אל"מ יהודה ואך
אל"מ יהודה ואך צילום: דובר צה"ל

אלוף-משנה יהודה ואך נכנס לתפקיד מפקד בית הספר לקצינים (בה״ד 1) במקומו של תת-אלוף גיא לוי, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך השנתיים האחרונות ומשרת כיום כקצין חיל הרגלים והצנחנים הראשי.

טקס החילופים נערך הערב (רביעי) במחנה ״לסקוב״ בראשות מפקד פיקוד ההכשרות והאימונים אלוף מוטי ברוך.

ואך, בנם של שלום וליאת ואך, נולד וגדל בקריית ארבע ובבגרותו עבר להתגורר בעלי. למד במחזור י' במכינה הקדם-צבאית ''בני דוד''. ואך מתגורר במירב, נשוי לאסנת ואב לשישה ילדים. הוא מוזיקאי, ונוטל חלק בהרכב המוזיקלי של משפחת ואך. אחיו הוא אל"ם במילואים גולן ואך.

האלוף בן ברוך אמר באירוע כי "הקצינים המוכשרים במקום זה נתבעים להיות המפקדים המובילים את צה''ל, בימי שגרה ובאימונים. הם מובילים ומעצבים את בניין הכוח ונכונים בכל יום ושעה לעת משבר ומלחמה ולהנחלת הניצחון".

הוא פנה למפקד היוצא ואמר, "גיא, אני רוצה להגיד לך תודה. תחת פיקודך, קצין ביחידות המתמרנות הופך מנוסה ומתורגל יותר מכל תקופה אחרת שהייתה בבה"ד. הקצין הינו נכון, עצמאי, בעל ביטחון עצמי ואחריות אישית וממילא ינצח בכל עימות".

למפקד הנכנס אמר בן ברוך, "יהודה, אין לי ספק שמהר מאוד תביא את היכולות המנהיגותיות והמקצועיות שלך לידי ביטוי. אתה קצין מוכשר ואדם ערכי מהמעלה הראשונה. אני בטוח שתצליח במקום החשוב הזה".

מפקד בית הספר לקצינים היוצא, תת-אלוף גיא לוי, סיפר: "במשך שירותי כקצין חוויתי אתגרים, פגשתי קצינים רבים לאורך הדרך, כמפקדים וכפקודים, במקומות רבים ובמצבי מבחן שונים. כך התעצבה תפיסת הפיקוד שלי, אשר השפיעה ללא ספק על הדרך בה בחרתי לפקד על המוסד המיוחד הזה ועל הדרך בה ניסיתי להעביר מניסיוני אליכם, אל דור המפקדים הבא".

"מכאן באותו מישור רוחות ומאותם קירות אבן, אצא בעוד זמן קצר למשימתי כקצין חי״ר וצנחנים ראשי עם תרמיל מלא בחוויות, באתגרים, במחשבות ובתובנות באשר לצה״ל בכלל ולקצינים המובילים אותו אשר הוכשרו כאן על רחבת המסדרים. אני מודה לכם מעומק ליבי, סומך עליכם וגאה בתקופת הפיקוד עליכם ועל המקום המיוחד הזה".

המפקד החדש, אל"מ יהודה ואך ציין, "זהו בית הספר לקצינים, מקום בו מכשירים מפקדים חדורי תודעת ניצחון, בני אדם ערכיים ואזרחים למופת. במקום זה אנו כחלוצים וכשליחים לפני עמנו. היום אני מקבל בהתרגשות רבה את האחריות על הכשרת הקצונה בצבא ההגנה לישראל ומודה על זכות זו.
צוערים - קציני צה"ל לעתיד, גורל המערכה, האחריות הרחבה על השגת הניצחון ובניית קומתם הערכית והאנושית של חיילכם נשאית על כתפיכם".

"אתם דור העתיד של צה''ל ושל מדינת ישראל. אתם תכריעו את המלחמה הבאה. כאן במקום הזה, תפגשו דמויות מופת, תלמדו טכניקות ותרגולות מקצועיות, אך מעל הכל אתם פה כדי לברר את תודעת שליחותכם. מי שיודע לשם מה הוא נלחם, אין שום כוח בעולם שיוכל לעמוד בפניו. אנחנו, המפקדים, ניצבים אתכם כאן במסע ונעשה הכל כדי לצרוב את מירב החוויות על בשרכם, לפני שתפגשו אותן בשדה הקרב, וללמד אתכם כיצד לעשות זאת", סיכם.