ג'ון קרי
ג'ון קרי צילום: רויטרס

על רקע ההשתלטות המהירה של הטליבאן על אפגניסטן וקריסת הצבא הענק שבנו האמריקנים, גורמים במערכת המדינית נזכרו כי היו ימים שבהם ארה"ב ניסתה לשכנע את ישראל להעתיק את המודל האפגני.

הגורמים סיפרו ל"ישראל היום" כי שר החוץ האמריקני לשעבר, ג'ון קרי, ניסה בשעתו לקחת איתו את בנימין נתניהו לביקור באפגניסטן.

קרי, שמשמש כיום כשליח ממשל ביידן לסוגיית האקלים, היה מזכיר המדינה מטעם ממשל אובאמה. בשנים 2014-2013 הוא ניסה ליזום הסדר בין ישראל לרש"פ, ומאמציו כללו מסע דילוגים בן כ־20 ביקורים בירושלים ובבירות נוספות באזור.

קרי ניסה לשכנע את ההנהגה הישראלית באותה עת, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, כי ניתן לסמוך על כך שארה"ב תכשיר את הכוחות הפלשתיניים כך שניתן יהיה להפקיד בידיהם את שמירת הביטחון ביהודה, בשומרון ובבקעת הירדן. רעיון נוסף שהעלה היה הסתמכות על נאט"ו או על כוחות אמריקניים.

נתניהו דחה מכל וכל את הרעיון שישראל תישען על כוחות זרים, אך קרי לא ויתר. שני מקורות מדיניים סיפרו כי באחת הפגישות הציע קרי לנתניהו לבוא איתו לביקור סודי באפגניסטן, ולצפות שם בצבא האפגני שאומן וחומש על ידי ארה"ב. הוא רצה שנתניהו ייווכח בעיניו שניתן לסמוך על כוחות מקומיים שקיבלו את ההכשרה המתאימה כמי שמסוגלים לשמור על הביטחון.

נתניהו דחה בנימוס אך בתקיפות את ההצעה, וזאת בהתאם לעמדתו העקרונית שלישראל אסור להסתמך על כוחות זרים לשמירת ביטחונה.