הנוער נוטע כרם
הנוער נוטע כרם צילום: באדיבות מקום בעולם

מה לא נאמר כבר על בני הנוער בימינו, שהם דור מנותק, דור המסכים והפלזמות, דור המתעניין רק בעצמו, שטחי, רדוד וכן הלאה, כמעט בכל מקום בו נסתובב נוכל לשמוע את הדור המבוגר מתאונן על הדור הצעיר וירידת הדורות.

למעשה אם נקלף מעט את השכבה המחוספסת והצברית העוטה את בני הנוער נוכל לגלות עולם מדהים של עשיה ופעילות חברתית למען הסביבה, הנוער הישראלי של שנת 2021 הוא נוער איכותי המעורב בפעילות חברתית ענפה בין בהתנדבות בעמותות חסד, פעילות למען איכות הסביבה, סיוע למבוגרים וניצולי שואה ועוד.

לצערנו בדור שלנו אנו רואים כי לעיתים התקשורת מעדיפה להבליט את הכישלונות החברתיים מאשר לכוון את האור לעבר העשייה הברוכה של בני הנוער.

במגזין 'מקום בעולם' מבית 'עולם קטן' החליטו כי הגיע הזמן להראות את הפנים היפות של הנוער הישראלי ולהעלות לכותרות עשיה ברוכה של הדור הצעיר, במבצע חדש פונה המגזין אל בני הנוער ומבקש כי ישלחו למערכת יוזמות חברתיות אותן ביצעו כאשר חלק משולחי היוזמות יזכו בפרסים יקרי ערך לכל הקבוצה המעורבת בעשיה.

עד כה זכו בפרסים מספר יוזמות מקוריות של צעירים שבחרו לפנות מזמנם למען עשייה ייחודית בקהילה. חבריו של בעז הקימו מצפה מרשים לזכרו ממש בסמוך למקום שבו נהרג. המצפה כולל ספסלים, נדנדות, פרגולה וכמובן שלט הנצחה גדול. כל בני השבט של בעז, 25 נערים, נרתמו להקמת המצפה, שיוסיף נקודה של תצפית וטיול לנופי הארץ. ב'מקום בעולם' העניקו לנערים קורס גלישה קבוצתי כסמל לעשיה חברתית.

תחת השמש הקופחת במדבר הצחיח עמלו שלושים חווה חקלאית בנות 18-15 מגרעין חב"ב של תנועת הנוער אריאל במעלה אדומים על נטיעת כרם יהודי חדש בדרום הר חברון. הן באו מהעיר, מהמזגן והקניון אל חוות מעון כדי לסייע רגע לפני שנת השמיטה לטעת כרם סמוך לחוות מעון וליישובים ערביים בשטח בעל חשיבות אסטרטגית.

ארבעה ימים הן סיקלו אבנים, תקעו בזנטים והכשירו את הקרקע בשעות הבוקר המוקדמות, וכשהשמש כבר הייתה בשיאה חזרו לנוח. במהלך שהותן במעון, כשרוב הבנות עסקו בנטיעת הכרם, סייעו היתר בכל צורכי תחזוקת החווה: רעיית צאן, האכלת הכבשים, ניקיון ודאגה לכל צורכי החווה. ב'מקום בעולם' העניקו לנערות כרטיסי כניסה למופע של אנדרדוס על תרומה ייחודית לקהילה.

בדוכני אהבה עומדים בני נוער בצמתים מרכזיים כמו שוק הכרמל בתל אביב ושער יפו בירושלים. הם מקימים דוכן שבו אוכל, שתייה, פופים, מחצלות וכלי נגינה, טרופיות וצ'ופרים, רוקדים ושרים, משמחים ומדברים עם העוברים והשבים על המיזם ובעיקר מזכירים לכולם שאנחנו פשוט אחים. אחד הנערים מספר: "באחד הדוכנים פגשתי אישית כמאה איש שאמרו שהם קיבלו משהו מהדוכן". על כך זכו הנערים בכרטיסי כניסה למופע של עקיבא תורג'מן בסימן אהבת חינם.

"יש לנו דור מאוד מיוחד" אומר איתי גרנק מו"ל עולם קטן ומקום בעולם. "בני הנוער שותפים מלאים לעשיה חברתית מחד אבל מצד שני אוהבים בתקשורת להבליט דווקא את החסרונות וכך נוצר מצב בו התחושה הכללית על הדור הצעיר כי מדובר בדור עצל ומפונק מה שכלל אינו נכון. במקום בעולם מצאנו לנכון להרים על נס ולתת פרסום לעשייה חברתית של הצעירים. אנחנו רוצים שמי שיקרא את מגזין הנוער שלנו יצא עם ערך מוסף ורצון לעשייה חברתית".

רוצים גם אתם שילדכם יהיה מחובר לעשייה ויקבל מגזין נוער ערכי? הירשמו עכשיו וקבלו גיליון דיגיטלי בחינם להתרשמות

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו