כוחות הביטחון שומרים על אביתר
כוחות הביטחון שומרים על אביתר צילום: יעל ויזל

תנועת השמאל "לוחמים לשלום" פנתה למשרד הביטחון ומשרד המשפטים בדרישה להטיל את עלויות האבטחה וסקירת הקרקע באביתר על ועד התושבים, שכן לטענת התנועה ההתנחלות אינה הוקמה בתיאום עם מדינת ישראל ומהווה "סכנה לציבור".

במשרד המשפטים החליטו להיענות בשלילה לבקשה ונימקו את ההחלטה בכך שפעילות הצבא באביתר מהווה שמירה על הגבולות ודאגה לחיי אדם.

תנועת לוחמים לשלום מסרה בתגובה: "המסר שעובר מההחלטה הזו היא כי כל מי שיפר חוק במדינת ישראל, יקפיץ את הצבא, יסכן את שלום הציבור ואת הביטחון באזור כולו נקי מכל אשמה וכי הצבא יספוג הכל והמדינה תשלם על הכל.

''לא ייתכן כי המדינה ואזרחיה יספגו את כל הוצאות הענק שיצרו המתנחלים בחוסר אחריות. תשובת משרד המשפטים היא תשובה פוליטית שאין ל שום קשר למציאות ולעמדת הצבא לפיה הקמת ההתנחלות אביתר מהווה סכנה לציבור".

בקבוק תבערה נזרק אל עבר הבתים באביתר תיעוד מבצעי כב"ה

עוד באותו נושא:

לפני כשבועיים דחו שופטי בג״ץ פה אחד את העתירה שהגישה קבוצת פלסטינים נגד ההסדר שנחתם בין תושבי המאחז אביתר לבין הממשלה.

לטענת העותרים, הם בעלי הזכויות בקרקע שעליה הוקם המאחז ועל כן מדובר ב"הסכם בלתי חוקי בעליל", אשר נחתם בחוסר סמכות ופוגע באופן אנוש בשלטון החוק.

עוד נטען כי תוצאתו של המתווה ידועה מראש, בעטיה נותרו המבנים הבלתי חוקיים על מכונם, בציפייה להכשירם בהקדם האפשרי. לדברי העותרים המתווה גם מפקיע מהמפקד הצבאי את שיקול דעתו ומשעבד את צעדיו למטרות פוליטיות פסולות בניגוד לדין.

המדינה ביקשה מבג''ץ לדחות את העתירה על הסף בשל העובדה שהיא תיאורטית ומוקדמת, שכן טרם הושלם הליך הסקר עליו הורה המתווה וטרם נבחן מעמדה של הקרקע באביתר.

החלטת בג''ץ

השופטים יצחק עמית, דוד מינץ ויעל וילנר דחו את העתירה פה אחד וכתבו כי ''העתירה נסמכת בעיקרה על טענת העותרים לזכויות במקרקעין. אולם משטרם הסתיים הסקר עליו הורה המתווה, במסגרתו תיבדקנה טענות העותרים לזכויות במקום, טענות העותרים נסמכות על מסד ספקולטיבי ומשוער, וגם אין כל בסיס לטענה, שלא לומר ההשערה, כי תוצאות הסקר ידועות מראש. מה גם שעל פי המתווה, כל מבנה שיימצא כי נבנה על אדמות פרטיות – יפונה''.

   השופט עמית העיר: "טוב יעשו הגורמים המוסמכים אם יבחנו כיצד התאפשרה פלישה בלתי חוקית בהיקף המוני, שכלל הקמת 50 תשתיות מבנים שאוכלסו על ידי מאות אנשים - וכל זאת, תחת עינם של גורמי הביטחון".

   ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ברך על ההחלטה של השופטים: ״התקדמנו היום צעד משמעותי להקמת הישוב באביתר. הכדור כרגע לגמרי אצל הממשלה - לקיים את חלקה במתווה ההסדרה, לסיים במהירות האפשרית את סדר הקרקע, להכריז על השטח כאדמות מדינה ולהעלות את הישיבה והמשפחות לאביתר".

   דגן כבר מתכנן את הכנסת ספר התורה ביישוב החדש שיקום, "אנחנו בצד הנכון של העשייה הציונית בארץ ישראל. מחכה להכניס בעתיד הקרוב את ספר התורה לישיבה באביתר. ההתיישבות באביתר קום תקום, וארגוני השמאל הקיצוני ימשיכו לצווח ולהפסיד בעתירות סרק״.

   בתנועת ההתיישבות נחלה אמרו בתגובה: ''אנו מביעים שביעות רצון על דחיית העתירה של הערבים נגד מתווה אביתר. אנו מצפים מממשלת ישראל להמשיך בתהליך הסקר במהירות האפשרית עד להכרזה על אדמות המדינה. ולאחר מכן, העלאה של ישיבה ומשפחות הצוות כהמשך ישיר של מימוש הסכם אביתר ככתבו וכלשונו''.

   מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו