חקלאות
חקלאות צילום: צדוק רן

חקלאי ארץ ישראל נמצאים היום במצב האידיאלי, מי שבחר להשתמש בהיתר המכירה עובד בשנת השמיטה כרגיל בתנאי שמכר בזמן את קרקעותיו, מי שבחר לעבוד דרך אוצר בית הדין הופך לשלוחם של חברי בית הדין ובכך יכול לעבוד את אדמותיו בשנה זו, מקבל משכורת כשכיר ובית הדין דואג לשיווק התוצרת החקלאית ואפילו מי שבוחר לקיים את מצוות התורה כפשוטה ולהשבית את הקרקע ימצא פרנסה אחרת לשנה זו בנחת.

אך מה עושים בתקופה בה אין עבודות אחרות והבוס הגדול מודיע כי במידה והקרקע תושבת הוא ינשל את העובדים מפרנסתם, מרכושם, מביתם ואף ידאג לסילוקם מארץ ישראל היישר לרוסיה הקרה?

ולא, לא מדובר בתרחיש דמיוני, מדובר בסיפורים אמיתיים שהתרחשו פה בארץ ישראל, לפני כמאה ושלושים שנה במזכרת בתיה, אז שלטו פקידי הברון רוטשילד במושבות היהודיות בארץ ישראל ורצו כי הקרקע לא תושבת לרגע בעוד החקלאים שהיו יראי שמים והקשיבו לפסקיהם של רבני ירושלים התנגדו לכך בכל תוקף.

מה עושים בכזה מצב? האם בכך הסתיימה התיישבותם של חקלאי מזכרת בתיה? האם נמצא פתרון לכך?

וממזכרת בתיה של אז לכפר הנוער חרב לאת של ימינו, כפר הנוער שוכן במועצה המקומית עמק חפר, בכפר הנוער עוסקים חלק ניכר מהתלמידים בתחום החקלאות. בשנת השמיטה שוהים התלמידים זמן רב יותר בבית המדרש ולומדים את הלכות השמיטה. במקביל הקימו מנהלי הכפר את מרכז חוויות השמיטה בו יוכלו אורחים ובתי ספר לראות בעיניים את דבר השמיטה ויחושו אותה בידיהם. פתרון אידיאלי לכל מוסד חינוכי המבקש לחבר את תלמידיו לשנה מיוחדת זו.

ומהי בעצם שנת השמיטה? האם התורה רוצה שננטוש לגמרי את הקרקע? שנעבוד כרגיל? אוצר בית דין? היתר מכירה?

התורה רוצה שנעבוד את הארץ מסבירה הקאוצ'רית חדווה אריאל אך יחד עם זאת היא מעוניינת שנלמד להתמודד עם משימות ואתגרים, "השמיטה היא תרגיל האימון המדהים ביותר שהתורה מציעה כדי נוכל לצלוח את המשברים שאנו עוברים בחיים.

השמיטה היא משל, הזמנה להתאמן כדי שנפגוש את האי ודאות בחיינו נתמודד אתה בהצלחה. לצורך כך שווה להבין מה עושים בשנה הראשונה לקראת השמיטה, מה עושים בשנה השנייה וכן הלאה. זו מפת הדרכים של השמיטה היא השיא".

"שנת השמיטה היא שנה מדהימה לחינוך הבנות והבנים לאהבת הארץ" אומר איתי גרנק מו"ל עולם קטן, זו הזדמנות נדירה המגיעה אלינו פעם בשבע שנים ועלינו לנצל אותה על הצד הטוב ביותר. לקראת השמיטה הוצאנו עיתון מרתק וחינוכי לקראת בוא השנה החדשה, מזמין את ההורים והמורים ליהנות מתוכן איכותי, מעשיר ומחכים".

לקריאת המוסף המיוחד לחצו כאן