לוחם טאליבן באפגניסטן
לוחם טאליבן באפגניסטן צילום: רויטרס

ד"ר נתן סיילס, ששימש כיועץ למלחמה בטרור של ארה"ב בזמן ממשל טראמפ, אמר בראיון לעיתון "ישראל היום" כי נסיגת ארה"ב מאפגניסטן והפקרת הנשק העצומה לידי הטליבאן, משחקות לידי ארגוני הטרור העולמי ומעניקות להם יכולות חימוש פעולה בהיקפים גלובליים וחסרי תקדים.

"אנחנו במצב הרבה יותר טוב משהיינו לפני 20 שנה, משום שלמדנו להתמודד עם איומי הטרור, אבל אנחנו במצב גרוע יותר מאשר לפני חודש, טרם הנסיגה מאפגניסטן. לאל־קאעידה ולטליבאן יש למעשה ברית בת שני עשורים, והיא לא תישבר עכשיו - אלא להפך", אמר סיילס.

לדבריו, "לאל־קאעידה יהיה מעכשיו מקלט בטוח באפגניסטן, כפי שהיה לפני פיגועי 11 בספטמבר. אנו יודעים שכאשר לקבוצות מסוג זה יש מקלט בטוח, הן משתמשות בו כדי להוציא מבצעים מחוץ לשטחן".

עוד באותו נושא:

הוא הדגיש כי "החשש האמיתי הוא שהטליבאן שוב יספק 'שמיכת הגנה' לאל־קאעידה ולארגוני טרור אחרים, שאולי אפילו איננו מכירים, ואלה יוציאו לפועל התקפות באזור, באירופה וגם על אדמת ארה"ב".

התרחיש המרכזי שסיילס הזהיר מפניו הוא נפילת מאגרי הנשק העצומים שארה"ב השאירה באפגניסטן לידי ארגוני הטרור העולמי. מדובר בין היתר על עשרות מסוקים ומטוסים ללא טייס, 2,500 האמרים, ומהם כ־2,000 משוריינים, 16,000 משקפות עם ציוד לראיית לילה, רקטות בכמות לא ידועה ואלפי רובי סער עם תחמושת. טרם הנסיגה, אמר הנשיא ביידן כי הצבא האפגני לא יקרוס משום שהוא חמוש במיטב התוצרת האמריקנית. על פי ההערכות, שווי הנשק לאורך השנים עמד על כ־80 מיליארד דולרים.

לדברי סיילס, לנסיגה יהיו השלכות ארוכות טווח גם על הטרור הסוני לסוגיו וגם על הטרור השיעי, שנתמך בידי איראן. "קריסת הממשלה האפגנית, שנתמכה בידי ארה"ב, תגרום לכך שעשרות על עשרות של מערכות נשק מתקדמות ייפלו לידי טרוריסטים. אנו עומדים לראות שוק שחור טרוריסטי של הנשק שהושאר. לא רק לאל־קאעידה תהיה גישה לנשק הזה אלא גם לדאעש, לחיזבאללה ולארגוני חסות אחרים של איראן, כמו החות'ים בתימן - וזה הפחד האמיתי".

הוא טוען כי כולם ירוויחו מגישה לנשק הזה, באופן דומה למה שקרה עם מצבורי הנשק של לוב בעשור הקודם, לאחר הנפילה של מועמר קדאפי, שאפשרו לכמה ארגוני ג'יהאד להתחמש.

סיילס הוסיף כי הנסיגה לא רק משפרת את יכולות התקיפה של הטרוריסטים, אלא מגבילה את יכולות ההתגוננות של ארה"ב. "אלפי האסירים של אל־קאעידה יצאו כבר לשדה הקרב. אך הפעם, יכולות ההתגוננות של ארה"ב יהיו מוגבלות הרבה יותר. כאשר לא נמצאים בשטח, קשה הרבה יותר לאסוף מודיעין או לנקוט פעולות נגד התארגנויות טרור".

סיילס הסביר ש"כאשר למל"ט נדרשות שמונה שעות טיסה מבסיס במפרץ הערבי לכל כיוון, ועוד ארבע או חמש שעות של שהייה בשטח - זה הופך את המשימות האלה לקשות הרבה יותר".

הוא הזהיר כי "קהילת המודיעין של ארה"ב העריכה שלאל־קאעידה יידרשו שנתיים להוציא מחדש לפועל התקפות נגד ארה"ב. לנוכח מה שראינו, אני חושב שהתקפות כאלה יקרו הרבה יותר מהר. לממשל ביידן מצפה עבודה רבה כדי להתמודד עם האתגרים האלה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו