פגיעה ישירה
פגיעה ישירהצילום: מד''א

7 שנים לאחר ששמיעתו של בן 85 נפגעה מפגיעת טיל בתחנת דלק באשדוד במבצע צוק איתן, הכירה הוועדה הרפואית לעררים בכך שנכותו של הקשיש עומדת על שיעור של 28 אחוזים, זאת לאחר שביה"ד לעבודה קיבל את הערעור שהגיש.

עתה הוא יקבל פיצוי רטרואקטיבי מיום הפיגוע בסך 135 אלף ש"ח וכן קצבת נכות בשיעור 1500 ש"ח לחודש עד יום מותו.

בחודש יולי 2014, בעת ששהה בתחנת דלק, נחת טיל על התחנה והוא נפגע לאחר שרסיס חדר לארובת עינו. במהלך הניתוח להוצאת הרסיס נגרם נזק במערכת השמיעה.

ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי שבדקה אותו כ-3 שנים לאחר פציעתו, קבעה כי הוא סובל מנכות בגין ליקוי שמיעה. המוסד לביטוח הלאומי ערער על ההחלטה ובעקבות כך ועדה רפואית לערערים הפכה אותה והקטינה את דרגת נכותו לאחוז אחד בלבד. מדובר בשיעור נכות שאינו מזכה בפיצוי או גמלה.

במוסד לביטוח הלאומי טענו כי לא יתכן שטראומה כלשהיא יכולה לגרום לליקוי שמיעה זהה לחלוטין בשתי אוזניים, גם מבחינת תדרים וגם מבחינת העוצמה.

הקשיש ערער על ההחלטה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע באמצעות עורך הדין בועז דרנס ויפעת גוז ממשרד עורכי הדין מרקמן את טומשין. בית הדין התבקש להחזיר את התיק לוועדה הרפואית לעררים בהרכב אחר, בטענה כי חברי הוועדה נעולים בדעותיהם. באי כוחו טענו בנוסף, כי הוועדה שקבעה נכות בשיעור של אחוז אחד בלבד, פעלה בחוסר סמכות כשקבעה כי הירידה בשמיעה באוזן ימין אינה קשורה לנפילת הטיל, תוך שהיא סותרת את הקביעה כי ישנו קשר סיבתי בין הפגיעה באוזניו לבית נפילת הטיל.

סגן נשיא ביה"ד האזורי לעבודה בבאר שבע, השופט צבי פרנקל, קיבל הטענות והחזיר את הדיון לוועדה בהרכב אחר. הוא נימק החלטתו בכך שהוועדה שקבעה שאין נזק בשתי האוזניים פעלה בניגוד לפסק הדין הקודם שניתן בתיק. על הוועדה היה לקבוע את נכותו הכוללת של הקשיש בגין הפגיעה באזניו, כפי שהסכימו באי כוח הצדדים, הסכמה שקיבלה תוקף של פסק דין. השופט הוסיף כי חברי הוועדה היו צריכים לדון גם בטנטון, זאת מאחר והפגימה באוזניים במכתב ההכרה של המוסד לביטוח לאומי, כללה גם את הטנטון. השופט ציין כי נראה שהוועדה נעולה בדעתה ועל כן יש להשיב את עניינו של המערער לוועדה בהרכב אחר שתדון בענייני, זאת מבלי שיונחו בפניה פרוטוקולי ועדות לעררים קודמות ופסקי דין בעניינו.

לאחר שהנושא חזר לוועדה בהרכב אחר, חבריה קבעו כי הקשיש סובל מפגיעה בשתי אוזניו ומטנטון וכי מדובר בנכות בשיעור של 28 אחוזים לצמיתות ורטרואקטיבית מהיום בו נפל הטיל, קרי, משנת 2014.

בעקבות ההחלטה כאמור, הקשיש זכה לפיצוי עבר בסך 135 אלף ש"ח ולקצבה חודשית בסך 1500 ש"ח שתשולם לו כל ימי חייו.