שמוליק ועידית סילמן
שמוליק ועידית סילמן צילום: ללא קרדיט

לפני כשבוע פרסמתי פוסט ובו ביקשתי להרגיע את השיח. את הביקורת הלגיטימית אני מקבל, אפילו באהבה, האמינו לי. אבל אז זכיתי לכינוי נחמד מעוזר פרלמנטרי של אחד מחברי הכנסת של הציונות הדתית.

"וירוס", "וריאנט", הוא קרא לי. יפה, מכבד, ענייני, מעיד על עומק מחשבה, לא? יש לכל אחד זכות לבקר עד השמיים, אבל לא לגשת לבני בן ה-11 ברחוב ולומר לו: "אמא שלך צריכה למות, היא שטן".

אין קווים אדומים? כנראה שלא. אבל שנאה היא כוח הרסני. כשאין חמלה או אפילו יכולת מינימלית לנסות להקשיב למישהו שרואה את המציאות אחרת ממני, הדרך לתהום קרובה.

לא מנסור עבאס ולא מרצ הובילו את עם ישראל לגלות. אלא שנאה. שנאה של יהודים ליהודים היא המסוכנת וההרסנית מכולן עבורנו. יוסף ואחיו, יורשי ממלכת שלמה, שורפי האסמים.

"לא תשנא את אחיך בלבבך", כך כתוב, וזה באמת קשה, אבל האמירה מפורשת, גם כאשר אחי לא פועל או חושב כפי שהייתי רוצה, פשוט אסור לשנוא. מותר להוכיח. אסור לשנוא.

ראש הממשלה בנט זוכה לכינויי גנאי, קללות, קריאות בוגד ונוכל מערב רב. כן, אז הוא שגה עם איזו חתימה שטותית בערוץ 20, אולי קיבל עצה לא נכונה. אבל המציאות היא שבמשך הקמפיין כולו (ולא רק במערכת הבחירות האחרונה) הוא לא נכנס לשיח החרמות, לא גידף, לא איים.

אז הוא יושב עם לפיד. האם יאיר לפיד הוא צורר היהודים? האם הוא המן הרשע? מה קורה פה? לפיד הוא יהודי-ציוני שרוצה לעשות טוב למדינת ישראל בכל ליבו, גם אם אתה חולק על דעותיו.

עוד באותו נושא:

מעבר לכך, אני מאוד מעריך את לפיד. הוא לומד ומקשיב, פותח את הראש והלב לכל מי שרוצה בטוב ומהווה דוגמה נהדרת לאופן שמנהיגים מתפתחים. רק מי שתקוע בשנאה שלו לא מאמין בשינוי, כי הלב אטום.

איך יכול להיות שאף רב לא יצא בקריאה מוסרית, לפיה אסור להצביע למי שמחרים? לאן הגענו עם שיח השנאה? נתניהו לא הרכיב ממשלה ארבע פעמים בגלל שיח השנאה והחרמות. לאן זה הביא אותנו?

והנה נפתלי בנט המוזר הזה. מקללים את אשתו, שולחים חוקרים פרטיים בעקבותיה, מכפישים את זכרו של אביו ז"ל, קוראים לו כלב קטן. והוא לא השיב. ואף אמר לנתניהו: תרכיב ממשלה אני מצטרף.

אני? הייתי יוצא מדעתי אם היו מתייחסים אליי כך, אין מצב בעולם שהייתי מתנהג כמוהו.

ואיילת שקד? שומרת על כבודם של הזוג נתניהו שנים ארוכות באצילות. סליחה, מה בדיוק קרה שם בלשכה? איילת מכרה סודות לאיראנים? על מה ולמה היא זכתה ליחס כזה? אז אני אומר לכם מהיכרות אישית ועמוקה – לאיילת יש לב נקי וערכים חזקים כפלדה. לא מגיע לה לשמוע מראש מפלגה דתית מעל דוכן הכנסת שהיא 'סמרטוט'. לאף אדם לא מגיע.

