שיפוץ מערת המכפלה
שיפוץ מערת המכפלה צילום: בצלמו

הרשימה המשותפת תוקפת את החלטת ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ לאשר בניית אלפי יחידות דיור ביישובים יהודיים ביהודה ושומרון.

בסיעה מפנים אצבע מאשימה כלפי מפלגת רע״מ החברה בקואליציית בנט ומותחים ביקורת על שיפוץ מערת המכפלה שיצא לדרך בימים האחרונים.

״ההודעה על אישור אלפי יחידות דיור חדשות בשטחים הכבושים ותחילת עבודות ההפקעה באל-חרם אל-איברהימי מצטרפות לאינספור מקרים של אלימות מתנחלים וצבא כלפי פלסטינים בשטחים ומוכיחים – אין חדש תחת השמש״, אמרו ברשימה המשותפת.

עוד הוסיפו: ״ממשלת מנכ״ל מועצת יש״ע בנט מחויבת בראש ובראשונה למתנחלים ולרווחתם. היא בונה אלפי יחידות דיור בהתנחלויות – כאשר כל דירה ודירה מעמיקות את פשע המלחמה שהוא הכיבוש. היא מפקיעה שטחים באתר הקדוש בחברון ומסלימה את המצב באזור - למען הקלת הגישה של המתנחלים לאתר. אין פה שום ״סטטוס קוו״ מדיני – אלא המשך מגמת הנישול שבסופה סיפוח.

״המחאות הרפות של מרצ לצד שתיקתן של רע״ם ומפלגת העבודה מוכיחות שהן חלק מתהליכי הנישול והעמקת הכיבוש. המשותפת תמשיך להיות הקול היחידי שעומד באופן עקרוני לצד העם הפלסטיני ולמען סיום הכיבוש״, לשון ההודעה.

גם משרד החוץ של הרשות הפלסטינית גינה בתקיפות את מה שהוא מכנה "ההתקפות של רשויות הכיבוש על המסגד האיברהימי (שמה האסלאמי של מערת המכפלה) אתרים קדושים נוצריים ואסלאמיים" בהדגישו כי מדובר ב"פרובוקציה" כלפי הפלסטינים והמוסלמים.

בהודעה שפרסם קורא משרד החוץ הפלסטיני לאונסק"ו לנקוט בצעדים הנדרשים כדי להגן על "המסגד האיברהימי" ולהחזיר אותו ל"מציאות ההיסטורית והחוקית שלו שסולפה ונגנבה על ידי כוחות הכיבוש".

לדברי משרד החוץ הפלסטיני, "השתיקה הבינלאומית נוכח פעולות ייהוד המקום הקדוש (המסגד האיבראהימי) אינה מקובלת והפכה לשותפות עם מבצעי הפשע".

עוד האשים משרד החוץ הפלסטיני את ישראל באימוץ "תפיסת עולם קולוניאליסטית של כיבוש גזעני" אשר את מחירה משלמים הפלסטינים, ובהקשר זה טען כי הכוונה להנגיש את מערת המכפלה למוגבלים הינה נדבך בתוכנית הייהוד של האתר.