מטופלים במחלקת קורונה
מטופלים במחלקת קורונה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רופאים בכירים בבתי החולים שבים ומתריעים מפני טיפול לקוי שהחולים קשה בקורונה מקבלים בעקבות העומס הרב.

"כבר עכשיו בבתי החולים בארץ נאלצים לעשות בחירות והעדפות בין חולי הקורונה", אמרו הרופאים לעיתון 'ישראל היום'.

הם סיפרו כי הבחירה הבלתי אפשרית היא בין החולים במצב קריטי שיחוברו למכשירי האקמו, לבין אלה שאין די מכשירים כדי לחבר אותם אליהם. עוד נאלצים לבחור בין חולי הקורונה במצב קשה מאוד ומחוברים למכונות הנשמה ויש מיטה עבורם במחלקה לטיפול נמרץ קורונה, לבין אלה שאין להם מקום במחלקה הייעודית ושיטופלו על ידי צוות סיעודי ורפואי פחות מיומן ומנוסה בטיפול בחולים מונשמים.

התרעה חמורה זו, הועלתה על ידי ד"ר אור לי ויינשטיין, ראש חטיבת בתי החולים בקופת חולים כללית, בפגישה שהתקיימה ביום ראשון בין מנהלי בתי חולים עם פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות.

ד"ר ויינשטיין אחראית מתוקף תפקידה לכמחצית מבתי החולים בישראל שהם בבעלות כללית, כולל בתי החולים בילינסון, סורוקה, קפלן, העמק וכרמל.

ההתרעה החמורה וחסרת התקדים בגל הנוכחי של הקורונה נאמרה בעקבות דבריו בפ גישה של פרופ' מסעד ברהום, מנהל בית החולים הממשלתי לגליל בנהריה, שהזהיר בפגישה: "אנחנו קרובים מאוד למצב של בחירה והעדפה בין חולים" במחלקות הקורונה.

לדברי מנהלים ורופאים בכירים בבתי החולים, האמירה חסרת התקדים של ד"ר ויינשטיין נאמרה בעקבות שיחה עם מנהלי בתי החולים שבבעלות כללית, שחלקם הזהירו שכבר עכשיו נאלצים לבחור בין החולים.

עוד אמרו הבכירים שהמצב הקשה של אי ספיקה ותמותה של חולים עקב מחסור במיטות טיפול נמרץ ומכשירי אקמו קיים בימים האחרונים במרבית בתי החולים בישראל - גם באלה שבבעלות כללית וגם באלה שבבעלות משרד הבריאות.

רופאים בכירים התריעו מראשית החודש כי בתי חולים נמצאים ב"אי ספיקה" של הטיפול הרפואי, וכי חולי קורונה כבר מתים בגלל מחסור במיטות טיפול נמרץ, מחסור בצוות רפואי סיעודי המיומן לטפל בחולים מונשמים ושחיקה קיצונית של הצוותים שגורמת למותם של חולים.

האזהרות על המצב החמור ומסכן החיים של חולי הקורונה בבתי החולים הועלו גם בפגישה נוספת שהתקיימה ביום שישי שעבר עם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אש, ושבה השתתפו מנהלי מחלקות הקורונה, מנהלי מח לקות טיפול נמרץ ואחיות ראשיות מבתי החולים בארץ.