אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

רשת BBC מפרסמת תחקיר ולפיו עשרות נשים בקהילה היהודית החרדית בבריטניה נותרו עגונות לאחר שבעליהן סירבו להעניק להן גט.

חבר מפלגת הלייבור ג'ונתן מנדלסון סיפר כי מעל למאה נשים נחשבות כיום כעגונות, ולכן הוקמה קבוצה פרלמנטרית בה חברים נציגי כל המפלגות על מנת לסייע להן לקבל את הגט המיוחל. "הדבר שזעזע אותי הוא שפנו אליי הרבה מאוד אנשים מאז שהעלתי את הנושא. עשרות מקרים, כולל מספר אנשים בקהילה היהודית שבה אני חבר".

תיקון שעבר לחוק ההתעללות במשפחה קובע כי סירוב להעניק גט מצד הבעל יכול להיחשב כהתעללות בתוך המשפחה, בעיקר תחת אישום של "שליטה" או "התנהגות כפייתית" והבעל עלול לעמוד בפני כתב אישום ועונש מאסר במידה ויסרב להעניק גט.

חברי הקבוצה הפרלמנטרית שהוקמה על מנת לסייע לנשים עגונות מקווים שהתיקון לחוק יקל לסייע לנשים העגונות ויעצור גברים מסירוב להעניק גט בעתיד. עם זאת, מי שמתנגדים לשינוי בחוק ולכפייה על בעל להעניק גט לאשתו הם חברי "איגוד בתי הכנסת" בבריטניה ששלחו מכתב לחברי הקבוצה הפרלמנטרית ובו הביעו את התנגדותם למהלך.

כל גט שניתן בכפייה, בין אם בשל איומים פיזיים, איומים כספיים או איום במאסר, הוא פסול בהחלט על פי ההלכה היהודית. הזוג יישאר נשוי זה לזה, למרות מתן הגט", נכתב במכתב ששלחו.

אלי שפיצר, אחד מראשי הקהילה היהודית בלונדון, הוסיף בראיון לרשת BBC כי "הבעל כבר אינו נמצא במצב בו הוא יכול לתת גט לאשתו מתוך רצון חופשי, מאחר וברור כי הוא עומד בפני העמדה לדין. לכן מה שהרבנים אומרים הוא כי זה מערער את כל מהות הגירושין היהודים, שהגט אמור להינתן מתוך רצון חופשי". חבר מפלגת הלייבור מנדלסון מתנגד לכך נחרצות.

"הם בחרו ליצור סכסוך במקום בו אחד כזה אינו באמת קיים. אני לא יודע למה, אני חושד שזה בגלל שהם מרגישים שהם מאבדים שליטה על חלקים מהתהליך. אבל בכל מצב שבו קיים מיעוט דתי בדמוקרטיה, אתה צריך לאזן את הדברים האלה. אני חושב שהם באמת צריכים להבין את המצב, שזו בריטניה בשנת 2021", אמר שפיצר לרשת BBC.

רבקה מאייר, אחת מחברות הקהילה היהודית החרדית בבריטניה, המתינה 9.5 שנים לגט מבעלה, שסירב להעניק לו אותה. "אתה מרגיש חסר תקווה ואתה מרגיש מאוד לבד. אתה מרגיש שאתה צורח ולא שומעים אותך", סיפרה מאייר לרשת BBC.