עודד פורר
עודד פורר צילום: חזקי ברוך

שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר (ישראל ביתנו) תומך בפינוי הכפר הפלסטיני הבלתי חוקי חאן אל אחמר, וטוען כי הדבר מתעכב בשל העובדה שאין רוב הממשלה לאישור הפינוי.

''לא סוד שאנחנו חושבים שהיינו צריכים לפנות אותו'', אמר פורר והזכיר כי אביגדור ליברמן כשר הביטחון רצה לפנות את הכפר אך ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו עצר זאת.

"בממשלה הזו הנושא הזה נמצא בסמכויות שר הביטחון וראש הממשלה. עמדתנו לא השתנתה. אנחנו חלק מהממשלה, אני חושב שנכון לפנות, אין בממשלה רוב לעניין הזה'', הוסיף השר פורר.

המדינה תגיש היום (ראשון) לבג"ץ בקשת דחייה נוספת של חצי שנה בפינוי חאן אל-אחמר. זאת בהתבסס על עבודת מטה בין סוכנותית הכוללת חוות דעת מדינית של משרד החוץ, כך לשון הודעת משרד החוץ.

בחודש יולי אישר בג"ץ למדינה ארכה נוספת של שישה שבועות לגיבוש חוות דעתה על פינוי הכפר והדגיש כי לא יהיו ארכות נוספות.

תנועת רגבים הגיבה לבקשת המדינה ואמרה, "אסור בשום פנים ואופן שמדיניות אכיפת החוק של מדינת ישראל, תיקבע בפועל על ידי הלחץ הפסול שמפעילות מדינות זרות. זהו מדרון חלקלק ומסוכן המכרסם בסוברניות של מדינת ישראל".

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים מזכיר, כי משרד החוץ כלל אינו מוגדר כמשיב בעתירה לבג"ץ, אלא ראש הממשלה ושר הביטחון. "נפתלי בנט, אתה ראש ממשלת ישראל. אל תתחבא מאחורי שר החוץ לפיד".

לפני כחודש וחצי הודיע שר החוץ יאיר לפיד כי הוא מתכוון לבחון מחדש את פינוי הכפר, לנוכח חילופי הממשלות. לפיד ציין כי הפינוי עלול לפגוע ביחסי החוץ של ישראל.

"סוגיית פינויו של מתחם חאן אל-אחמר נמצאת על שולחנן של ממשלות ישראל מזה מספר שנים", כתב לפיד במכתב ששיגר למזכיר הממשלה שלום שלמה. "בשנת 2018 אישר בית המשפט העליון להרוס ולפנות את הכפר, אולם בשל שיקולים מדיניים כאלו ואחרים, שהתקבלו על ידי הממשלות הקודמות – לא פונה הכפר עד עצם היום הזה. פינוי המתחם טומן בחובו מספר אתגרים כבדי משקל, הן ברמת הפנים-מדינית והן ברמה הבינלאומית, ועל כן עלול להוביל להשלכות מדיניות רבות".

"נוכח זאת שהממשלה החדשה הוקמה זה עתה, ועל כן טרם הספיקה לבחון את הנושא לעומקו באופן עצמאי ובלתי תלוי במסקנותיה של הממשלה הקודמת, ובשים לב שמדובר בסוגיה רגישה במיוחד כפי שתואר לעיל, אני מבקש לבחון את התנאים הדרושים לפינוי הכפר ולקיים בחינה משמעותית ומעמיקה של כלל ההשלכות החוקיות והבינלאומיות של המהלך".

בעבר הבטיח גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפנות את המאחז הבלתי חוקי אך זה לא קרה, "זה לא ייקח הרבה שבועות, זה יהיה הרבה יותר קצר, נעשה כמה מהלכי היערכות חיוניים בזירה הבינלאומית, ניתן הזדמנות אחרונה לפינוי בהסכמה, אבל בכל מקרה, חאן אל אחמר יפונה. אני לא מדבר על פינוי קוסמטי, אלא על פינוי של ממש", אמר.

"אני גם לא זקוק לאולטימטום פיקטיבי, כי כולנו מאוחדים במטרה - לפנות את הבנייה הבלתי החוקית הזאת. אין על זה שום ויכוח. יוצרים 'פייק' ויכוח. חאן אל אחמר יפונה ובקרוב מאוד", הצהיר.