מוסי רז
מוסי רז צילום: Yonatan Sindel/Flash90

חבר הכנסת מוסי רז ממרצ מתייחס בראיון לערוץ 7 למחלוקת סביב ההתיישבות ביהודה ושומרון בין מפלגתו לבין גורמי הימין בממשלה, ובראשית השיחה איתו אנחנו שואלים אם ניתן להבין מקריאת מפלגתו לבני גנץ שלא לאשר הקמת אביתר 2 ו-3, שהמפלגה הכילה ומקבלת את הקמת הישוב אביתר עצמו.

חבר הכנסת רז מבהיר כבר בפתח דבריו שהמפלגה אינה מסכימה להקמת אביתר גם כעת ובעיניו "ברור שהממשלה באביתר נכנעה לעבריינות", ומאחר וכך "זה גם אנחנו" חלק מהכניעה הזו, כהגדרתו.

"הבנו שאנחנו הולכים לממשלה שהיא יותר ימנית מהממשלה הקודמת אבל גם לזה צריך להיות גבול", אומר רז וכשהוא נשאל היכן הוא מזהה את ימניותה זו של הממשלה הנוכחית לעומת קודמתה, הוא רואה באביתר דוגמא ראשונה, "אביתר זה דבר שנתניהו לא היה מאפשר". כשאנחנו מזכירים את עמיחי שהוקם במקום עמונה אומר חבר הכנסת רז כי "עמיחי זה קטנטן לעומת אביתר. נתניהו היה ראש ממשלה 15 שנה והקים עמיחי אחד קטן. נפתלי בנט ראש ממשלה מאה יום וכבר יש אביתר אחד גדול"

האם העמדה הזו שהוא מציג מכשירה את הלבבות בשמאל להצטרפות לממשלה בראשות נתניהו בעתיד? רז משיב בשלילה. "השאלה לא איך זה מול הממשלה הקודמת אלא איך זה מול ממשלה פוטנציאלית. אם נשב בממשלה עם סמוטריץ', בן גביר ונתניהו זו תהיה ממשלה הרבה יותר ימנית מהממשלה הקודמת".

על ההבטחה אותה קיבלה מפלגתו בסוגיית ההתיישבות עם הקמת ממשלת בנט-לפיד, אומר רז כי לטעמו אין מקום לספקות והערכות שונות והדברים ברורים. "אני לא חושב שיש ספק בעניין הזה ולא מבין איך יכול להיות ספק בעניין הזה. ראש הממשלה אמר בקולו שלא יהיו צעדים חד צדדיים, ומשמעות הדבר הוא שאם עבריינים באים ומקימים מאחז בכל שטח משטחי ארץ ישראל יפנו אותו, כי אנחנו מדינה שמתנגדת להפרות חוק. עד עכשיו איפשרו למתנחלים להפר את החוק וזה צריך להסתיים".

רז מוסיף בדבריו ומציין כי הדברים לא רק נאמרו על ידי ראש הממשלה בנט, אלא גם בהצהרה כתובה ומסכמת של פגישה בין שר הביטחון בני גנץ לבין חברי הכנסת והשרים מטעמם מרצ. "על מה נסתמך אם לא על דברים כתובים? וגם ההיגיון אומר שזו ממשלה שלא תאפשר עבריינות".

עוד באותו נושא:

על הטענה מימין לפיה דווקא משמאל נקבעות עובדות, בין השאר בועדת החוקה והמשפט המקדמת דיון על שילובו של ערך השוויון בחוקי היסוד, משיב חבר הכנסת רז כי קיומו של דיון כזה אינו עבריינות. "ההתנגדות של הימין בישראל לשוויון מובנת, כמו התנגדות לכל דבר צודק אחר, אבל מותר לדבר על שוויון. עכשיו אתם אומרים שאסור גם לדבר על שוויון? זה באמת דבר חדש...".

ומה באשר להתיישבות הוותיקה? "ההתיישבות הוותיקה היא בלתי חוקית ופגעה אנושות בביטחון ישראל וממשיכה לפגוע, אבל ההבנה הקואליציונית היא שהיא נשארת והתקצוב יהיה כמו בממשלה הקודמת, לא יותר ולא פחות".

על דבריו אלה שאלנו את חבר הכנסת מוסי רז אם יתכן והוא ומפלגתו ימצאו את עצמם כלואים בקואליציה שחורגת מהכללים הללו, ואינם יוצאים ממנה מאחר והחלופה, הליכה לאופוזיציה, תהיה עבורם גרועה הרבה יותר. על כך משיב רז: "לא נהיה כלואים בקואליציה. אם הקואליציה הזו תעשה חלילה דברים גרועים יותר מהקואליציה הקודמת או האלטרנטיבית הפוטנציאלית, אז אנחנו לא ניכלא בה. אם חלילה יהיה צורך נלך לאופוזיציה שהיא לא מדבר. רבים מההישגים של מרצ היו באופוזיציה וכך גם של מפלגות אחרות. הקואליציה היא אמצעי ולא מטרה. אם נוכל לקדם דברים, ומסתמן שנוכל לקדם אותם כפי שאנחנו רואים את שרי מרצ שמקדמים דברים חשובים ביותר, אז שווה להיות בקואליציה, אבל אם חלילה יתברר הפוך אז לא חייבים להיות בקואליציה".

ומה באשר הליך מדיני? שקד ובנט מצהירים שאין ולא יהיה, מנגד בני גנץ מקדם מהלכים. ביקשנו ממוסי רז הסבר למציאות הפוליטית-מדינית המורכבת הזו.

"יש בממשלה אנשים שתומכים בקידום האינטרסים של מדינת ישראל, וזה הסכם עם הפלשתינים, ויש כאלה שחושבים שזה לא הזמן לקדם את האינטרסים האלה והם יכולים לשבת יחד. גם בממשלות קודמות היו חילוקי דעות. גם בדברים המדיניים יש סטטוס-קוו וזה בסדר גמור אם שר הביטחון נפגש עם הנשיא הפלשתיני וראש הממשלה עדיין לא נפגש אתו ואולי ייפגש בעתיד. אזכיר שראש הממשלה לשעבר, נתניהו, נפגש עם עבאס ועם ערפאת ואפילו אמר שהוא מצא ידיד, אז דברים קורים, לפעמים בהפתעה".

על היום שאחרי הרוטציה, היום בו יקבל את ההנהגה יאיר לפיד, והסיכוי שאז יקודמו מהלכים מדיניים ברוח תפיסתה של מפלגתו ביתר מרץ, אומר חבר הכנסת רז: "אני לא יודע אם יקרו דברים מדינים אבל כל אחד מבין שאנחנו קרובים בעמדות שלנו לעמדות של שר החוץ לפיד מאשר לעמדת ראש הממשלה בנט, למרות שאני חייב להגיד שהוא מנהל טוב את העסק.

''יש חילוקי דעות וזה בסדר ולגיטימי, אבל הוא מנהל טוב את העסק ומשתדל שזה יצליח, ובינתיים זה גם מצליח". עם זאת להערכתו של רז מאחר ומדובר בממשלת הסכמות לא נראה לו שהעברת המושכות לידיו של יאיר לפיד תניב שינויים דרמטיים מעבר להבדלי סגנון בין ראשי הממשלה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו