דרכי הפגיעה באיראן הוא רומז: "ייצוא הנפט הגולמי הוא שישים אחוז מהיצוא האיראני. איראן לא מסוגלת לזקק נפט גולמי בעצמה והיא מייצאת אותם דרך מעט נקודות פגיעות ולא אכנס לפירוט נוסף. בנוסף יש דרכים רבות להגיע כי איראן היא מדינה גדולה שיש לה גבולות עם 11 מדינות שנמצאות בקשר טוב עם ישראל וארה"ב. בנוסף, יש את הפריסה האיראנית בסוריה ולבנון, ומה שבעבר היה ברור, שאנחנו מגיבים ועשינו את זה, לא קורה, גם בגלל שהאמריקאים לוחצים על בנט וגם בגלל ההודעה הרוסית שהם משנים את המדיניות בקשר להגנה על סוריה".

"התגובה הישראלית היא לא מול איראן למרות שאיראן היא המושכת בחוטים והיא שמאחורי הקלעים. הקולות הם של חמאס, חיזבאללה וארגונים פלשתיניים, אבל הידיים הם ידי איראן", קובע האלוף במיל דיין.

האם מה שמונע תגובה ישראלית היא האמירה של ראש הממשלה החלופי, יאיר לפיד, שישראל לא תפתיע את האמריקאים? "הממשלה הזו גם נולדה בחטא והיא גם טירונית. יש בה מרכיבים פוסט ציונים ואנטי ציונים, ולכן היא לא עוסקת במה ששנוי במחלוקת כמו עניינים ציוניים, התיישבותיים וביטחוניים. הבעיה השנייה היא שהיא השכילה להודיע הודעה נוראה בהיבט הביטחוני, שלא נפתיע את האמריקאים".

דיין מציין כי בכהונתו כיועץ לביטחון לאומי גם הוא עצמו הודיע לאמריקאים שלא יפתיע אותם, אך המשמעות הייתה אחרת. "אמרתי להם שאם איראן תלך נגדנו בכל דבר אנחנו נגיב לא במידתיות ולא נתאם את זה, וכך הם לא יהיו מופתעים. כך לא מפתיעים חברים ולא כשאומרים להם שכל דבר יהיה מתואם איתם. הנה עכשיו הם כבר לוחצים על בנט באופן פורמאלי שלא ידרדר את המצב כי הם רוצים להגיע להסכם עם איראן".

"יש לי חדשות. אין צורך לדרדר את המצב. המצב כבר מדורדר. איראן, ישירות ומאחורי הקלעים, היא שדירדרה את המצב. החמאס ממשיך לעשות את ההטרדות שלו, אבל הם הגיעו להסכמה עם החיזבאללה שהם נרתמים לטובתם. ההתקפה של חיזבאללה טובה גם לחמאס ועוזרת לו בוויכוח לגבי ההסכם עם הקטארים ויוצרת משוואה שרוצה לומר לישראל שבכל פעם שיש משהו בדרום גם הגזרה הצפונית רלוונטית. בטווח המיידי זה אומר שאנחנו צריכים להגיב בשתי גזרות ולדאוג לגזרת העורף החשובה מאוד. אנחנו אף פעם לא יודעים לומר שגזרת יהודה ושומרון לא יהיו מהומות כתוצאה מזה".

המשמעות היא "שיש לנו אפשרות ריאלית להתדרדרות בשתי גזרות ונהיה חייבים בהכרעה בשתי גזרות שונות. אני תומך בהגדלת תקציב הביטחון אבל לוודא שכל ההפרש של שבעת המיליארד יביא להתחייבות הצבא שיש בידיו את סדר הכוחות הנדרש להכרעה בשתי גזרות".

באשר לאיראן שאלנו את דיין אם אופציית התקיפה באיראן אינה מרתיעה גם את הממשלה וגם את המומחים היועצים, שכן מדובר במדינה בעל עוצמות הרבה מעבר לכוחם של ארגוני טרור כאלה ואחרים. דיין מסכים שאכן הדברים מורכבים, אך סבור כי "לעצום את העיניים זה מסוכן יותר".

"כל המומחים הסבירו לפני כמה ימים שחיזבאללה לא יתקוף כי הוא יתן לארגונים קיקיוניים לעשות את העבודה. בנוסף הם מזדרזים להסביר שחיזבאללה יורים לשטח פתוח, אבל כיפת ברזל לא מיירטת טילים שנורים לאזור פתוח אלא רק לאזור מיושב. נראה איך אם יש לנו חלילה נפגעים בקרית שמונה בזרעית או שומרה כל המומחים האלה יסבירו שהכתובת על הקיר. לכן אני אומר שאת איראן ניתן להרתיע וניסיון לשמור על רגיעה ישיג את ההיפך".

"אנחנו מדינה קטנה אבל חזקה, שמפעילה כוח, אבל בתפיסה שלנו אנחנו מפעילים כוח כדי להגן על אזרחים וכדי להשיג הישגים חיוניים. מרגע שההישג הושג אנחנו לא מפעילים כוח. כשאנחנו מסיימים עימות צבאי בהצלחה אנחנו לא ממשיכים להפעיל כוח. לעומת זאת, אצל ארגוני הטרור האיסלאמיסטים ואצל האיראנים הפעלת הכוח היא אידיאולוגיה ותפיסה. אם הם מצליחים בהפעלת הכוח הם מפעילים עוד כוח וממשיכים הלאה. לכן עם הארגונים הללו אנחנו צריכים לדבר בשפתם, להפעיל כוח, כי ככל שהזמן יעבור נצטרך להפעיל יותר כוח, וככל שהזמן יעבור כל מומחי ההבלגה יסבירו למה צריך להפעיל פחות כוח".

עוד מוסיף דיין ומציין כי "כל הבלגה תנוצל בידי האיראנים לחזור להסכם הגרעין הישן והרע. לכן צריך לקחת את זה בחשבן ולהבהיר לאמריקאים שאנחנו לא מדברים על ההסכם הקודם אלא על הסכם שייקח את איראן אחורנית ולא יאפשר להם להגיע ליכולת גרעינית. בנוסף, אנחנו צריכים להגיד לאמריקאים שהקשבנו לדבריהם טוב טוב לדבריהם וראינו שהם לא הודיעו שהם יסכלו התגרענות איראנית. הם אמרו שהם נגד ההצטיידות של איראן, אבל האמריקאים צריכים לומר את מה שאנחנו אמרנו, שהאמצעי האחרון בלית ברירה, ההתגרענות האיראנית היא איום בלתי נסבל מבחינת ישראל. זו אמירה שהיא מספיק ברור במדיניות העמימות מצד אחד, והיא מספיק אחראית מהצד האחר".

"מי שישאל בהיתממות למה, נענה להם ונגיד להם לתאר לעצמם שאיראן תמשיך לתקוף אניות במים הבינלאומיים ותמשיך להפעיל את חיזבאללה וכטב"מים בכל מיני מקומות כשיש לה מטרייה גרעינית. זו הרי השאיפה האיראנית. מה אז יגידו כל מומחי ההבלגה?".