אביב כוכבי
אביב כוכבי צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי מצהיר בראיון לאתר 'וואלה!' כי כשהדרג המדיני יחליט לתקוף באיראן, יהיו בידי צה"ל מגוון של תכניות פעולה אפשריות.

"האצנו מאוד את ההתכוננות שלנו לפעילות באיראן. חלק ניכר מההגדלה של תקציב הביטחון כפי שסוכם רק לאחרונה מיועד לעניין הזה. זו עבודה מאוד מורכבת, של הרבה יותר מודיעין, של הרבה יותר יכולות מבצעיות. הרבה יותר חימושים. אנחנו עובדים על כל הדברים האלה", דברי כוכבי.

הוא התייחס גם לביקורת על מערכת הביטחון וצה"ל לאחר מותו של סמ"ר בראל חדריה שמואלי הי"ד. "במקרה של עזה הייתה טעות באופן שבו נערכנו מרגע שההתפרצות התחילה. ההיערכות הראשונית הייתה טובה מאוד. הייתה שם טעות - טעות שנובעת מקבלת החלטות תחת לחץ בתנאי אי ודאות בזמן אמת, והדבר הזה קרה, קורה ויקרה לאורך כל המלחמות".

"אנחנו שולחים את המפקדים, בין אם זה טייס שמאט מול טילי קרקע אוויר, ואיומים שמשתנים ומסכנים את חייו, לבין מ"פ או מח"ט שאגב היה איתם בשורה הראשונה, היה איתם בפיקוד מלפנים. אנחנו שולחים אותם לשדה הקרב עם האי הוודאות הזו. אנחנו אומרים להם: סומכים עליכם, תקבלו החלטות. אנחנו צריכים לגבות אותם כשהם עושים טעויות.

עוד באותו נושא:

אנחנו גם זוכרים שהם מקבלים המון החלטות נכונות שגם מגנות על אזרחי מדינת ישראל, אבל גם מחזירות בשלום הביתה את החיילים בגלל החלטות כל כך נכונות. יכולות להיות טעויות. אנחנו רק צריכים לראות שאנחנו זוכרים לגבות אותם. אם לא נגבה אותם לא נישאר עם מפקדים. לא יהיה מי שישמור על הגבולות. לא יהיה מי שיטוס במטוס הזה אם אנחנו על כך טעות נשפוט בחומרה יתרה, שלא לומר חמור מזה, את המפקדים שלנו", סיכם הרמטכ"ל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו