מוטי זפט
מוטי זפט צילום: עצמי

תחת השגחה

אחד מהרבנים שיותר התחברתי אליהם סיפר לי פעם שבמוצאי-שבת הוא נמנע מלפתוח את החדשות בטלוויזיה כדי שלא ליהנות מחילולי שבת. בעוונותיי, אני רחוק מאוד מהמדרגה שלו, ובשבת האחרונה, משעות הצהריים הייתי דרוך לשמוע האם נציגת ישראל לינוי אשרם זכתה במדליה בכלל, ובמדליית זהב, בפרט, בתחרות הגמר שנערכה בשבת באולימפיאדת טוקיו.

במוצ"ש, כמו מעשן כרוני שמחכה להדליק את הסיגריה הראשונה, דבר ראשון התעדכנתי, ומה זה שמחתי. כן, למרות שהתחרות נערכה בשבת. שמחתי גם בהישגים האחרים של הנבחרת הישראלית, ומודה, אפילו הייתי מרותק לחלק מהתחרויות שנערכו בימי חול.

גם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו שמח, כל כך שמח, שטרח להתקשר לאלופה שלנו בטוקיו ולברכה, כשעה לפני שיצאה השבת (אולי כדי להקדים את בנט שומר השבת וליהנות ראשון מהסיקור התקשורתי לשיחה?) ואף טרח שהבשורה על שיחתו עם המתעמלת תגיע לידיעת מאות אלפי עוקביו ברשתות החברתיות עוד בטרם שלושת הכוכבים הראשונים חשבו לצאת לתפקידם. לא עבר זמן רב, ונתניהו חטף על העניין הזה.

בכירי הסיעות החרדיות (וסמוטריץ' גם) עשו לו "נו-נו-נו", ניסו לעשות לו נקיפות מצפון "פגעת ביהדות הנאמנה לך", ומרוב כעסם היו מהם שכינו אותו "מר נתניהו". נגמרו (בינתיים?) הימים שכינוהו 'ראש הממשלה לשעבר'. וזה לא נגמר. ב'יתד נאמן', שופרה של 'דגל התורה' שלושת חברי הכנסת של 'דגל' תקפו אותו, וב'המודיע' הוקדש מאמר המערכת לעניין.

אבל, ראש הממשלה לשעבר ויו"ר האופוזיציה דהיום, בנימין נתניהו, לא מתכוון להשליך לפח את היחסים הקרובים שלו עם החברים החרדים עליהם עמל (ואנחנו שילמנו) כל כך הרבה שנים, וכבר בהזדמנות ראשונה, ביום ראשון, בשבע ברכות לבן של ח"כ יעקב אשר, הבהיר: "כרה"מ וגם בתפקידי הנוכחי – אני מקפיד על שמירת השבת. יצא לי אמש (לא נכון, זה היה לפני אמש, אחה"צ, בשבת. מ.ז.) לשוחח עם האלופה האולימפית שעשתה נפלאות למען ישראל, אבל אני לא נוהג להוציא את הדברים לפני צאת השבת. הצוות שלי חרוץ מאוד, והם לא מבינים שמה שחל כראש ממשלה, חל גם כעת.

הדברים האלה לא יישנו, מתוך כבוד לשבת". הצוות אשם. לא נתניהו שטרח להתיישב, להתקשר בשבת. הם – הצוות – אשמים. גם הצלחות הוא מייחס להם? בכל מקרה, באותו אירוע נתניהו התחייב, והקהל הרב החזיר לו במחיאות כפיים. "ונסלח לכל עדת ישראל".

עוד באותו נושא:

האמת, לא כל כך הבנתי על מה הכעס. מאמתי נתניהו שומר שבת? מילא כשהיה ראש ממשלה ניתן היה לצפות שיכבד כלפיי חוץ. היום, הוא לא שונה מכל ח"כ אחר. רבים מהם נוסעים ל'שבת תרבות' די בכל אתר ואתר בשבת. מישהו עושה מזה עניין? למישהו יש זכות לעשות מזה עניין? נתניהו רוצה לכבד? אהלן וסהלן. בכבוד. אבל להחטיף לו על שיחת טלפון בשבת? לטעמי, מגוחך. שחררו, חברים.

ואם נחזור שנייה לאולימפיאדה. זה המקום לפרגן גם לספורטאים ולספורטאיות דתיים/יות, המוותרים על תחרויות בינלאומיות רבות לאורך השנים בגלל שמתקיימות בשבת, ובכך מפסידים יוקרה וסיכוי למדליות ולתגמול כספי לצידן. בעיניים שלי, על הפודיום של המנצחים יש לכם/ן מקום של כבוד. מדליית יהלום.

יהודים - תישארו בחו"ל

בראיון שקיים שר התפוצות נחמן שי לכאן רשת ב' אמר השר: "אין יעד למשרד התפוצות להעלות יהודים ארצה. חו״ל אינה גלות״. וכשקלמן ליבסקינד בעמדת המראיין מעיר לו: "אבל זו מטרת הציונות!", משיב לו השר נחמן שי: "לציונות מטרות יותר רחבות, בעניין העלייה היא עשתה את שלה".

עם על הריישא אני יכול להסכים, על הסייפא? אני מתפלא על המסביר הלאומי ורוצה להאמין ש'התחלק' לו, והייתי מצפה להסבר. ובתוך כך, מ-מרכז ליב"ה נמסר בתגובה: "הממשלה החדשה שוב מוכיחה כמה היא פשוט מסוכנת לזהותה היהודית של המדינה. שר התפוצות שאחראי לקשר עם היהודים לא רואה שום בעיה שהיהודים ימשיכו לחיות את חייהם במדינות אחרות, כי הרי חו"ל זה לא גלות. אולי בכלל ממשלת ישראל צריכה לבטל את משרד העלייה והקליטה?

הוא מיותר, כי הרי לפי דבריו של השר אין שום צורך בכלל להמשיך את העלייה לארץ ישראל. מסתבר שיש צורך במסביר לאומי שיסביר לנחמן שי שליהודים ישנה מדינה עצמאית וריבונית כבר 73 שנה ושמקום מושבם של היהודים הוא בארץ ישראל". פעם ראשונה שאני מוצא עצמי מסכים עם הגוף הזה. רק שאלה. רוב רובם של היהודים בארה"ב אינם אורתודוכסים. אין לכם בעיה עם זה שהם יעלו ארצה? ואתם מבינים שאם יעלו (ואני בעד שיעלו) הם לא יסכימו להיות מנודים על ידכם ועל ידי הרבנות?

אז אמרה

איזושהי ח"כ ממר"צ (ג'ידא רינאוי-זועבי, שמה, ואני בטוח ש-99.99 מאזרחי ישראל לא שמעו עליה עד כה) אמרה ברדיו 'מכאן', (בתרגום חופשי) שברגע שהממשלה תחליט על משהו צבאי- הקואליציה תהיה בסכנה שכן רע"מ ומר"צ יפילו את הממשלה. לדבר זה קל, לפרוש ממנעמי השלטון זה קצת יותר קשה. מה שבטוח, לפחות עד היום הוכיח בנט שתגובותיו ל'איתגורים ביטחוניים' מהצפון ובעזה היו לא פחות משמעותיים משהיו בתקופת קודמו, למרות שלכאורה הוא תלוי באצבע של אותה ח"כית ממר"צ.

נכון לעכשיו, בעוטף עזה הרבה יותר שקט (בלי לפתוח פה לטילים, כמובן), ובלבנון, לראשונה זה שנים, מטוסי חיל האוויר תקפו בלבנון בתגובה לירי משם. הרתעה, אמרנו? נכון, עוד נכונו לבנט וממשלתו אתגרים לא פשוטים, עם ממשל ביידן, למשל, על המגעים עם הפלשתינים, ולך תדע כיצד יתמודד איתם. אבל למה להקדים צרה לשעתה?

זה לא זה

לאחר חצי הכוס המלאה דלעיל, הנה מגיעה מיד חצי הכוס הריקה. איך שלא נסתכל על טיפול הממשלה הזו בנגיף קורונה, הציון המגיע לה רחוק מלהיות טוב. נראה שגם בנט הפנים שהספר שכתב בעניין המלחמה בקורונה הוא טוב אולי לרזומה אך בשטח הוא לא עובד. נגיף הקורונה מודל דלתא משתולל, ענפים שונים במשק בצרות, אי הוודאות עצומה, הסגר אולי בפתח, מצב בעייתי מאוד. "לא קורונה לא מעניין", אמר נפתלי בנט האופוזיציונר, כשתקף את רה"מ בעבר נתניהו. בעיניים שלי, אם מצב הקורונה פה לא ישתפר תוך זמן לא רב, זו (הקורונה) תהיה שירת הברבור של בנט כראש ממשלה.

לא ברור

עוד החלטה תמוהה של הממשלה. אנשי תקשורת שנסעו לחו"ל לצורך מילוי תפקידם, קיבלו פטור מחובת בידוד בשובם ארצה. למה? כי נסעו לצורך תפקידם ותיפקודם כאן חיוני. תמוה ביותר. עם כל הכבוד לעמיתיי, מה, אם נדבקו, הם לא עשויים להדביק אחרים? מאי סומק דמך טפיי?

"זמן אלול"

"זמן אלול כבר כאן" וכ-20,000 תלמידות ותלמידים בישיבות הגבוהות, בישיבות ההסדר, במכינות הקדם צבאיות ובמדרשות לבנות פתחו ביום שני את שנת הלימודים. החלוקה הפנימית היא כ-12 אלף בישיבות ההסדר, כ-1,200 תלמידים במכינות הקדם צבאיות, במדרשות לבנות לומדות כ-1,200 בנות ובכוללים לומדים כ-1,000 אברכים. אין במה להתבייש. להיפך.

כך, איגוד ישיבות ההסדר הנחה את המוסדות להיערך למתווה חזרה קפדני עקב נגיף הקורונה המשתולל. בין השאר האיגוד ממליץ לישיבות לדרוש מהתלמידים המחוסנים והמחלימים להציג תוצאות בדיקה שלילית שבוצעה עד 72 שעות לפני הכניסה למוסד, תלמיד שנחשף לחולה או שבן משפחה שלו שב מחו"ל ידווח על כך וייכנס למוסד רק לאחר בדיקה שלו ושל בן המשפחה.

כמו כן מומלץ להמעיט ביציאת תלמידים מהמוסד ולאשר רק יציאות חיוניות בכדי להימנע מייבוא תחלואה מן החוץ פנימה. גם מומלץ להיבדק לפני חזרה הביתה משבת חופשית, ולשהות בישיבה עם מסיכות עד לקבלת התוצאה. כזכור, בגל הקורונה הקודם הישיבות והמוסדות האלה הראו דוגמא למופת איך להתמודד עם הנגיף.

יוכלו לפקוד קברי אבות

סוף סוף, לאחר דחיות של שנים, החלו ביום ראשון, העבודות להנגשת מערת המכפלה, זאת לאחר אישור שנתן שר הביטחון בני גנץ. העבודות מתבצעות על ידי אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון ובפיקוח קמ"ט (קצין מטה) ארכיאולוגיה של המנהל האזרחי, וצפויות להימשך כחצי שנה. פתרון הנגשת מערת המכפלה כולל בניית ציר גישה ממתחם החניות לרחבת המערה, ומעלון עם גשר שיאפשר למתפללים בני כל הדתות להגיע לאתר.

וכשמגיעה מילה טובה – ניתן, (גם) לחה"כ קטי שטרית (ליכוד) שבמשך שנתיים ויותר פעלה בכל הכלים הפרלמנטריים שעמדו לרשותה על מנת להסיר את החסמים המשפטיים והבירוקרטיים בכדי להנגיש את מערת המכפלה, גם לאיילת שקד שבתפקידה אז כשרת המשפטים הסירה חסמים משפטיים בעניין, וכן לארגון 'בצלמו'.

מחשבים אווט

בישיבת פוניבז' שיגרו הודעה קולית לאלפי התלמידים בה נאמר כי "לאור קריאת רבותינו לחדש ולאסור החזקת ושימוש במחשבים גם לדברי תורה, הוחלט ע''י נשיא הישיבה ורבניה שההנהלה תעמוד בתוקף על הדבר הזה, ואסור להביא מחשבים לאזור הישיבה ופנימיותיה ללא הוראת היתר כלל". (כך הביא 'הקול החרדי' דיווח של יעקב מלמד ב'חדשות JDN'). מישהו דיבר על לימודי ליבה?

באדיבות עלון פרשת שבוע "שבתון"

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו