אורית סטרוק
אורית סטרוק צילום: יח"צ

השבוע מצאתי את עצמי מתאבלת על ריקי כהן. זוכרים אותה? ריקי כהן מחדרה. זו שלמענה יאיר לפיד הגיע לפוליטיקה.

כך הוא תאר אותה לפני שמונה וחצי שנים: "היא בת 37, מורה בתיכון, בעלה עובד בהייטק, וביחד הם מרויחים קצת יותר מעשרים אלף ש"ח בחודש. יש להם דירה והם נוסעים פעם בשנתיים לחו"ל, אבל אין להם שום סיכוי לקנות דירה לאחד משלושת הילדים שלהם".

באותם ימים, לפיד רצה מאד שריקי כהן מחדרה תקבל יום חינוך ארוך לילדים שלה, שהיא תוכל לקנות כרטיס נסיעה משולב לאוטובוס, ושמערכת הבריאות שלה לא תקרוס. הוא רצה ש"נערי האוצר" יעבדו בשבילה, ושהיא תדע ותרגיש את זה, כי מבחינת לפיד של אותם ימים - מדינת ישראל חייבת בעיקר לריקי כהן מחדרה, שאותה הוא הגדיר כמעמד הביניים (הגדרה חסרת שחר בעליל, ולא מעט דיו נשפך כבר אז על כך שמעמד הביניים האמתי מרויח בערך חצי מריקי כהן של לפיד, אבל נעזוב את זה).

הכסף של ריקי כהן - טען אז לפיד - נמצא בין יצהר לאיתמר. שם הוא מושקע שלא בצדק, ומשם צריך לקחת אותו לטובת ריקי, יום החינוך הארוך של ילדיה, הדירות שהיא תקנה עבורם, וקצת יותר טיולים שלה בחו"ל. עשר דקות אח"כ לפיד התחרט שהזכיר דוקא את איתמר, ושכח שבישוב מוכה-הטרור הזה נטבחה משפחת פוגל הי"ד ע"י מחבלים ערבים, שאת תומכיהם בכנסת כינה לפיד "הזועביז", והבהיר שאין לו שום כוונה להקים אתם ממשלה.

עוד באותו נושא:

נפתלי בנט, לעומת חברו לברית-האחים, טען באותם ימים רחוקים (לפני שמונה שנים, כן?) שדוקא חשוב מאד להשקיע את הכסף בין יצהר לאיתמר, משום שההתיישבות באזור גב ההר היא זו שמצילה את מדינת ישראל מסכנת המדינה הפלסטינית. אבל לפיד התעקש על ריקי כהן. ריקי מבחינתו היתה סמל המיין-סטרים הישראלי, סביבה יש להתלכד, אותה צריך לטפח, בה צריך להשקיע, היא במרכז, וכל השאר נמדדים על פי המרחק שלהם ממנה.

והנה השבוע מתברר, שלפיד ובנט מצאו יעד חדש משותף ומוסכם להשקיע בו את כספי משלם המיסים הישראלי. מסתבר שבהנחיית שניהם, ובניצוחו של מזכיר הממשלה שלום שלמה, עמלים "נערי האוצר" והיועצים המשפטיים של משרדי הממשלה, על הסטת נתחים עצומים מתקציבי המשרדים כולם - אל "הזועביז". בכל ועדה אליה נכנסתי השבוע, שמעתי דיווחים מנציגים רשמיים של משרדי הממשלה, על סכומי עתק המוקצים "לחברה הערבית", ולה בלבד:

50 מיליון ש"ח הוקצו להנגשה לנכים בחברה הערבית" - דיווח נציג משרד הפנים בוועדת העבודה, והוסיף (לשאלת חה"כ פרוש): אין תקציב יעודי להנגשה לרשויות חרדיות, יתכבדו חברי הכנסת החרדים וישיגו תקציב כזה, ואם לא - אז לא יהיה. התבוננתי שוב ושוב במצגת שקיבלנו ממרכז השלטון המקומי: שום נתון בה לא קבע שהצורך בהנגשה במגזר הערבי גדול יותר מאשר במגזרים אחרים. להפך: בערי הפיתוח למשל הצורך גדול משמעותית. גם במועצות האזוריות. ובכל זאת - מי שיקבל 50 מליון ש"ח הם הנכים הערבים.

"אנחנו לא רק מזרימים תקציבים, אלא גם משנים את כללי המשחק" - אמרה השרה מירב כהן בוועדה בראשות מנסור עבאס, והתכוונה לכך שהתבחינים השוויוניים והמקצועיים לפיהם מחולקים התקציבים - עוברים בימים אלה שינויים דרסטיים, שיאפשרו לחלק עצום של התקציבים לזרום למגזר הערבי ואליו בלבד.

"בקרוב נעביר החלטת ממשלה שתקבע את חיזוק החברה הערבית - כיעד של עדיפות לאומית" - הבהירה רכזת פנים באגף התקציבים.

עדיפות לאומית? לא עוד איתמר ויצהר כאזורי עדיפות לאומית. גם לא עוד ריקי כהן מחדרה וחברתה מגדרה. מעכשיו, יעד העדיפות הלאומית הוגדר מחדש והוא שוכן בין כפר קאסם של תקיפת השוטרים, לאום אל פאחם של קיר ההצדעה למחבלים.

בכל ועדה מוועדות הכנסת אליהן הגעתי השבוע, שמעתי שוב ושוב את הדיווח הזה: הכסף של ריקי כהן עבר מאיתמר לכפר קאסם. התקציב להנגשה למרפאה של אמא שלה הקשישה - מושקע במרפאות המגזר המועדף. יום החינוך הארוך של ילדיה - יושקע בנוער הערבי שהצטלם מחויך בקיר-המחבלים באום אל פאחם, ובזמן שריקי לא תצליח לרכוש דירות עבור ילדיה שאוטוטו מסיימים את הצבא (עברו 8 שנים) - ארז קמיניץ ודלית זילבר יסיימו להסדיר (או לחבר לחשמל ללא הסדרה) עשרות אלפי בתים בלתי חוקיים בישובים הערבים, לא לפני שהם יועמדו בפינה ויתביישו להם כי המערכת בראשה הם עומדים תוצג ברבים כאשמה העיקרית בבניה הבלתי חוקית הזו.

מנסור עבאס ישב קורן מאושר בועדה שבראשותו, ושמע בזה אחר זה את חברי הכנסת מכל סיעות הקואליציה משבחים ומהללים אותו על הצלחתו הכבירה: לא רק הסטת נתחים עצומים מתקציב המדינה אל החברה הערבית, אלא גם "שינוי כללי המשחק" - הסטת הקריטריונים לחלוקת כספי המיסים של ריקי כהן מחדרה - אל "יעד העדיפות הלאומית" החדש: טיפוחו של המגזר הערבי ללא שום פרופורציה לגודלו היחסי האמתי, תוך סימון ואבטחת היעד הבא: המלכתה של התנועה האיסלאמית על המגזר הזה, והעברת כל מוקדי הכח והשליטה בחברה הערבית - לידיה.

כבר היום, עבאס לא מרגיש שום צורך להתנצל על תמיכתו בטרור, הטאבו של לפיד נגד הזועביז הוסר לחלוטין, הממשלה עובדת על- מלא עבורם. "אתה שמח שתפסו את המחבלים?" - שאל אותו חברי לסיעה שמחה רוטמן. "אז שתקתי, וגם היום לא אדבר" - ענה עבאס וחייך. יש לו סיבה טובה לחייך.

וריקי כהן מחדרה? היא תשלם מכיסה את כספי מס-עבאס. צר לי עלייך, ריקי. רק לפני שמונה שנים הציב אותך לפיד במרכז הבמה, ועכשיו, הפוליטיקה הישראלית הידרדרה לתהום, ורמסה אותך בדרכה.

---

אורית סטרוק היא חברת כנסת בסיעת הציונות הדתית

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו