מחלקת קורונה בבית החולים זיו בצפת
מחלקת קורונה בבית החולים זיו בצפת צילום: David Cohen/Flash90

ראש שירותי בריאות הציבור לשעבר, פרופ' סיגל סדצקי, מותחה ביקורת על התנהלות הממשלה מול גל הקורונה הנוכחי.

''כמעט לא נעשה כלום כדי לצמצם את התחלואה. לא הייתה שליטה על נתב''ג וההנחיה לחזור לעטות מסכות הייתה מאוחרת. החיסון לא מספיק. בקרוב נגיע למספר חולים במצב קשה שיהיה קשה להתמודד איתו'', אמרה סדצקי לרשת כאן ב'.

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' חזי לוי, קרא גם הוא להחמיר את המגבלות ואמר: "אם הייתי היום בתפקיד הייתי קורא להטיל מגבלות חמורות על נתב"ג".

"עכשיו צריך להגיע להחלטות יותר כואבות כדי למנוע אי ספיקה בבתי החולים", אמר פרופסור לוי. "אם לא נעצור את זה נגיע למספר חולים קשים שיטילו עומס רב על מערכת הבריאות לפני החורף. אולי זה הזמן לעוד הגבלות וגם לחשוב על סגר".

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הבוקר כי "בשבועיים-שלושה הקרובים, בני יותר מ-60 שעדיין לא התחסנו נמצאים בסכנה מיוחדת". בנט הוסיף שעל האוכלוסייה המבוגרת שטרם התחסנה בחיסון שלישי לפגוש את הנכדים רק באוויר הפתוח ועם מסכות, ולא לצאת למקומות הומי אדם.

אתמול נמצאו 3,421 נדבקים מאומתים בנגיף קורונה. שיעור הבדיקות החיוביות הוא 3.28%. מספר החולים שמצבם קשה הוא 241. מתחילת המגפה מתו 6,503 חולים בקורונה. בד בבד, המשרד הודיע היום שיותר מרבע מיליון ישראלים מגיל 60 התחסנו במנה שלישית מתחילת השבוע.

ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש היום (ה') עם עשרות כוכבי רשת כחלק ממאמץ ההתחסנות הלאומי. המפגש התקיים במשרדי פייסבוק ישראל בתל אביב, ובמהלכו אמר בנט: "אנחנו במגפה חדשה. מגפת הדלתא מסוכנת הרבה יותר. נגיף הדלתא הוא בעצם מוטציה של הקורונה המקורית והוא מתרבה בקצב הרבה יותר מהיר וממלא את הגוף.

"השוני במגפת הדלתא, בגלל שהוא מתרבה הרבה יותר מהר, אז כשיש מאומת חיובי לקורונה, יש בגוף שלו פי 1,000 נגיפים מהקורונה המקורית. יש כאן בעיה לצעירים, כי בטווח הארוך חלק מהצעירים סופגים מחלה שנקראת Long-COVID, השפעות ארוכות טווח שיכולות להופיע חודשיים-ארבעה חודשים אחרי''.

בנט הסביר: ''מבחינתי המפגש הזה הוא דרמטי. זה מפגש נדיר, במובן שאם נצא מפה כולנו, אחרי שאני הבנתי אתכם ואתם הבנתם מה אתם יכולים לעשות, הפעולות שלכם היום, בשעות הקרובות, בימים הקרובים, יביאו להצלת חיי אדם. בידיים של כל אחד ואחת מכם יש יכולת להציל 30-40 חיי אדם. לי לא הייתה הזדמנות כזאת כשהייתי בן 16 ,17 ,19. אני לא זוכר דבר כזה. כרגע אני מבקש מכם, הציבור בישראל מבקש מכם, להירתם ולהיכנס מתחת לאלונקה.

"אני מתכוון לתת לכם את הכלים ואת הידע, ואתם תדעו איך לתרגם את הידע הזה. אתם תצילו חיי אדם. אני לא יודע מה תיהיה הקריירה שלכם בהמשך, אני אדם מאמין, אבל אתם שמים לכם מקום בגן עדן אחרי שהצלתם חיי אדם", הוסיף ראש הממשלה.