כלבים
כלבים צילום: iStock

שנים ארוכות ידוע כי כלבים יכולים לזהות בקשות שונות של בעלים כמו "שב" או "בוא", אבל כעת טוענים חוקרים מאוניברסיטה בבודפשט כי כלבים מסוג "בורדר קולי" יכולים לזהות גם שמות של צעצועים שונים לאחר ששמעו אותם רק מספר בודד של פעמים מבעליהם.

החוקרים מאוניברסיטת Eotvos Lorand בבודפשט אספו שישה כלבי בורדר קולי מרחבי העולם, ובדקו את יכולתם לזכור שמות של צעצועים לאחר ששמעו אותם מבעליהם.

הכלבים הוכיחו יכולת קוגניטיבית ולמידה מהירים במיוחד, וזכרו בממוצע את שמותיהם של 28 צעצועים שונים, כאשר חלק מהכלבים אף הפליאו בביצועים והצליחו לזכור שמות של 100 צעצועים ויותר.

"הכלבים המחוננים האלה יכולים ללמוד שמות חדשים של צעצועים במהירות יוצאת דופן. במחקר הקודם שלנו גילינו שהם יכולים ללמוד שם צעצוע חדש לאחר ששמעו אותו רק ארבע פעמים. עם זאת, לאחר חשיפה כל כך קצרה, הם לא יצרו זיכרון לטווח ארוך מכך", סיפרה ד"ר קלאודיה פוגזה שהובילה את המחקר.

לאחר מכן המשיכו החוקרים לאתגר הבא, שזכה לכינוי "אתגר הכלב הגאון", ובו התבקשו בעלי הכלבים ללמד אותם שמות של שישה ולאחר מכן 12 צעצועים חדשים מדי שבוע.

גם באתגר הזה הוכיחו כלי הבורדר קולי יכולת זיכרון ולמידה מרשימים במיוחד, וזכרו את שמותיהם של מספר רב של צעצועים. "התברר שלכלבים המוכשרים האלה, זה לא היה אתגר גדול. הם למדו בקלות את שמותיהם של בין 11 ל-12 צעצועים", סיפרה שני דרור, חוקרת נוספת שהשתתפה במחקר.

על מנת לוודא כי הכלבים אכן זוכרים את שמותיהם של עשרות הצעצועים, ניסו החוקרים לאחר חודש וכן לאחר חודשיים להזכיר להם את שמות הצעצועים, והתברר כי הכלבים זכרו היטב באיזה צעצוע מדובר.

החוקרים מקווים כי המחקר החדש יסייע להבין את הקשר בין כלבים לבעליהם, ואת היכולת של כלבים להבין את השפה האנושית במהירות רבה.