מתמודדים המינוס בבנק. אילוסטרציה
מתמודדים המינוס בבנק. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

מירית כהן (38) גילתה שהיא במצב כלכלי קשה בדיוק לפני שלוש שנים במהלך ההכנות לחגים.

"הייתי בסופר בקניות לחג, כשהגעתי לקופה עם עגלה מלאה וסיימתי להעביר את המוצרים גיליתי שכרטיס האשראי לא עובר, התקשרתי לבעלי ורק אז נפל לנו האסימון שיש השלכות למינוס בבנק".

אביאל (40) בעלה שעובד כטכנאי מזגנים מספר שזה היה מצב שנמשך על פני מספר שנים. "לא התנהלנו נכון מרגע שהתחתנו. היינו מוציאים הרבה כספים בלי הכרה ובלי לנהל את החשבון. כשראינו שהעובר ושב הולך ונעלם. כשרצינו לעבור לבית גדול יותר בשכירות אז לקחנו הלוואה, כשרצינו רכב חדש לקחנו עוד הלוואה. מצאנו את עצמנו עמוק במינוס עם הלוואות ובלי הכנסות".

את אותם חגים לפני שלוש שנים הם העבירו בצורה מצומצמת ועם חשבון נפש. "הבנו שהגענו לצומת דרכים ושאי אפשר להמשיך באותה דרך שבה פעלנו" מספר אביאל "החלטנו שמיד אחרי החגים אנחנו תופסים את עצמנו בידיים".

דרך חברים הם שמעו על "פעמונים", עמותה שמסייעת לאנשים בליווי כלכלי בהתנדבות. הם פנו, והחלו תהליך ליווי צמוד עם מומחה של פעמונים.

"פתאום הבנו עד כמה התנהלנו בלי אחריות. קיבלנו כלים כדי לדעת איך לנהל את התקציב, להבין איפה אפשר לחסוך, איך לחשוב פעמיים לפני כל קנייה. נכנס לנו סדר לחיים מבחינה כלכלית" נזכר אביאל. "עם הזמן אחרי כמה חודשים ראינו שהמינוס מצטמצם ושאנחנו מתחילים ללמוד איך לנהל תקציב בצורה עצמאית ונכונה".

לתרומה לפעמונים לחצו כאן

"זה שינה לנו את החיים מקצה לקצה", מספרת מירית. "כשהמצב הכלכלי קשה זה משליך על הבית כולו, על הזוגיות, על הילדים, על הנפש. משבר כלכלי יכול לגרום לגירושין ופירוק משפחות. ברגע שהצלחנו להתחיל להחזיר חובות ולהתבסס זה כמו אוויר לנשימה. בקטע הזה פעמונים ממש הצילו אותנו ונתנו לנו את האוויר שהיינו זקוקים לו וזה שיפר לנו את החיים לא רק ברמה הכלכלית".

בארגון פעמונים מספרים כי בשנת תשפ"א על רקע משבר הקורונה העניקו סיוע דרך ליווי כלכלי פרטני ל-5,664 משפחות ברחבי הארץ, כאשר 75% מהמשפחות שסיימו תהליך ליווי שיפרו את מצבן הכלכלי וחסכו בממוצע לשנה 50,460 ₪. בארגון מתנדבים כ-3,000 מתנדבים פעילים במשך השנה, מתוכם מומחים ויועצים בשלל תחומים כלכליים, שתורמים במצטבר 544,056 שעות התנדבות בעזרה למשפחות במשך השנה.

בימים אלה בפעמונים יוצאים בקמפיין ארצי "ותשובה ותפילה ופעמונים", וקוראים לציבור לתרום לארגון, כי תרומה לפעמונים היא יותר מצדקה, ובעזרתה הארגון יוכל להמשיך להעניק סיוע וכלים מעשים למשפחות רבות שנקלעו למצוקה כלכלית כדי שיוכלו לצאת ממנה עם אחריות אישית והכוונה מקצועית.

דוד קוכמייסטר, מנכ"ל פעמונים: "אנחנו מסכמים שנה של עשייה משמעותית בה זכינו, ב"ה, לסייע לאלפי משפחות להתנהל כלכלית בצרה עצמאית, ולהיחלץ ממצוקות כלכליות שאליהן נקלעו במהלך משבר הקורונה, ואנחנו עם הפנים קדימה לסייע לעוד משפחות רבות בשנה הקרובה. להישאר בחובות זה לא רק גזרה משמים".

לתרומה לפעמונים לחצו כאן

עוד באותו נושא:
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו