רומן זדורוב
רומן זדורוב צילום: David Cohen/Flash90

המדינה הגישה לבית המשפט העליון ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת לעצור באיזוק אלקטרוני את רומן זדורוב, הנאשם ברצח הנערה תאיר ראדה ז"ל ב-2006.

המדינה טוענת בערר, כי דינו של זדורוב אחד הוא – להישאר במעצר מאחורי סורג ובריח במהלך ניהול המשפט החוזר, וזאת נוכח המסוכנות הנשקפת ממנו וכן החשש המובנה מבריחה.

בערר, שהוגש באמצעות עו"ד איתמר גלבפיש מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, נאמר כי המדינה סבורה שגם בשלב זה קיימות ראיות לכאורה כבדות משקל נגד זדורוב, וגם בחינתן מול הראיות האחרות שהביאו להחלטה על קיום משפט חוזר, לא שינתה את מארג הראיות הכללי ולא הצדיקה לשנות נקודת האיזון בכל הנוגע למעצרו. מההחלטה על קיום משפט חוזר לא עולה כי קיים "כרסום" בראיות, כפי שהסיק ביהמ"ש המחוזי, אלא כי משקל הראיות החדשות – חוות דעת המומחים – צריך להיבחן במסגרת המשפט החוזר.

בערר טוענת המדינה כי המסוכנות העולה מהמעשים המיוחסים לזדורוב, גם בחלוף השנים, היא ברורה ומופלגת. עסקינן ברצח אכזרי במיוחד, בבית ספר בשעות הצהריים, של ילדה בת 13 שנים. על פי הפסיקה, רק במקרים חריגים ונדירים ישתחררו ממעצר של ממש מי שמואשמים בעבירת רצח – וזה אינו המקרה.

המדינה טוענת ביהמ"ש המחוזי העריך בחסר את מסוכנותו של זדורוב ואת החשש כי יימלט מהדין – עילות המחייבות את מעצרו גם בחלוף 15 שנים. המדינה סבורה, שיש מקום לאבחן בין ההחלטות שניתנו בשעתו בעניין רוצחי הנער דני כץ ז"ל, עליהן נסמך בית המשפט המחוזי בהחלטתו, ובין עניינו של זדורוב, מעבר לעובדה שהן אינן מהוות תקדים מחייב. בעניין רוצחי דני כץ ז"ל נקבע בהחלטה על קיום משפט חוזר, כי התקיימה אמת המידה המחמירה של "אפשרות ממשית" לעיוות דין, מה שלא נקבע ביחס לזדורוב.

באשר לחשש מהימלטות טוענת המדינה, כי קיים חשש מובנה להימלטות עקב העונש הצפוי לזדורוב אם יורשע - אף בקיזוז 15 השנה אותן ריצה. המדינה מציינת, כי זדורוב הוא אזרח אוקראיני שגדל באוקראינה עד שנות העשרים המוקדמות לחייו, באופן שמעניק לו כלים לבנות שם את חייו. הוא אינו מחזיק באזרחות ישראלית והוא נמצא בארץ במעמד של תושב זמני.

לבסוף טוענת המדינה בערר, כי גם אם סבר ביהמ"ש המחוזי שמן הראוי להורות על מעצרו של זדורוב בפיקוח אלקטרוני, לא היה מקום לעשות כן בלא להורות על קבלת תסקיר שירות מבחן.

תאיר ראדה
תאיר ראדה צילום: פלאש 90

אחרי 15 שנה בכלא, בית המשפט המחוזי בנצרת הודיע אתמול כי ניתן לשחרר למעצר בית את רומן זדורוב, שהורשע ברצח הילדה תאיר ראדה - עד לתום המשפט החוזר נגדו.

התובע מטעם המדינה, עורך הדין ויאאם קבלאווי, טען בדיון אתמול כי ששת המפקחים שאמורים לפקח על זדורוב לא יוכלו לוודא שזדורוב לא יימלט. קבלאווי אמר בדיון כי "הנאשם אמור להישאר מאחורי סורג ובריח בשל מסוכנותו, למרות חלוף הזמן. הנאשם הזה רצח לכאורה ילדה בין כותלי בית הספר, באכזריות רבה. בשל נסיבות אלה, החלופה שבה אמור להיות הנאשם הזה, אמורה להיות חלופה הרמטית. במקום אחר, לטעמנו, ומפקחים אחרים שיבטיחו לטעמנו את קיום התנאים".

התובע ציין כי "לכל זה מצטרף החשש האינהרנטי של הימלטות מהדין. גם המיקום בעייתי: להחזיר את הנאשם לסביבתו הטבעית שבה התגורר קודם לרצח, מה שעלול להגביר את המסוכנות.

"אני לא רוצה להטיל דופי במפקחים, אבל מתנגד מעצם היותם קרובי משפחה. קיים קושי, שהשמתו של אדם בפיקוח בני משפחתו, מעמיד אותם בדילמה קשה. בין הרצון בטובתו והחשש שיחזור אל הכלא. הקושי הנוסף הוא ששניים מהמפקחים המוצעים, ואדם נוסף, אביה של אולגה, הם עדי תביעה. הם העידו בבית המשפט וכנראה יעידו שוב. העליון פסק, שזה מצב שלא מתקבל על הדעת, שעד תביעה ישהה, ועוד בכוח צו בית משפט, בנוכחות הנאשם".

זדורוב אמור לשהות בבית אמה של אולגה בקצרין, עם אזיק אלקטרוני. סנגורו של זדורוב הציג בבית המשפט את המפקחים שישהו עם זדורוב 24 שעות ביממה, רעייתו אולגה, אמא שלה וקרוב משפחה נוסף. כל אחד מהמפקחים יצטרך לחתום על ערבות של 150 אלף שקל. זדורוב עצמו צריך להפקיד 150 אלף שקל כדי שלא יפר את תנאי השחרור, ולחתום על ערבות נוספת, של 200 אלף שקל.

הדיון אתמול בבוקר התקיים בהמשך להחלטה הדרמטית בתחילת החודש של השופט ערפאת טאהא לשחרר את זדורוב למעצר בית עד לסיום המשפט החוזר בעניינו. כאמור הפרקליטות ביקשה צו עיכוב ביצוע והגישה ערעור לבית המשפט העליון.