בודפשט: לאחר יותר מ-70 שנה בית הכנסת חוזר לקהילה היהודית

אמש, ברחוב בוקסקאי ברובע ה-11 בבודפשט חגגו מאות יהודים את החזרתו של בית הכנסת 'אויבודה' לקהילה היהודית האורתודוקסית בהונגריה.

החגיגות החלו כאשר הוכנסו שני ספרי תורה חדשים לבית הכנסת שמאז ראש השנה ב-1945 לא נשמע בו קול תפילה. בית הכנסת 'אויבודה' הולאם לאחר השואה לממשלה ורק בחודשים האחרונים הקהילה היהודית 'EMIH' בראשות הרב כובש הצליחה שוב לשים את ידה על המבנה ולשקם את בית הכנסת.

הרב שלמה כובש, הרב הראשי של איגוד הקהילות היהודיות האורתודוכסיות 'EMIH' בהונגריה, סיפר לערוץ 7, "בית הכנסת 'אויבודה' הוא בית הכנסת האחרון שנפתח לפני השואה. בית הכנסת פתח את שעריו ב-1936 והכיל כ-1000 מתפללים. בשנת 1944 במהלך השואה הנאצים השתלטו על בית הכנסת והשתמשו בו כמחסן ואורווה לסוסים. לאחר השואה, היהודים חזרו להתפלל בבית הכנסת. ב-1950 הממשלה הכריחה את הקהילה למכור את המבנה לממשלה שהעבירה אותו לקבוצת 'לחברה להפצת מדעים'".

"חשוב לנו לא רק לפתוח מקומות חדשים", אומר הרב כובש, "אלא גם להחזיר את המקומות ההיסטוריים לתכלית היעוד המקורית שלהן. יש כאן מסר וסמליות מאוד גדולה לקהילה בבודפשט. בשנים האחרונות הצלחנו לשכנע את אותה קבוצה למכור לנו בחזרה את הקומה העליונה ובמשך חודשים בנינו את בית הכנסת ושחזרנו את החלונות שמעטרים בסמליים יהודים את בית הכנסת".

לסיום אומר הרב כובש, "יש כאן בבודפשט רוח חדשה או רוח ישנה שחוזרת לעצמה 'העצמות היבשות קמות לתחייה'. המטרה שלנו להפיח רוח חדשה אם זה בניין ישן או עצמות של קהילה ישנה ויהודים שאיבדו את הקשר עם היהדות ולהתחיל חיים חדשים והזדמנות לחיים יהודים כאן בבודפשט".

נציין כי לפני כן חגגה הקהילה את פסטיבל הצ'ולנט המסורתי וקיימה קונצרט מיוחד עם הזמרים הבינלאומיים אלכס קלייר וניסים בלאק.