מפלגת הציונות הדתית, לא רק שלא מצאה לנכון להתנצל, אלא אף הסבירה בלהט עמוק כי ייתכן והיו עדינים מדי, כי לשיטתם המטרה מקדשת את האמצעים, ומכשירה, ככל הנראה גם שפת ביבים איומה שבוודאי לא עונה על ההגדרה של שפת בית מדרש, כן?

עידית אשתי היקרה חטפה שקרים וקללות ויחס משפיל אבל לא יצאה מאיזון ולא השיבה עלבונות לתוקפיה. לאחר שמיקי זוהר דיבר אליה בזלזול בוועדה, היא אמרה לו: "מיקי אתה בחור טוב לא מתאים לך". אמרה לי בשבת על המקרה ״מיקי זוהר אחלה בנאדם , איש עם לב טוב״. וואלה הדהימה אותי.

עכשיו מיקי זוהר מדבר אחרת. מכה על חטא. הוא הבין שבשיח אלים אין הידברות. אחד מהסממנים של השנאה זו צורת הדיבור. קין לא הצליח לדבר עם הבל לפני שרצח אותו. אחיו של יוסף לא יכלו לדבר איתו לפני מכירתו.

הקמפיינים של הליכוד הטמיעו שפה של שנאה איש לרעהו. ראש הממשלה לשעבר נתניהו לא היה כזה פעם - הוא ישב עם ציפי לבני, אהוד ברק ואפילו הגדיל לעשות והפקיד את ניהול הכלכלה הישראלית בידיו של יאיר לפיד. אז למה מצופה מבנט לשנוא את לפיד? בגלל שזה לא טוב לליכוד?

אני יודע ומאמין שנתניהו רוצה ורצה תמיד בטובת המדינה – והוא היה זה שהכשיר את מנסור עבאס בכל כוחו, דבר שיכול היה להיות ההישג הכי גדול שלו - דו קיום אמיתי. הוא הבין שחלק נכבד מערביי ישראל רוצה לחיות בשלום, וכן, גם להסגיר מחבלים אלימים אם הוא נדרש.

והאמת שכואב לי עכשיו שמנסים לחזק את המשותפת ממפלגות האופוזיציה - למרות שהם רוצים רק עימות ונרטיב של פלסטין בתוך ישראל. אבל אנחנו חייבים להתקדם ולהפסיק לשמש חיילי צעצוע על מגרש משחקים מלאכותי.

החיים הם לא שחור ולבן. ולמרות הכל, למרות השנאה והחרמות, בנט עדיין חתם לנתניהו שלוש פעמים – כי כך פועל אדם ששם את האגו בצד.

אבל רגע לפני בחירות חמישיות, כאשר ממשלת ימין ירדה מהפרק בגלל המפלגה שכינתה את איילת שקד סמרטוט, מפלגה שלדעתי רואים רק בשחור לבן -בנט התעשת והבין שהמדינה לא יכולה להמשיך להתגלגל במורד ההר.

אם מנסור עבאס סוף העולם - ''הציונות הדתית'' צריכה להצטרף לממשלה ולהציל את המדינה. אז למה לא? כי זה או הכל או כלום. ובחיים אין דברים כאלה לצערי. השנאה המיותרת בתוך מחנה הימין מפרקת את כולנו.

אל תתנו לסלוגנים רדודים להשפיע על הסגנון, על השפה, על הערכים. לא ראיתי ש-12 שנות שלטון הליכוד הביאו משילות בנגב או בלוד או בבתי הכלא של האסירים הביטחוניים.

קשה לשנות מציאות של עשור, אי אפשר באמת ב-100 ימים, זו סתם סיסמא של אנשי שיווק. את כל הטענות לממשלה הקיימת יש להפנות למי שיצר את המציאות אותה היא ירשה.

צריך מאוד להיזהר מהשנאה של האחר , גם תאומים לא זהים ב100%. תשפטו, תבקרו לפי התוצאות. אבל אל תשנאו - זה יהרוס לפני הכל אתכם.

הכל מאת ה' – ואין קיצורי דרך.

חג שמח!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו