ילדים סינים. אילוסטרציה
ילדים סינים. אילוסטרציה צילום: ISTOCK
האם האוכלוסייה הגדולה בעולם עומדת להצטמצם בחצי? נתונים חדשים ממפקד האוכלוסין שהתקיים בסין בחודשים האחרונים מעלה כי שיעור הילודה הממוצע צנח בשיעור גבוה מהצפוי ועומד כעת על 1.3 ילדים בממוצע עבור כל אישה יולדת.

לטענת מומחים, אם נתוני הילודה ימשיכו ברמה הנוכחית או אף יצנחו עוד, אוכלוסיית סין תצטמצם במחצית לפחות במהלך 45 השנים הקרובות. כיום מונה אוכלוסיית סין 1.4 מיליארד בני אדם, וסין נחשבת למדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם.

שלטונות סין הטילו מגבלה של ילד אחד בלבד לכל משפחה בשנת 1979, לאחר שאוכלוסיית סין גדלה כמעט פי שלוש בתוך שלושה עשורים, ובשנת 2013 החליטו השלטונות לאפשר ילודה של תינוק נוסף לכל משפחה לאחר שהנתונים הראו צניחה בשיעור הילודה ובמספר התושבים בסין. בחודש אוגוסט השנה כבר הודיעו השלטונות הסיניים על שינוי מדיניות שתאפשר לכל משפחה להביא לעולם עד שלושה ילדים.

אלא שמפקד האוכלוסין הראה כי משפחות רבות החליטו לוותר לחלוטין על ילדים וממוצע הילודה עבור אישה יולדת צנח עד 1.3 בלבד, הרבה פחות מהציפיות של הרשויות. בעקבות זאת, מנסים כעת השלטונות בסין להפוך לחלוטין את המדיניות ולעודד משפחות להביא יותר ילדים לעולם על מנת לשמור על מעמדה של סין כבעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם.

פרופסור ג'יאנג קוואנבו מאוניברסיטת שיאן ג'יאוטונג טוען כי הסיבה העיקרית להידלדלות האוכלוסייה הסינית נובעת מהגיל המבוגר הממוצע של התושבים, כאשר 18 אחוזים מהתושבים הם מעל גיל 60, כאשר רק 17 אחוזים מהתושבים הם צעירים מתחת לגיל 17 ויוכלו להביא בעתיד ילדים לעולם. הוא מציין כי בסין יש יותר גברים מנשים, נתון נוסף שתורם לירידה במספר הלידות במדינה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו