זירת האסון במירון
זירת האסון במירון צילום: דוד כהן, פלאש 90

ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון בהר מירון, בראשות נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור, מתכנסת היום (שני) לשמוע עדויות נוספות.

בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם כי בוועדה נשקלת אפשרות להמליץ על הרחקת טקסי ההדלקות ממקומם הנוכחי בהר, רחוק מחלקת קבר הרשב"י כדי להפחית את הצפיפות בליל ההילולה.

לאחר שאתמול העיד ראשון מפקד המחוז הצפוני במשטרה ניצב שמעון לביא. היום מעיד הרב שמואל רבינוביץ, יו"ר ועדת החמישה ורב הכותל והמקומות הקדושים. אחריו יעיד ניצב בדימוס אלון אסור, שהיה מפקד מחוז צפון במשטרה בשנים 2019-2016.

עוד באותו נושא:

"אני מברך על הבדיקה, חבל שזה הגיע בעקבות אסון", אמר הרב רבינוביץ בפתח עדותו הבוקר, "מי שיראה מה היה לפני 2008 לא יאמין. לא הייתה תשתית ביוב, לא שום דבר. יש גג הדלקה לא מזופת, אבוקות מתפוררות. צריך לזפת את המקום ולהחליף ריצוף. כל דבר הפך למלחמה בלתי רגילה".

לדבריו, ועדת החמישה לא הייתה מעורבת באירועי ל"ג בעומר, ונקבע שמי שאחראי על האירוע הם המרכז הארצי למקומות הקדושים והמשטרה.

הרב רבינוביץ אמר בעדותו כי לא ידע שיש בעיה באזור המדרגות במתחם ההדלקה, שבהן נמחצו המשתתפים בהילולה. "אף אחד לא אמר לנו. הבאנו גם מהנדסי בטיחות שלנו שלא אמרו שיש בעיה. לא קיבלתי מיועץ או מהנדס בטיחות התרעה לגבי זה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו