איאד שלבי
איאד שלביצילום: קרן איזיקסון

הישג אדיר לישראל ביום הראשון של האולימפיאדה הפראלימפית. כמו במשחקים האולימפיים שהתקיימו בטוקיו בחודש שעבר, גם במשחקים הפראלימפיים, אולימפיאדת הנכים המתקיימת גם היא בטוקיו שביפן, יש לישראל מדליה כבר ביום הראשון של התחרות היוקרתית ביותר בעולם.

בעוד באולימפיאדה בחודש שעבר ההישג היה בדמות מדליית ארד של אבישג סומברג מענף הטאקוונדו, הפעם מדובר על לא פחות ממדליית זהב בבריכת השחייה בה זכה השחיין הישראלי איאד שלבי.

שלבי, מוסלמי תושב שפרעם שבצפון, המתחרה בקטגוריית הנכות S1, זכה היום (רביעי) במדליית הזהב היוקרתית במקצה ה-100 מטר גב גברים כשהקדים ב-25 מאיות בלבד את אנטון קול האוקראיני, איתו נאבק צמוד ממש עד לסיום המקצה.

זוהי הופעתו הרביעית בלבד של שלבי במשחקים הפראלימפיים וזהב ראשון ישראלי בענף השחייה מאז אולימפיאדת אתונה 2004. זוהי גם מדליית הזהב הראשונה של ישראל במשחקים הפראלימפיים מאז 2012 בה זכה נועם גרשוני בענף הטניס.

שלבי המוסלמי יעמוד על ראש הפודיום בזמן שינוגן המנון 'התקווה' הישראלי בטוקיו בפעם השלישית בשבועות האחרונים, כשהוא מצטרף אל ארטיום דולגופיאט ולינוי אשרם שזכו גם הם במדליית זהב במשחקים האולימפיים לפני מספר שבועות.

שר הספורט חילי טרופר בירך את שלבי ואמר: "הישג אדיר! ברכות לשחיין הישראלי שלנו איאד שלבי שזוכה במדליית זהב ראשונה לישראל במשחקים הפראלימפיים. איאד הוא אדם מעורר השראה, שחייו רצופים ניצחונות. והיום עוד ניצחון מזהיר. איאד לא נבהל מהציפיות הגבוהות, כיוון הכי גבוה ומילא את כולנו בגאווה גדולה. גאים בך איאד שלבי!".