יימצא פתרון למצוקת ההורים והתלמידים?
יימצא פתרון למצוקת ההורים והתלמידים? צילום: בי"ס השחר

לפני ימים אחדים קיבלו הוריהם של כמאה תלמידי בית הספר 'השחר', תלמידים על הרצף האוטיסטי, בפתח תקווה הודעה ממנהל בית הספר, הרב שאול רוטנברג, ולפיה שנת הלימודים הבאה לא תיפתח בשל סירובה של העירייה להאריך את חוזה השכירות של המבנה בו קיים בית הספר ומניעה מצד העירייה למעבר בית הספר למבנה אחר שנשכר לטובת העניין.

בראיון לערוץ 7 מספר הרב רוטנברג על משמעות ההחלטה: "בית הספר קיים כבר עשר שנים. לומדים בו 210 ילדים ובמבנה המדובר לומדים כמאה ילדים. הסתיים חוזה השכירות של הבניין. ניסינו להאריך את החוזה, אבל המשכיר לא הסכים. מצאנו מבנה חדש וכשהתחלנו לשפץ עיריית פתח תקווה התנגדה לשיפוץ. הם פנו למשרד החינוך בדרישה שהוא לא יאשר את השיפוץ בתואנה מופרכת של בעיות תנועה שיכולות להיות ברחוב. זו תואנה קצת מופרכת כי מדובר בלא הרבה תלמידים שמגיעים בבוקר במונית ולא הולכים ברגל כי הם נזקקים לליווי".

"משרד החינוך לא קיבל את הבקשה. בשלב הבא הם פנו לבית משפט, והשופט הוציא צו מניעה. כעבור שבועיים היה דיון בו התברר שהעירייה שיקרה והגישה תב"ע ישנה לפיה המקום מיועד למרכזיית טלפונים. התב"ע החדשה אומרת שאפשר לקיים שם מבנה חינוכי", אומר הרב רוטנברג ומציין כי בהזדמנות אחרת מצאה העירייה לנכון לטעון, כשהדבר היה נוח לה, שהמבנה מיועד לצורך חינוכי, והשופט הבהיר שאין באפשרותה של העירייה לאחוז את המקל משני קצותיו.

עוד מוסיף רהב רוטנברג ומספר כי מאחר ובתקופת המניעה לא נעשו שיפוצים במבנה, הרי שאין מקום מוסדר עבור התלמידים. בדיונים השונים התברר לו כי החלטת העירייה שלא להאריך את חוזה השכירות נובעת מרצונה של העירייה להכניס למבנה הישן בית ספר ממלכתי של העירייה. בשורה התחתונה "הילדים הולכים להישאר ללא מקום".

"כאן באנו בדרישה להקפאת מצב. דרשנו שהמבנה יישאר אצלנו לחודש, חודשיים או שנה, עד שנשלים את השיפוצים במבנה החדש, וכשנוכל נעבור למבנה החדש. הפניה הזו עדיין לא התקבלה על ידי העירייה", אומר הרב רוטנברג ומציין כי "רוב תלמידי בית הספר הם תושבי פתח תקווה. חמישים אחוז הם ילדי גנים שכולם מתושבי פתח תקווה, והעירייה לא יכולה להשאיר אותם ברחוב. אנחנו אומרים לעירייה שיתנו חלופה".

"בעקבות כך הודעתי להורים שניסיתי הכול, שכרתי בניין, שיפצנו, הלכנו לבתי משפט ושילמנו מאות אלפי שקלים, היינו באינספור פגישות במשרד החינוך וזה לא עזר, אז אולי להורים יהיה מענה אחר". לדבריו
"לא צריך להגיע להפגנות. יש חוק חינוך חובה ובשמו צריך לדרוש מענה בראשון לספטמבר".

מדוברות עיריית פתח תקווה נמסר בתגובה כי: "מדובר בבית ספר שחוסה תחת ההגדרה מוכר שאינו רישמי – בי"ס פרטי ולא בית ספר עירוני. מנהל העמותה פתח שני מוסדות עוד בתקופת הנהלת העיר הקודמת: האחד ברח' הס – בתוך מרכזייה של בזק והשני בשכונת כפר אברהם. מדובר בשני מקומות הנמצאים בבעלות פרטית. ברחוב הס, פועל בית הספר בתוך מרכזייה של בזק באופן לא חוקי כשהצפיפות במקום גדולה ובניגוד לחוקי התכנון והבנייה. בנוגע למוסד בכפר אברהם – הסתבר שבית הספר נכנס למקום כשוכר משני, כאשר בעל הקרקע לא היה מודע ועל כן בעל הקרקע דרש את פינוי המבנה עם סיום חוזה השכירות".

עוד נאמר בתגובת העירייה כי "בתוך כך, עוד בטרם מנהל המוסד החל בחיפוש מקום חלופי, העירייה בקשה ממנו שיעשה זאת בשיתוף הגורמים המוסמכים ובכפוף לחוק. זאת כדי שהמעבר יהיה מתואם וחוקי. הנהלת המוסד סירבה לבקשת העירייה ופתחה את המוסד במקום חדש בשיכון מפ"ם. גם במקום זה, קיימת מרכזייה טלפונית עם אנטנות וציוד טכני על הגג - שלא בטוח שזה כשלעצמו לא יסכן את התלמידים שישהו במבנה.

במהלך השיפוצים במקום פנו תושבי האזור לעירייה ולבית המשפט כנגד כניסת המוסד לאור הבעייתיות הרבה שיש במקום ושפוגעת בתושבים הגרים בסמוך. שכן, מעבר לעובדה כי מדובר במקום בו פועלת מרכזייה טלפונית, הפעלת המוסד החינוכי אינה מותאמת לתשתיות באזור ומדובר ברחוב צר שבו פועל באזור בית ספר נוסף. ההסעות של התלמידים רק יעמיסו עוד יותר על הכביש הצר והחד סטרי, ועל כן יש למצוא מקום חלופי שישרת באופן מיטבי את התלמידים. לצד הבעיות הקריטיות שצוינו לעיל, העירייה במהלך השנה סייעה למוסד רבות, כל עוד הדבר התאפשר בהיבט החוקי והמנהלתי".

הרב רוטנברג מתייחס בקצרה לתגובת העירייה ואומר כי "אנחנו לא נעולים דווקא על המקום הזה. אנחנו מוכנים לקבל כל מקום אחר בפתח תקווה. שהעירייה תגיד מה כן, תציע כל מבנה, נבחן אותו ונעבור אליו".