בריאות הנפש. אילוסטרציה
בריאות הנפש. אילוסטרציה ISTOCK

בשורה למתמודדי הנפש: לראשונה זה יותר מ־20 שנות קיומה של ועדת סל התרופות הציבורי במשרד הבריאות, החליט שר הבריאות ניצן הורוביץ למנות כחבר ועדה רופא פסיכיאטר.

בעיתון 'ישראל היום' פורסם כי ההחלטה התקבלה כחלק מהמדיניות המוצהרת של הורוביץ לקדם את תחום בריאות הנפש, ולצמצם את הקיפוח והאפליה התקציבית של בתי החולים הפסיכיאטריים ומרפאות בריאות הנפש. זאת על רקע ביקורת ציבורית נוקבת, על כך שהתרופות והטכנולוגיות בתחום מקבלות את העדיפות הנמוכה ביותר בוועדת הסל.

בתחילת החודש הועברה לשר הורוביץ פנייה חסרת תקדים של ראשי שישה ארגוני מטופלי נפש ובני משפחותיהם, שמתריעים על התקצוב הזעום של תרופות חדשות ועל הצורך במינוי פסיכיאטר לוועדת הסל.

בפנייה, כתבו ראשי העמותות להורוביץ כי "בהמשך לחלקן הזעום של התרופות הפסיכיאטריות בסל, תוך פגיעה בשירותי הבריאות הניתנים למתמודדי הנפש, אנו דורשים שיינתן משקל גדול לתרופות ולטכנולוגיות פסיכיאטריות בסל הבריאות ולפעול להסרת החסמים הקיימים".

הם התריעו כי "כל מתמודד שחווה דיכאון או מצב פסיכוטי הוא עולם ומלואו, והיעדר מענים פוגע קשות במתמודד ובמעגלים סביבו. את המדיניות בדבר סדר העדיפויות הראוי לבריאות הנפש, ובעת הזאת על רקע תוצאות הקורונה, יש לשקף גם בהרכבה של ועדת הסל ובהגדלה משמעותית של מגוון התרופות בתחום בריאות הנפש. התחלואה הנפשית פורצת בדרך כלל בגיל צעיר, וחיים שלמים יורדים לטמיון בשל ההשפעות החלקיות של התרופות הקיימות באיזון מצבם הנפשי של הסובלים מתחלואה נפשית קשה".

הפנייה של עמותות החולים מסתמכת גם על בדיקת נתוני משרד הבריאות, שערך גדי רוזנטל מעמותת "משפחות בריאות הנפש", ולפיה ב־12 השנים האחרונות אישרה הוועדה מספר זעיר מאוד של 18 תרופות וטכנולוגיות פסיכיאטריות חדשות, לעומת 1,115 תרופות שאושרו לשאר המחלות, וכי במשך ארבע שנים לא אושרה אפילו לא תרופה חדשה אחת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו