תפיסת המחבלים
תפיסת המחבלים צילום: דוברות המשטרה

עו"ד מוריס הירש, בעבר ראש התביעה הצבאית ביהודה ושומרון, מעריך כי למערכת המשפט הישראלית אין כלים לענישה אפקטיבית כלפי המחבלים הבורחים שנמלטו. זאת בעיקר לנוכח הענישה הכבדה שכבר הושתה עליהם, מאסרי עולם למרביתם.

"אמנם ישנה עבירה בחוק העונשים של בריחה ממשמורת, והעונש המירבי הוא 7 שנות מאסר, אבל ארבעה מהשישה הורשעו נידונו למאסרי עולם, זכרייה זביידי עומד לדין על עבירות שהענישה עליהן היא מאסר עולם, ובמציאות כזו אין הרבה מה לעשות נגדם. אי אפשר להוסיף עוד שבע שנים על מאסר העולם", אומר עו"ד הירש.

בדבריו מציין הירש כי מאחר ועבירת הבריחה בוצעה בשטחי ישראל הקטנה והריבונית ולא בתחומי יהודה ושומרון הרי שהטיפול בעניינם של השישה יתבצע על ידי מערכת המשפט האזרחית ולא הצבאית.

להערכתו כבר בבריחתם ידעו המחבלים כי אין להם הרבה מה להפסיד וענישה כבדה יותר מזו שכבר נגזרה עליהם לא תושת עליהם. "הם ידעו שאם הם יחזרו לכלא לא ינקטו כלפיהם גם ענישה רכה, לא יבטלו להם מפגשים עם משפחה, לא ימנעו העברת כספים לקנטינה מהמשפחות שלהם או מהרש"פ", הוא אומר ומזכיר כי עצם המדיניות בה נוקט שב"ס כאשר הוא מאפשר לרש"פ להפקיד למחבלים כספים בחשבון הקנטינה היא עבירה יומיומית שמבצע הארון.

"כל מי שקורא את פקודות השב"ס מבין שאין בהן הרתעה ואין אפקט ענישתי גם בגין עבירות של בריחה. היית מצפה שמי שבורח מהכלא יישב 10-15 שנים בצינוק מבודד, אבל זו לא הוראה בפקודות שב"ס. זה היה להיות א' ב' של ניהול כלא. מי שמעז לנסות ולברוח צריך לנקוט נגדו ביד קשה, ומי שהצליח לברוח צריך להבין שיש על כך פעולות הרתעה קשות ביותר, גם אם לא מדובר בענישה של ממש, אבל בפועל אין".

הסיבה למציאות הנוכחית, מציאות בה לא ניתן להעניש את המחבלים הנמלטים היא שהדברים אינם מעוגנים בפקודות שב"ס, אומר עו"ד הירש המזכיר כי האבסורד הוא ש"הפעילות מול האסירים הביטחוניים מוכתבת בדרך כלל על ידי האסירים עצמם. ארגוני המחבלים בכלא מאיימים בשביתות רעב והמערכת מתיישרת, מתקפלת ומתרפסת, רק שלא יעשו רעש".

בעיני הירש הדיונים המשפטיים שיתקיימו מכאן ואילך אודות עתידם של המחבלים הנמלטים יהיו לפרוטוקול בלבד. ענישה מעשית לא תהיה כלפיהם. "מי שיש לו מאסר עולם תוספת של שבע שנות מאסר היא חסרת משמעות. אם לפחות הייתה קביעה שמי שבורח מהכלא לעולם לא ישוחרר יותר מוקדם מהעונש שנקבע לו, זו הייתה אפשרות, אבל זה לא קיים".

עוד מציין הירש את הודעת ארגוני הטרור בעזה כי על מנת לחדש את השיחות להשבת החיילים והאזרחים הישראלים שבידיהם הם ידרשו גם את שחרור ששת המחבלים הללו מעבר לשחרור המחבלים שנלכדו אחרי ששוחררו בעסקת שליט, "פשוט לא ייאמן. מחבלים מנהלים את בתי הכלא ואת סדר היום. אפס מעש מצד המשרד לביטחון פנים, אפס עשייה להרתיע אקטיבית את המחבלים ולוודא שפעולות כאלה לא יישנו".