הרב שטרנבוך
הרב שטרנבוך צילום: Flash90

ראב"ד העדה החרדית הרב שטרנבוך טען אתמול כי רבים מבחורי הישיבות יוצאים מהישיבות 'עמי ארצות' בהיעדר "ידיעת התורה", כלשונו.

"יש לעורר אודות מה שהורגלו בני הישיבות בדור האחרון ללמוד רק מעט דפי גמרא", אמר בכנס 'ושיננתם'.

לדבריו, "עד שבחור יוצא מהישיבה לנישואיו כעם הארץ ואין בידו ידיעה במרחבי הש"ס. דבר זה עומד בעוכרינו היום ומעכב את גדילתן וצמיחתן של בני הישיבות לתלמידי חכמים מופלגים וחובת הראשי הישיבות לרומם את הבחורים ולהכניס בליבם שאיפות של גדלות להיות בקיאים במרחבי הש"ס ולראות שילמדו על כל פנים בסדר בקיאות כמה דפים בשבוע".

עוד באותו נושא:

לאחר מכן סיפר מעשיות שראה בעיניו אצל גדולי ישראל בעניין ידיעת הש"ס. "הגאון מטשעבין זצ"ל סיפר לי שבצעירותו כשהיה בגליציה חינכו כל בחור להיות בקי בש"ס, ומתוכם יצאו בסוף כמה בקיאים בש"ס, ובכל מקרה גם מי שלא יצא בקי בש"ס השתוקק מאוד למושגים של גדלות לדעת ש"ס.

"אבל היום מעיקרא אין מחנכים את הבחורים להיות בקיאים בש"ס, ומחמת זה אין מצויים היום מתוך בני הישיבות מספיק גדולי תורה אמיתיים, כי מעיקרא אין מחנכים את הבחורים להיות גדולי תורה אמיתיים המלאים בש"ס ובפוסקים".

עוד סיפר: "האדמו"ר מגור בעל ה"בית ישראל" זצ"ל סיפר לי, שלמד עם אביו את כל הש"ס עם רש"י מגיל ט"ז עד גיל י"ח, ואמר שיש להחזיר עטרה ליושנה ולראות שכולם יעשו כן וילמדו ש"ס כולו בגיל הבחרות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו