חברי הרשימה המשותפת
חברי הרשימה המשותפת צילום: הלל מאיר/TPS

הרשימה המשותפת שלחה ביממה האחרונה מכתב למזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, ללא תיאום עם ממשלת ישראל ובו דרשה לפתוח את הקונסוליה לפלסטינים בירושלים לאלתר.

"בעוד שחלק מהפקידים הישראלים עשויים להתנגד להחלטה זו, חשוב שתבין את המשמעות של המהלך שיהווה חלק מיצירת תנאים נכונים תהליך שלום אמיתי, בהתאם להצהרתך לפיה ישראלים ופלסטינים צריכים לחיות בשיוויון. אי פתיחת הקונסוליה תשחק לטובת מי שפועלים לקידום העליונות היהודית הסותרת את עמדתך לגבי השיוויון ואת העקרונות הבסיסיים לקידום תהליך השלום", כתבו חברי הכנסת של המפלגה למזכיר המדינה.

לדבריהם, "הממשל האמריקני הקודם נקט בצעדים מסוכנים, ששירתו גורמי ימין קיצוני בישראל. סגירת הקונסוליה ניסתה לקדם הליך של סיפוח תוך תמיכה ברעיון של הרחבת שטחי ישראל ושליטתה במיליוני פלסטינים, ופגיעה בסטטוס שלהם. הצעד הזה לא רק שנדחה על ידי הפלסטינים אלא לא היה מקובל גם על אזרחים ישראלים רבים".

"אם לא תפתח הקונסוליה הדבר לא רק יערער את האמון בממשל האמריקני הנוכחי אלא תעביר מסר כואב לפיו הגשמת החלום הפלסטיני תלוי בפוליטיקה הישראלית ולא בעקרונות האוניברסליים של הגדרה עצמית", סיכמו ברשימה את פנייתם.

במחלקת המדינה סירבו להגיב לדברים ואף לאשר שהמכתב אכן הגיע לידיו של המזכיר בלינקן.