זכריא זביידי
זכריא זביידי צילום: David Cohen/Flash90

בית משפט השלום בנצרת האריך הבוקר (ראשון) בעשרה ימים את מעצרו של המחבל זכרייא זביידי שנמלט מכלא בגלבוע יחד עם חמישה מחבלים נוספים.

עורך הדין של זביידי, אביגדור פלדמן, אמר בצאתו מהדיון: "הוא סיפר שזחל במנהרה חצי שעה ואולי יותר. בסיום הזחילה היה צריך גם להרים מכסה מעל הבור, וגם זה לא היה פשוט. כשיצאו החוצה אף אחד לא חיכה להם".

זביידי הציע ליתר המחבלים לברוח לג'נין אבל חלק מהאחרים אמרו שאין להם כוח: "הם היו צריכים לעבור את הגלבוע וזה היה קשה", תיאר עו"ד פלדמן.

כזכור, זביידי ומוחמד עארדה נעצרו לפני עשרה ימים באום אל גאנם כשהם מסתתרים בחניון משאיות, כמה שעות אחרי מעצרם בהר הקפיצה בנצרת של מחמוד עאדרה ויעקוב קאדרי. הלילה נעצרו בג'נין מונאדל אינפיעאת ואיהם קממג'י.

בתוך כך, ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח היום עם השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, ראש שירות הביטחון הכללי נדב ארגמן, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, ראש אגף המבצעים בשב"כ, מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס ומפקד הימ"מ בעקבות השלמת המבצע לתפיסת המחבלים שברחו מכלא גלבוע.

ראש הממשלה הודה למפקדים באופן אישי על עבודתם המקצועית בתפיסת המחבלים, ואמר כי "האירוע התחיל בתקלה גדולה אבל אתם התגייסתם בכוחות משותפים עד להשלמת המשימה, כאשר שישה מתוך שישה מחבלים חזרו לכלא".

במהלך הלילה האחרון, שבועיים לאחר הבריחה של ששת המחבלים מכלא גלבוע, נתפסו שני האסירים הנמלטים בג׳נין ללא התנגדות. זאת בפעילות משותפת של כל כוחות הביטחון - צה"ל, שב"כ, ימ"מ ומשטרת ישראל.

ניסים משעל וענת דוידוב שוחחו הבוקר (א') עם דובר צה"ל תא"ל רן כוכב שסיפר על רגעי הלכידה ועל האפשרות שחמאס וג'יהאד יגיבו על תפיסתם.

תת־אלוף כוכב סיפר על לכידת המחבלים איהם כמאמגי ומנאדל איניפיעאת שהתרחשה הלילה ב־1:00 לפנות בוקר. לדבריו, כוחות צה"ל נכנסו למחנה הפליטים ג'נין ולעיר, בידדו וכיתרו את האזור עד שהתקבלה "אינדיקציה סופית והמחבלים נלכדים במזרחה של העיר. זה קורה במבצע צבאי בפיקודו של מפקד אוגדת יו"ש, יחד עם כוחות ימ"מ, שב"כ ומג"ב".

עוד באותו נושא:

הוא הודה כי ציפו להתנגדות, זאת כיוון שהם "מחבלים, אנחנו לא קוראים להם אסירים אלא מחבלים, ובד"כ הם חמושים ונלחמים. אנחנו נערכנו לכך שהם חמושים וירצו להילחם, גם בכוחות אש, עם יכולות מודיעיניות וגם עם חילופי אש וירי הרתעה שביצענו מיד כשידענו היכן הם. כך שהם החליטו בסופו של דבר להיכנע ללא אש, והועברו לחקירה".

דובר צה"ל ציין כי המחבלים "נתמכים על ידי הג'יהאד האסלמי", וכי תיתכן תגובה על לכידתם, אך הבהיר: "אנחנו נערכים לתגובה של היריב, של הג'יהאד והחמאס ביו"ש וברצועת עזה בהגנה אווירית, יש לנו מערכות מהמתקדמות בעולם. אנחנו נערכים עם אוגדות ההגנה, יש לנו ביטחון שוטף מוגבר, בחלק מהמקומות יישארו לוחמים רבים לחג ואנחנו בהחלט נערכים לאפשרות של תגובה".

עוד הוסיף כי "על כל בלון נענה בהפצצת מטוסי קרב. על כל טרור בהחלט תהיה תגובה מוחצת. לא נהיה מוכנים לא לפיגוע קטן ולא לרקטה. כל אחד מהם, ודומיהם, צריכים לדעת שאנחנו נרדוף אחרי כל מחבל ומחבל בכל מקום על מנת לסכל אותו, לתפוס אותו ואם צריך גם להרוג אותו".

חרף הצלחת המבצע, הדגיש כוכב: "אנחנו לא חוגגים. אנחנו מתחקרים, לומדים, משתפרים. יש לנו משימות נוספות, ומהלקחים הראשונים שכבר עולים נראה שמה שהביא את הביצוע זה היכולת המודיעינית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו