מטעי זיתים של משק אחיה
מטעי זיתים של משק אחיה צילום: טוב הארץ

משק אחיה ומתיישבי וחקלאי עמק שילה יוצאים למאבק במטרה למנוע עקירת 170 דונם ממטעי משק אחיה וחקלאי האזור.

מדובר במטעים שנקנו על ידי משק אחיה בשנת 2006 אך בשל עתירות פלסטינים החליט המינהל אזרחי להוציא צו פינוי תחת הכותרת "צו שימוש מפריע" לפיו במקרה של תלונה מצד פלסטיני על פלישה יש לפנות את החקלאי היהודי מהשטח באופן חד־צדדי.

מדובר בצו שזכה לביקורת רבה גם בדו״ח השופט אדמונד לוי ובשנים האחרונות הופסק השימוש בו.

עם זאת ולמרות שגם בג״ץ קבע כי העותרים הפלסטינים לא הצליחו להוכיח בעלות על הקרקע נעתרו השופטים בחודש מאי האחרון לדרישת הפרקליטות לאשר את השימוש בצו במיוחד לאור ביטול חוק ההסדרה ופסקו על עקירת המטעים והכרמים בתחילת חודש אוקטובר.

בחודשים האחרונים נעשו מאמצים להגיע לפשרה מוסכמת על דחיית הפינוי, איתור קרקע חלופית והעתקת המטעים אליה לאחר שנת השמיטה. עם זאת בימים האחרונים נודע למתיישבים, לחקלאים ולמשק אחיה כי המינהל האזרחי נערך בדיסקרטיות לעקור את הכרמים כבר בשבוע הבא וזאת למרות שלא מוצה המו״מ בין הצדדים ובעיצומה של עונת הבציר.

עוד באותו נושא:

כעת יוצאים המתיישבים, החקלאים ומשק אחיה למאבק ציבורי וקוראים לציבור הרחב להגיע ולהגן על המטעים לצד דרישה ברורה מראש הממשלה נפתלי בנט ומהשרים המזוהים עם המחנה הלאומי בממשלה בהם איילת שקד, זאב אלקין, גדעון סער ועודד פורר לעצור את העקירה ולבטל את הדרישה לשימוש בצו שימוש מפריע.

דוד זיצר מנכ״ל משק אחיה אומר: ״אנו נמצאים במציאות בלתי נתפסת לפיה למרות שהעותרים לא הוכיחו בעלות על הקרקע עומדים לעקור כמחצית מהמשק החקלאי שלנו בגלל צו דרקוני שהמציאו משפטני המינהל האזרחי ושכולם מודים היום שהוא בלתי מוסרי בעליל".

"הניסיון הנואל של המינהל לעקור את המשק בהפתעה בעיצומה של תקופת הבציר ובעת שהם דנים עימנו על מתווה פשרה ע״מ לצמצם את הפגיעה במשק הינה לא פחות מחרפה לאומית. אני קורא לראש הממשלה ולכל שרי המחנה הלאומי בממשלה להוכיח סוף סוף שהם באמת ימין ולעצור את העקירה. אני קורא גם לציבור הרחב להגיע ולהגן בגופו על המטעים ועל החקלאות ביהודה ושומרון. היכן שתעבור המחרשה שם יעבור הגבול", הוסיף זיצר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו